Dowiedz się więcej!

Umowa sprzedaży mieszkania własnościowego wzór

Co dokładnie powinna zawierać umowa sprzedaż? W artykule przedstawiamy jak powinien wyglądać wzór umowy sprzedaży mieszkania własnościowego.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści

  1. Umowa sprzedaży mieszkania własnościowego wzór
  2. Co powinna zawierać?
  3. Na co dodatkowo zwrócić uwagę?
     

1. Umowa sprzedaży mieszkania własnościowego wzór

Umowa sprzedaży mieszkania własnościowego to umowa w której dokonuje się sprzedaży lokalu mieszkalnego. Zgodnie z prawem umowa sprzedaży musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że strony muszą udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego. W przeciwnym razie, zgodnie z prawem umowa jest nieważna. W akcie notarialnym notariusz sprawdza przedstawione przez strony dokumenty, bada zdolność do czynności prawnych oraz szczegółowo opisuje nieruchomość i jej stan prawny. Więcej o notariuszu przeczytasz w naszym artykule.

2. Co powinna zawierać?

Umowa sprzedaży powinna zawierać oznaczenie stron (kupującego i sprzedającego), dokładny opis przedmiotu umowy (opis lokalu - informację o jego metrażu, opis pomieszczeń, przynależności, rzut lokalu i pomieszczeń przynależnych). Umowa sprzedaży musi zawierać precyzyjnie oznaczoną cenę mieszkania oraz sposób zapłaty (o płatności poprzez spłatę hipoteki mieszkania piszemy w artykule tutaj). W akcie notarialnym notariusz sprawdza przedstawione przez strony dokumenty, bada zdolność do czynności prawnych oraz szczegółowo opisuje nieruchomość i jej stan prawny. W akcie notarialnym powinien też znaleźć się precyzyjny wniosek do sądu wieczystoksięgowego, zgodnie z którym nastąpi zmiana właściciela nieruchomości.

Umowa sprzedaży mieszkania własnościowego wzór.Umowa sprzedaży mieszkania zawierana jest w formie aktu notarialnego.

3. Na co dodatkowo zwrócić uwagę?

Podpisując umowę sprzedaży należy pamiętać o kosztach notarialnych. Ogólna zasada stanowi, że im wyższa wartość transakcji, tym wyższe wynagrodzenie notariusza. Tzw. taksa notarialna jest ustalona odgórnie w przepisach prawa i można ją przewidzieć na etapie wyboru mieszkania. Dodatkowo notariusz oprócz wynagrodzenia pobierze 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty związane z wnioskiem wieczystoksięgowym. Więcej o kosztach notarialnych przeczytasz w osobnym artykule.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej to napisz na kontakt@pewnylokal.pl. Prawnicy firmy Pewny Lokal pomogą w sprawdzeniu wzoru umowy sprzedaży mieszkania własnościowego (wycena dokumentacji jest bezpłatna).

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 61 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka