Zamów pomoc prawną

Upadłość dewelopera a akt notarialny

Obecnie bardzo wielu deweloperów ma problemy z dokończeniem inwestycji. Często kończy się to najgorszym scenariuszem - ogłoszeniem bankructwa. W artykule opisujemy upadłość dewelopera i sytuację nabywcy, który podpisał umowę deweloperską w formie aktu notarialnego.
Potrzebujesz pomocy w sporze z deweloperem? Chcesz odstąpić od umowy albo skłonić dewelopera do zapłaty odszkodowania/zwrotu całości lub części środków?

Kto może zastrzec kary umowne w umowie deweloperskiej?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o karach umownych w umowie deweloperskiej.

Upadłość dewelopera

Wydaje się, że w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera, sytuacja jest na tyle niekorzystna, że jedyne co może zrobić nabywca, to liczyć straty. Na szczęście ustawodawca (mając na względzie przede wszystkim ochronę praw nabywców do lokali i zagwarantowanie przeniesienia prawa do własności) przewidział kilka możliwości. Należy zacząć od tego, że ogłaszając upadłość, sąd ustanawia na rzecz dewelopera syndyka. Upadłość dewelopera różni się od zwykłej procedury upadłości tym, że oprócz zaspokojenia wierzycieli, podstawowym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której nabywcy lokali staną się właścicielami kupionych mieszkań. Dlatego też syndyk ma kilka możliwości: może wybrać prowadzenie przedsięwzięcia deweloperskiego, może zlikwidować lub sprzedać nieruchomość na zasadach ogólnych, może też sprzedać nieruchomości i zobowiązać nabywców do dokończenia inwestycji albo też zawrzeć układ z nabywcami.

Upadłość a akt notarialny

Ustawa deweloperska zobowiązuje do podpisania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Akt notarialny to forma umowy podpisywana przed notariuszem, a więc prawnika, który dokonuje przy tym czynności notarialnej. Czynności dokonane przed notariuszem mają charakter dokumentu urzędowego i lepiej zabezpieczają interesy nabywcy. Taki dokument nabiera szczególnego znaczenia przy podziału tzw. masy upadłościowej. Nabywcy, którzy podpisali umowy deweloperskie w formie aktu notarialnego mają pierwszeństwo zaspokojenia swoich roszczeń przed pozostałymi wierzycielami dewelopera. Upadłość jest niestety bardzo skomplikowanym procesem i nawet podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego nie gwarantuje odzyskania całości wpłaconych kwot. 

Zdrowy rozsądek to podstawa

Z naszego doświadczenia i obserwacji rynku wynika, że bankructwa deweloperów zdarzają się jednak coraz rzadziej. Wynika to z względnego ustabilizowania się rynku i wprowadzeniu szeregu rozwiązań na poziomie ustawowym (tzw. ustawa deweloperska). Podstawą wydaje się samodzielne zweryfikowanie dewelopera jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej. W praktyce znajdując niepokojące informacje na temat sprzedającego lub widząc, że nie ma on dużego doświadczenia w budowlance, sami możemy stwierdzić, czy deweloper podoła z budową.

Napisz na kontakt@pewnylokal.pl. Nasi prawnicy pomogą sprawdzić umowę deweloperską i wiarygodność dewelopera.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Pomagamy także w ewentualnych sporach z deweloperem, doradzamy m.in. jak skutecznie odstąpić od umowy deweloperskiej.

Czy i jak mierzyć metraż przy odbiorze mieszkania?

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat pomiaru metrażu przy odbiorze mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Zobacz, jakie formalności czekają nabywców po odbiorze mieszkania.

Z filmu dowiesz się m.in. co, jeśli deweloper odmawia usunięcia wad po odbiorze mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 32 opinii.

Zobacz, czym odbiór mieszkania różni się od przekazania kluczy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat relacji przekazania kluczy i odbioru technicznego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka