Zamów pomoc prawną

Wzór umowy deweloperskiej z rachunkiem powierniczym

Czym jest rachunek powierniczy? Jest to rodzaj rachunku bankowego, na którym gromadzone są pieniądze dla osoby, która posiada taki rachunek od strony, która powierza daną kwotę.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Wzór umowy deweloperskiej z rachunkiem powierniczym

W przypadku gdy podpisujemy umowę deweloperską, wówczas nie ma możliwości, aby deweloper nie prowadził rachunku powierniczego, przynajmniej, podczas gdy działa on zgodnie z prawem. Podpisując umowę, ustawa deweloperska wymaga tego, aby każda umowa była prowadzona zgodnie z jej wymaganiami, czyli żeby deweloper posiadał rachunek powierniczy.

Rachunek powierniczy jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla nabywcy/inwestora, gdyż w przypadku niewywiązania się dewelopera z umowy, pieniądze z rachunku mogą zostać zwrócone.

Możemy rozróżnić kilka rodzajów rachunków powierniczych:

  • Otwarty rachunek powierniczy
  • Otwarty, zwykły rachunek bez zabezpieczeń
  • Otwarty rachunek z gwarancją bankową
  • Otwarty rachunek z gwarancją ubezpieczeniową.
     

W przypadku otwartego rachunku powierniczego deweloper otrzymuje pieniądze na swoje konto, po zrealizowaniu każdego poszczególnego etapu inwestycji. Etapów inwestycji najmniej może być 4, a najwięcej 10, średnio występuje między 6 a 8. Bank wysyła swojego inspektora nadzoru budowlanego, który bada czy wszystkie elementy przewidziane na dany jeden etap zostały przez dewelopera zrealizowane w inwestycji. Inspektor bada z dokładnością elementy, ponieważ gdyby zwolnił z rachunku powierniczego pieniądze, groziłaby mu odpowiedzialność karna do pozbawienia wolności nawet do lat 2. Jednakże do zadań inspektora nie należy sprawdzanie jakości wykonania danych elementów, tego w jaki sposób powstały, czy z jakich materiałów. Inspektor sprawdza czy to, co było zaplanowane na dany etap jest zrealizowane. Inne sprawy dotyczące jakości, inspektora nie za bardzo interesują.

Zamknięty rachunek powierniczy – deweloper otrzymuje pieniądze dopiero, gdy realizacja budowy zostanie ukończona. Należy przyjąć, że tutaj dopuszczalne są dwa terminy przekazania pieniędzy. Pierwszy to uzyskanie przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budowli lub w momencie podpisania umowy przenoszącej własność. Praktyka pokazuje, że deweloper otrzymuje pieniądze w momencie pozwolenia na użytkowanie.

Dla dewelopera korzystniejszy jest rachunek otwarty powierniczy, gdyż może on korzystać z pieniędzy na bieżąco i nie musi dokładać z własnych środków pieniężnych. Dla nabywcy zamknięty rachunek jest bezpieczniejszy, ponieważ pieniądze zostaną wypłacone dopiero, jeśli deweloper wywiąże się z umowy. W przypadku upadłości dewelopera kwestia bezpieczeństwa tych dwóch rachunków powierniczych nieco się zmienia.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka