Wydanie mieszkań

Odbiór mieszkania, wydanie mieszkania, przekazanie kluczy, umowa przenosząca własność? Wciąż duży problem stanowi rozróżnienie wymienionych terminów, dlatego my postaramy się wyjaśnić co oznaczają.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Terminy w umowie deweloperskiej
2. Termin zakończenia prac budowlanych
3. Termin odbioru technicznego
4. Wydanie mieszkania – przekazanie kluczy
5. Umowa przenosząca własność

1. Terminy w umowie deweloperskiej

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego determinuje, jakie informacje muszą się znaleźć w treści umowy deweloperskiej wraz z jej załącznikami. Terminy, które deweloper jest obowiązany określić sprowadzają się do:

  • terminu rozpoczęcia prac budowlanych,
  • terminu zakończenia prac budowlanych,
  • terminu odbioru technicznego lokalu mieszkalnego,
  • terminu zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu na nabywcę,
  • opcjonalnie – terminu przekazania kluczy.
     

2. Termin zakończenia prac budowlanych

W momencie ukończenia budowy inwestycji deweloper ma obowiązek zawiadomić o zakończeniu prac budowlanych. W umowie jak i prospekcie informacyjnym wskazuje się termin, do którego najpóźniej deweloper ukończy budowę nieruchomości. Dopiero wówczas może on ubiegać się o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

3. Termin odbioru technicznego

Po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie lokalu, może on przeprowadzić odbiór techniczny. Jest to moment, kiedy w obecności nabywcy dokonuje się sprawdzenia nieruchomości w zakresie zgodności z dokumentacją – standardem wykończenia, rzutami projektowymi, umową ale i prawem budowlanym. Z jego przebiegu strony spisują protokół odbioru, jeśli wykonano jedynie odbiór techniczny, lub protokół zdawczo – odbiorczy, jeśli przy okazji odbioru technicznego, nabywca uzyskał klucze do mieszkania.

4. Wydanie mieszkania – przekazanie kluczy

Zdarza się, że deweloperzy przekazują klucze do mieszkania od razu po podpisaniu protokołu z odbioru technicznego. Najczęściej rozwiązanie to wynika wprost z zapisów umowy. Dla wielu osób często kwestia ta jest niejasna, ponieważ deweloperzy posługują się wieloma określeniami np. wydanie lokalu, przekazanie kluczy, przejście obowiązku uiszczania opłat za mieszkanie na nabywcę. W praktyce najczęściej chodzi właśnie o przekazanie kluczy do mieszkania czyli przeniesienie posiadania na nabywcę. Nie jest on jeszcze właścicielem mieszkania, natomiast ma już prawo je użytkować, ponieważ jest jego posiadaczem.

5. Umowa przenosząca własność

Umową przyrzeczoną w treści umowy deweloperskiej jest umowa przenosząca własność. Jest to właściwie ostatnia czynność, jakiej musimy dokonać w procesie nabycia lokalu od dewelopera. Zdarza się, że wydanie mieszkania następuje w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność. Ma to miejsce najczęściej w przypadku, kiedy umowa milczy na temat terminu wydania lokalu nabywcy. Jeśli jednak nabywcy zależy na tym, aby jak najszybciej zamieszkać w mieszkaniu albo rozpocząć prace wykończeniowe, warto zadbać o to aby umowa gwarantowała nabywcy wydanie lokalu w dniu odbioru technicznego, ponieważ bardzo często odbiór techniczny a umowę przenoszącą własność dzieli odstęp nawet kilku miesięcy.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka