Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
Spis treści:
1. Umowa przedwstępna - charakterystyka
2. Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej
3. Umowa przedwstępna z notariuszem lub bez
4. Sprawdzenie umowy z prawnikiem
Umowę przedwstępną regulują zapisy Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi celem jej podpisania jest zobowiązanie stron do zawarcia we wskazanym terminie umowy przyrzeczonej. Jeżeli kupującemu zależy na zakupie, ale w danym momencie nie jest możliwe podpisanie umowy sprzedaży, na przykład ze względu na konieczność wyjaśnienia wątpliwości odnośnie sytuacji prawnej lub stanu technicznego nieruchomości, lub też ze względu na konieczność zbadania zdolności kredytowej nabywcy, wówczas strony przystępują do umowy przedwstępnej.
Dla swojej ważności umowa musi określać przedmiot sprzedaży (adres, powierzchnia, numer księgi wieczystej), jego cenę, a także dane stron, przystępujących do umowy.
Dodatkowo w umowie należy wskazać jej zabezpieczenie - zaliczkę bądź zadatek (najkorzystniejszy dla kupującego, zwrotny w dwukrotnej wysokości gdyby nie doszło do podpisania umowy przyrzeczonej z winy sprzedającego).
Określenie terminu zawarcia umowy przeniesienia własności formalnie nie jest obowiązkowe, ale warto stosowny zapis w umowie zawrzeć, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do jednostronnego wyznaczenia takiego terminu. Warto mieć na uwadze fakt, iż zgodnie z art. 390 § 3 Kodeksu cywilnego roszczenia z umowy przedwstępnej ulegają przedawnieniu po roku od terminu, w którym miało dojść do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Dobrze jest też rozważyć umieszczenie w umowie postanowienia dotyczącego kar umownych, należnych w przypadku, gdy dojdzie do opóźnienia w realizacji ustaleń umownych, a także określić prawo do odstąpienia od umowy i jego formę.
Umowa może być podpisana w kancelarii lub bez udziału notariusza, w zwykłej formie pisemnej. W przypadku gdy decydujemy się na to ostatnie rozwiązanie musimy pamiętać o tym, że taka forma oznacza brak możliwości dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej przed sądem, a także niższe odszkodowanie w przypadku gdyby nie doszło do przeniesienia własności nieruchomości. W takiej sytuacji nabywca może liczyć jedynie na zwrot kosztów, poniesionych z w związku z przygotowaniem umowy do zawarcia oraz jej zawarcia, które muszą zostać udokumentowane. Jeżeli umowę podpisujemy w formie aktu notarialnego, wówczas możemy liczyć na rekompensatę korzyści, których nie uzyskaliśmy w związku z faktem, że nie doszło do podpisania umowy przyrzeczonej.
Umowę przedwstępną przed jej podpisaniem warto bardzo dokładnie sprawdzić, a najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o jej weryfikację do prawnika. Pewny Lokal proponuje kompleksową weryfikację zapisów umownych wraz ze wskazaniem postanowień wartych renegocjowania ze sprzedającym. Dzięki temu możemy zyskać pewność, że umowa nie będzie zawierała postanowień potencjalnie dla nas niekorzystnych.
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.
DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL
Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Rękojmia
nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!