Usługa home staging

W artykule poruszamy temat dotyczący home stagingu w Polsce.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy sprawdzeniu nieruchomości, którą chcesz kupić?

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Spis treści:

1. Home staging na świecie i w Polsce
2. Na czym polega home staging
3. Przykładowe zabiegi w ramach home stagingu
4. Home staging czy remont generalny
5. Współpraca home stagera z inwestorem

Home staging jest rozwiązaniem, cieszącym się coraz większą popularnością, a polegającym na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu przez home stagera, a więc kogoś o zmyśle estetycznym, posiadającego wiedzę i umięjętności pozwalające na stworzenie wnętrza, które będzie potencjalnych klientów zachwycać.

1. Home staging na świecie i w Polsce

Za pionierkę home stagingu uważana jest Barbara Schwarz, która już od lat 70-tych ubiegłego wieku, pracując jako pośrednik nieruchomości, wdrażała rozwiązania, mające na celu uczynienie nieruchomości łatwiejszą w sprzedaży i atrakcyjniejszą dla klientów. W 1999 roku założyła ona IAHSP (International Association of Home Staging Professionals- Międzynarodowe Stowarzyszenie Home Stagerów), które obecnie zrzesza tysiące członków na całym świecie. Według Barbary Schwarz home staging skraca średnio o 40% czas potrzebny na sprzedanie nieruchomości oraz o 10% podwyższa jej wartość. Są to oczywiście wskaźniki uśrednione, a każdy przypadek jest inny.

W Polsce home staging staje się coraz bardziej pożądaną usługą, ponieważ oferta mieszkań na rynku jest bardzo bogata i aby móc się wyróżnić trzeba się naprawdę postarać. Home stager, dzięki swojej znajomości rynku, trendów wnętrzarskich oraz popularnych w danym momencie stylów, we współpracy z inwestorem, powinien być w stanie tak przygotować nieruchomość, aby jej właściciel nie musiał niepokoić się o brak zainteresowanych zakupem lub najmem.

2. Na czym polega home staging

Home staging jest usługą, w ramach której home stager stosuje różne, dopasowane do konkretnej nieruchomości, zabiegi, których celem jest zwiększenie jej wartości zarówno finansowej, jak i tej wynikającej ze skrócenia czasu, potrzebnego na znalezienie najemcy lub kupującego.  Co ważne, efekt finansowy zastosowania home stagingu będzie zawsze widoczny, ale sam zysk będzie zależał od oczekiwań i możliwości inwestora- może być zarówno na poziomie 5%, jak i nawet 30%.

Początkiem całego procesu musi być zawsze konsultacja z home stagerem. Podczas niej ustalana jest strategia działania, dla której kluczowe jest określenie grupy docelowej, do której potrzeb nieruchomość będzie dostosowywana, zarówno pod kątem stylu, jak i zastosowanych rozwiązań, popularnych w danej grupie. Jednym ze źródeł wiedzy i inspiracji home stagera, i to jednym z ważniejszych, powinny być media społecznościowe, które są kopalnią wiedzy o aktualnych trendach, a które przez inwestorów często są niedoceniane.

Podczas pierwszego spotkania ustalany jest docelowy standard i określane są możliwości finansowe inwestora- nieduży budżet nie jest tu przeszkodą, ponieważ home stager może pracować zarówno z małym, jak i z bardzo dużym budżetem.

Ważne jest też określenie typu transakcji- czy mieszkanie będzie sprzedawane, czy może wynajmowane (wynajem krótko- lub długoterminowy)? Dzięki takiej wiedzy home stager będzie w stanie zaproponować optymalną strategię działania.

3. Przykładowe zabiegi w ramach home stagingu

Zabiegi, przygotowujące nieruchomość dla potencjalnych klientów, są bardzo zróżnicowane, a każdy przypadek wymaga podjęcia nieco innych działań.

Jeżeli na przykład mieszkanie było wcześniej zamieszkane, konieczne będzie zneutralizowane wnętrza, a więc pozbawienie go cech właściciela. Dzięki temu potencjalnemu klientowi łatwiej będzie w takim wnętrzu poczuć się jak u siebie, a także docenić jego potencjał. Ważne jest też, aby nie pokazywać pustego mieszkania, ale takie już zaaranżowane. Ma to duże znaczenie zarówno dla klientów, którzy je oglądają, jak i tych, którzy dopiero poszukują oferty na portalu nieruchomościowym i trafią tam na zdjęcie „naszego”mieszkania. Home stager musi wiedzieć, jakie zabiegi pozwolą na wyróżnienie mieszkania spośród całej reszty ofert oraz na zachwycenie klientów jego wyjątkowością, ale też jego dostosowaniem do ich gustu.

4. Home staging czy remont generalny

Zdarza się, że w ramach home stagingu przeprowadzany jest też generalny remont nieruchomości, ale na  nim nigdy się nie kończy, ponieważ sam remont nie sprawi, że poczujemy się w danym wnętrzu jak w domu. Bardzo często inwestorzy na prace wykończeniowe przeznaczają duży budżet, ale nie uwzględniają już w nim kosztów home stagingu, co jest sporym błędem. Brakuje wówczas odpowiedniego efektu wizualnego dla klienta, nawet pomimo wysokiej jakości standardu wykończenia. Klient powinien zatrzymać się nad mieszkaniem, zachwycić się nim- temu służą działania home stagera. Nawet takie drobnostki, jak kwiaty we wnętrzu lub odpowiednio dobrane dekoracje na ścianach mogą zupełnie zmienić odbiór mieszkania, o czym inwestorzy często zapominają.

5. Współpraca home stagera z inwestorem

Im wcześniej taka współpraca się rozpocznie tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie uzyskać oczekiwany efekt często przy wykorzystaniu mniejszego budżetu.

Czasem inwestorzy decydują się na samą konsultację, podczas której otrzymują od home stagera wskazówki odnośnie dalszego działania z mieszkaniem, a czasem powierzają mu przeprowadzenie całego procesu samodzielnie i podziwiają już efekt końcowy. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań właściciela nieruchomości. Usługa zawsze jest szyta na miarę, może nie ograniczać się do przygotowania mieszkania, ale na przykład obejmować też obsługę ogłoszeń w portalach nieruchomościowych, a nawet pośrednictwo w sprzedaży lub wynajmie.

Koszt samej konsultacji to średnio 500 zł, a kompletna usługa może kosztować od około 2 tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu, w zależności od ustaleń z inwestorem.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka