Mieszkania z rynku wtórnego z reguły są nieco tańsze niż te od dewelopera. Jest to jednak tylko częściowo prawda, ponieważ wszystko zależy od tego, gdzie mieści się mieszkanie, jaki jest jego metraż i standard. Zakładając, że wybrany lokal z rynku wtórnego, porównamy z takim samym mieszkaniem z rynku pierwotnego, które znajduje się w tym samym mieście i w tej samej lokalizacji, to rzeczywiście to, które zaoferuje deweloper, będzie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy droższe. Jeżeli jednak na szali położysz mieszkanie od dewelopera, o powierzchni 60 m2, oddalone np. od Warszawy o 60 km, a na drugim końcu, postawisz 50 m2, z rynku wtórnego, w centrum stolicy, nieopodal metra to możesz się zdziwić. Mieszkanie z rynku wtórnego może okazać się sporo droższe.
Musisz zatem wiedzieć, że czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania nie jest tylko to, czy było używane, czy nie. Inne ważne aspekty to miasto, w którym chcesz zamieszkać, lokalizacja bloku, pobliska infrastruktura i możliwości komunikacyjne, różnego rodzaju dodatki do mieszkania (komórka lokatorska, ogródek czy miejsce parkingowe), metraż, a także standard wybranego lokalu.
Ważny jest także stan, w jakim znajduje się mieszkanie. Zarówno przestrzenie z rynku wtórnego, jak i z pierwotnego wymagają zwykle remontu i dostosowania ich do własnych potrzeb. Musisz jednak pamiętać, że kupując mieszkanie stare, często konieczna jest wymiana instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Trzeba od nowa gładzić ściany, wyrównywać sufity czy kłaść podłogi. Wiąże się to z bardzo dużymi kosztami, przez które często cena zrównuje się z kwotą, którą trzeba wyłożyć za lokal w stanie deweloperskim. Jest też druga strona barykady. Mieszkania z rynku wtórnego często są gotowe do zamieszkania. Jeśli wybierzesz takie, które niedawno przechodziło remont lub po prostu wygląda dobrze, możesz mieszkać w nim od razu, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Nawet jeśli jego estetyka nie do końca Ci odpowiada, możesz wstrzymać się z remontem do czasu, kiedy Twoje oszczędności pozwolą Ci stworzyć nowe wnętrza bez stresu i przeliczania każdego grosza. Jeśli nie umiesz samodzielnie ocenić, czy generalny remont jest konieczny, skorzystaj z naszej usługi. Sprawdzimy to za Ciebie!
Jak więc widzisz, zakup mieszkania na rynku wtórnym ma wiele zalet, ale ma też kilka wad, o których musisz pamiętać, podejmując decyzję.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!