Zarezerwuj odbiór

Umowa sprzedaży mieszkania własnościowego wzór

Co dokładnie powinna zawierać umowa sprzedaż? W artykule przedstawiamy jak powinien wyglądać wzór umowy sprzedaży mieszkania własnościowego.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Umowa sprzedaży

Umowa sprzedaży mieszkania własnościowego to umowa w której dokonuje się sprzedaży lokalu mieszkalnego. Zgodnie z prawem umowa sprzedaży musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że strony muszą udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego. W przeciwnym razie, zgodnie z prawem umowa jest nieważna. W akcie notarialnym notariusz sprawdza przedstawione przez strony dokumenty, bada zdolność do czynności prawnych oraz szczegółowo opisuje nieruchomość i jej stan prawny. Więcej o notariuszu przeczytasz w naszym artykule.

Co powinna zawierać?

Umowa sprzedaży powinna zawierać oznaczenie stron (kupującego i sprzedającego), dokładny opis przedmiotu umowy (opis lokalu - informację o jego metrażu, opis pomieszczeń, przynależności, rzut lokalu i pomieszczeń przynależnych). Umowa sprzedaży musi zawierać precyzyjnie oznaczoną cenę mieszkania oraz sposób zapłaty (o płatności poprzez spłatę hipoteki mieszkania piszemy w artykule tutaj). W akcie notarialnym notariusz sprawdza przedstawione przez strony dokumenty, bada zdolność do czynności prawnych oraz szczegółowo opisuje nieruchomość i jej stan prawny. W akcie notarialnym powinien też znaleźć się precyzyjny wniosek do sądu wieczystoksięgowego, zgodnie z którym nastąpi zmiana właściciela nieruchomości.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę?

Podpisując umowę sprzedaży należy pamiętać o kosztach notarialnych. Ogólna zasada stanowi, że im wyższa wartość transakcji, tym wyższe wynagrodzenie notariusza. Tzw. taksa notarialna jest ustalona odgórnie w przepisach prawa i można ją przewidzieć na etapie wyboru mieszkania. Dodatkowo notariusz oprócz wynagrodzenia pobierze 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty związane z wnioskiem wieczystoksięgowym. Więcej o kosztach notarialnych przeczytasz w osobnym artykule.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej to napisz na kontakt@pewnylokal.pl. Prawnicy firmy Pewny Lokal pomogą w sprawdzeniu wzoru umowy sprzedaży mieszkania własnościowego (wycena dokumentacji jest bezpłatna).

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 36 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka