Kupno mieszkania komunalnego - jak wygląda?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Wykup mieszkania komunalnego 2024 - ile kosztuje

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda zakup wykupienie mieszkania komunalnego.

Dlaczego tak wiele osób pragnie wykupić mieszkanie komunalne? Głównym czynnikiem decydującym o atrakcyjności takiej oferty jest jej cena. Nieruchomość komunalna zazwyczaj wystawiana jest na sprzedaż za bardzo niskie kwoty.

Nierzadko można zakupić mieszkanie tego typu np. za ¼ ceny rynkowej. Kto może je nabyć? Jakie warunki należy spełnić?

Jak wygląda proces wykupu mieszkania komunalnego?

Niestety wbrew wielu opiniom, wykup mieszkania komunalnego nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. W tym momencie zapewne zastanawiacie się Państwo dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są różnego rodzaju ograniczenia prawne dotyczące wykupu mieszkań komunalnych. Biorąc to pod uwagę, wykup mieszkania komunalnego możemy podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest sprawdzenie możliwości wykupu przez wynajmującego. W tym celu w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy gmina wystawiła dane mieszkanie na sprzedaż. Jeżeli nie, to możemy sami złożyć wniosek o jego wykupienie. I co ciekawe, najczęściej wnioski te są pozytywnie rozpatrywane. Możemy jednak również spotkać się z odmową sprzedaży mieszkania komunalnego. Zazwyczaj dochodzi do niej gdy:

  • zalegamy z czynszem,
  • stan techniczny nieruchomości jest zły,
  • zbyt krótko wynajmujemy mieszkanie. Większość gmin ustala minimalny okres wynajmu na 5 lat, zdarzają się jednak przypadki, że okres ten wynosi nawet 20 lat,
  • umowa najmu została zawarta na czas określony. Podstawę prawną stanowi tutaj ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21.08.1997 roku.

Kolejnym etapem jest złożenie stosownego wniosku o wykup mieszkania komunalnego.

Składa się go w wydziale gospodarki nieruchomościami danej gminy.

Na tym etapie gmina przystępuje również do weryfikacji opłacania czynszu oraz stanu prawnego nieruchomości.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Zdarza się bowiem, że gmina jest jedynie właścicielem budynku, a nie gruntu, na którym on stoi. W takim wypadku, dopóki nie ureguluje ona stanu prawnego nieruchomości, nie będzie możliwości jej wykupienia. Warto również pamiętać o dołączeniu do wniosku:

  • zaświadczenia o zameldowaniu,
  • dowodu wpłaty kaucji, jeżeli taka była,
  • potwierdzenie, że nabyliśmy spadek,
  • umowę najmu lub jeżeli takiej nie posiadamy, to decyzję o przydzieleniu lokalu komunalnego.

Jeżeli jednak stan prawny mieszkania jest prawidłowy, kolejnym etapem jest wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę, którego wyznacza gmina. Procedura ta wygląda podobnie jak w przypadku starania się o uzyskanie kredytu hipotecznego. Kolejnym krokiem do wykupienia mieszkania komunalnego, jest uchwała, w której gmina wydaje zgodę na wykup tej nieruchomości.

Następnie ma ona obowiązek ogłosić publicznie, że zbywa ona dane mieszkanie.

Ogłoszenie to musi być widoczne dla wszystkich przez okres 3 tygodni. Przez następne trzy tygodnie zgodnie ze wspomnianą wcześniej ustawą, mają prawo zgłaszać się osoby uprawnione do pierwokupu mieszkania komunalnego. Są to:

  • spadkobiercy osób wynajmujących lokal komunalny,
  • lokatorzy mieszkania komunalnego,
  • osoby, które zawarły umowę najmu.

Gdy okres ten minie, kolejnym etapem, jest ustalenie z gminą warunków wykupu. Na tym etapie ustalana jest zazwyczaj wysokość bonifikaty. Co ciekawe, wiele gmin oferuje wykup mieszkania na raty. Rozwiązanie to jest podobne do kredytu hipotecznego, z tą różnicą, że znacznie łatwiej jest uzyskać zgodę na wykup mieszkania na raty od gminy, niż kredyt hipoteczny. Jeżeli chodzi o oprocentowanie rat, to są one ustalane na podstawie redyskontowanych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Ostatnim krokiem do wykupu mieszkania komunalnego jest podpisanie aktu notarialnego.


Ile kosztuje wykupienie mieszkania komunalnego na własność?

Zakup mieszkania komunalnego jest bardzo opłacalny. Choć obecnie rzadko da się nabyć je w tak niskich cenach jak kiedyś (zdarzało się, że nieruchomości te były wystawiane na sprzedaż w cenie 1 % wartości mieszkania określonej przez rzeczoznawcę), warunki nadal są atrakcyjne. Zazwyczaj można liczyć na bonifikatę rzędu 60-80%, dzięki czemu nabywca kupuje mieszkanie jedynie za 40-20% realnej ceny. Co ważne, osoba wykupująca mieszkanie tego typu nie ma obowiązku płacenia podatku od zakupu nieruchomości. Musi jednak ponieść koszty wpisu do księgi wieczystej oraz sporządzenia aktu notarialnego.

Czy lokator może wykupić mieszkanie komunalne?

Temat zakupu mieszkań komunalnych jest dość popularny. Jest to zdecydowanie jedna z tańszych opcji, dzięki której można nabyć lokum na własność. Rynek nieruchomości nierzadko przytłacza cenami mieszkań, więc nic dziwnego, że wiele osób szuka bardziej opłacalnych alternatyw. W końcu nie każdy jest w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny i uzbierać odpowiednią sumę pieniędzy na wkład własny.  Spora grupa osób zwyczajnie nie chce też wiązać się umową z bankiem na okres 30 lat lub więcej. Opcja wykupienia mieszkania komunalnego może więc okazać się bardzo atrakcyjna. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie dostępne dla każdego. Jakie warunki należy więc spełnić, by wejść w posiadanie tego typu lokum?

Na wstępie warto podkreślić, że mieszkania komunalne nie są tym samym, co mieszkania socjalne. Drugi typ lokum jest – w skrócie – przeznaczony dla osób z niższymi dochodami, którzy są w trudnej sytuacji finansowej i których nie stać na opłacenie czynszu np. w mieszkaniu komunalnym. Wyróżnia go również bardzo niski standard. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami nieruchomości jest fakt, że mieszkań socjalnych nie można wykupić (podobnie jak nie da się dziedziczyć prawa do zajęcia ich).  

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Lokator może wykupić mieszkanie komunalne. Co więcej – zwykle przysługuje mu spora zniżka. Zdarza się, że lokum tego typu sprzedaje się w cenie 20% jego wartości. Obniżkę można dodatkowo zwiększyć, jeśli udowodni się, że lokatorzy zainwestowali w remont nieruchomości, dzięki któremu wzrosła jej wartość. Nie każde mieszkanie komunalne da się jednak nabyć. Wiele zależy od tego, jakimi zasadami kieruje się dana gmina, jaki jest stan i jaka jest wartość lokum oraz jak długo dana osoba wynajmuje mieszanie (najczęściej należy wynajmować mieszkanie przez minimum kilka lat). Niemałe znaczenie ma również lokalizacja obiektu oraz aktualna dostępność mieszkań w konkretnym rejonie.

Przegląd mieszkania komunalnego

Zakup mieszkania z rynku wtórnego zawsze wiąże się z pewnego rodzaju zagrożeniami. Laikowi trudno jest na pierwszy rzut oka zauważyć uszkodzenia konkretnych elementów wyposażenia lokum lub wady instalacji. W przypadku nabywania nieruchomości komunalnej należy zachować czujność i sprawdzić stan techniczny mieszkania korzystając z usług sprawdzonych fachowców. Inżynierowie z Pewnego Lokalu wyłapują nawet najmniejsze usterki, dzięki czemu nie kupuje się przysłowiowego kota w worku.

Jak wygląda przegląd mieszkania? Specjaliści skupiają się głównie na kontroli stanu izolacji termicznej, wentylacji, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji hydraulicznych oraz sprawdzają, jaki jest rzeczywisty metraż lokum. Są w stanie również wykryć zawilgocenia powierzchni oraz oszacować koszty, które pochłonie przeprowadzenie remontu. Na zakończenie audytu klient może zapoznać się z raportem, w którym zapisuje się wykryte przez inżynierów nieścisłości oraz podaje się orientacyjny koszt ich usunięcia.

Zakup mieszkania komunalnego to bardzo atrakcyjna oferta, obok której trudno przejść obojętnie. Inwestycja tego typu dla wielu osób jest jedynym sposobem na posiadanie własnych czterech kątów.  Warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o nabycie takiego lokum.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1308 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka