W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ulga mieszkaniowa oraz kto może z niej skorzystać.
W przypadku sprzedaży mieszkania sprzedający zobowiązany jest do odprowadzenia z tego tytułu podatku od przychodu w wysokości 19 proc. Ulga mieszkaniowa, obowiązująca od 1 stycznia 2009 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalnia sprzedającego z konieczności zapłacenia wspomnianego wyżej podatku w przypadku, gdy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Czy kupując mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym, również skorzystać można z ulgi mieszkaniowej? Zapraszamy do lektury.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2018 roku podatnik miał dwa lata od sprzedaży nieruchomości na przeznaczenie środków z transakcji na realizację własnych celów mieszkaniowych, co skutkowałoby zwolnieniem z 19-procentowego podatku od przychodu z tego tytułu. Nowelizacja z 2019 roku termin ten wydłużyła do 3 lat, został on utrzymany również rozporządzeniem ministra finansów z 23 grudnia 2020 r. (Dz.U. poz. 2368), co oznacza, że termin na skorzystanie z ulgi podatkowej dla podatników, którzy sprzedali nieruchomość w 2018 roku, upłynął 31 stycznia 2021 roku.
Warunkiem skorzystania z ulgi jest zbycie domu lub mieszkania (nabytego w drodze kupna lub dziedziczenia) przed upływem pięciu lat od momentu wejścia w jego posiadanie.
Ulga obejmuje między innymi:
Skorzystać z niej można jeżeli posiadamy polskie obywatelstwo bądź stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski, nie jesteśmy właścicielem innej nieruchomości możliwej do zamieszkania, nie mamy podpisanej umowy o najem mieszkania, byliśmy zameldowani pod jednym adresem przez minimum pięć lat oraz posiadamy spółdzielcze prawo do zamieszkania.
W przypadku przeznaczenia środków ze sprzedaży domu lub mieszkania na zakup nieruchomości na rynku wtórnym zgodnie z prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 813/18), podatnikowi również przysługuje możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Zgodnie z wyżej wspomnianym wyrokiem do skorzystania z niej upoważnia już samo zawarcie umowy deweloperskiej i przeznaczenie środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w terminie ustawowym, przy czym do przeniesienia własności nabytej nieruchomości nie musi dojść w terminie wskazanym w ustawie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto, jest zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji. Swoją pomocą służą również prawnicy Pewnego Lokalu, wspierający nabywców nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!