Ustawa deweloperska odbiór mieszkania

Wiele osób odbiór mieszkania utożsamia bezpośrednio z uzyskaniem kluczy do lokalu. Choć obie kwestie brzmią podobnie, to opierają się na zupełnie innych zasadach.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Odbiór techniczny mieszkania, a odbiór kluczy
2. Odbiór techniczny mieszkania poradnik

W łatwiejszym rozróżnianiu odbioru kluczy a odbioru mieszkania, pomoże nazwanie odbioru mieszkania procesem technicznym. W ten sposób łatwo zorientować się, że etap ten polega na sprawdzeniu stanu kupionego lokalu.

1. Odbiór techniczny mieszkania, a odbiór kluczy

Ustawa deweloperska obejmuje wszelkie zasady związane z kupowaniem domów, mieszkań na rynku pierwotnym. Wśród wszystkich wprowadzonych przez ustawę obostrzeń znajdują się również te związane z odbiorem lokali. Odbiór techniczny mieszkania to moment, w którym nabywca ma prawo skontrolować wykonany przez dewelopera lokal. Kontrola taka opiera się głównie na sprawdzeniu zgodności między umową, a stanem odbieranego mieszkania. W procesie tym weryfikuje się również spełnienie wszelkich obowiązujących dewelopera norm. W praktycznym ujęciu to sytuacja, w której nabywca wykazuje deweloperowi niezgodności, wady oraz usterki. Wszelkie zebrane informacje powinny zostać spisane w specjalnie dedykowanym do tej czynności protokole. Rzetelne sprawdzenie wykonania mieszkania wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, dlatego może ono stanowić problem dla wielu osób. Ustawa deweloperska nie zastrzega, kto powinien lokal odebrać. Wskazuje jedynie, że wystarczy obecność nabywcy oraz dewelopera (lub jego przedstawiciela). Warto więc rozważyć powierzenie tej czynności specjalistom. Jeżeli nie jesteś pewien czy potrafisz zrobić to samodzielnie, oddaj tę kwestię naszej firmie, która zadba o wszystkie Twoje interesy.

2. Odbiór techniczny mieszkania poradnik

Według zasad zawartych w ustawie deweloperskiej odbiór musi nastąpić przed przeniesieniem prawa własności na nabywcę. Istotnym elementem jest jeszcze prawo budowlane, które mówi o tym, że odebraniu podlegają jedynie te mieszkania, które zostały dopuszczone do użytkowania. Oznacza to, że idealnym terminem na dokonanie sprawdzenia stanu technicznego lokalu jest okres między uzyskaniem przez dewelopera prawa użytkowania, a podpisaniem z nabywcą umowy przeniesienia praw własności. Informacja o odbiorze mieszkania powinna być zawarta w umowie deweloperskiej wraz z terminem. Przypomnienie, o konieczności dokonania odbioru lokalu, deweloper wyśle za pośrednictwem ustalonego w umowie sposobu. Warto pamiętać, że deweloper nie ma prawa narzucenia terminu, a nabywca ma prawo odmówić odbioru we wskazanym momencie, jeśli nie ma możliwości stawiennictwa. Data ustalona zostaje zgodnie z możliwościami obu stron, które mają obowiązek stawić się podczas weryfikacji stanu wykończenia domu.

Moment odbioru technicznego domu odbywać się przed odbiorem kluczy, dlatego nie należy wiązać ze sobą obu etapów, choć mogą nastąpić one w niedużej odległości czasowej. Sprawdzenie stanu lokalu wymaga odpowiedniego przygotowania, którym rzadko sami dysponujemy. Może okazać się, że korzystnie będzie zdecydować się na wsparcie specjalisty, który nie pozwoli pominąć żadnych wad.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka