W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób możemy zapłacić za kupno mieszkania?
Umowa, którą będziemy zawierać ze sprzedającym mieszkanie, będzie zawsze zawierać określenie warunków zapłaty ustalonej ceny, przy czym będą one różne w zależności od tego, czy lokal nabywamy od dewelopera czy na rynku wtórnym, a także w oparciu o indywidualne ustalenia.
Najczęściej płatność za nabyty lokal dokonywana jest w transzach, których wysokość i sposób oraz termin zapłaty uregulowany jest w umowie.
W sytuacji gdy gotowe mieszkanie nabywane jest za gotówkę, strony mogą ustalić płatność jednorazową, warto jednak dokonać jej przelewem lub skorzystać z depozytu notarialnego lub rachunku powierniczego, na który kupujący wpłaca środki przed podpisaniem umowy sprzedaży. Daje to sprzedającemu gwarancję otrzymania płatności po zawarciu umowy, a kupującemu pewność, że środki trafią do sprzedającego już po przeniesieniu własności.
Jeżeli kupujemy lokal w ramach nieukończonej inwestycji deweloperskiej z deweloperem, powinniśmy podpisać umowę deweloperską. W takim przypadku środki wpłacane są przez nabywcę w transzach, określonych w umowie, na indywidualny rachunek powierniczy, z którego zwalniane są na rachunek dewelopera dopiero po potwierdzeniu przez bank postępu prac na budowie zgodnie z założonym harmonogramem w przypadku rachunku powierniczego otwartego lub już po zawarciu umowy przenoszącej własność, jeżeli deweloper korzysta rachunku powierniczego zamkniętego. Ostatnia transza będzie należna przed przeprowadzeniem odbioru technicznego lokalu oraz zawarciem umowy przenoszącej własność.
W przypadku, gdy zakup gotowego mieszkania finansowany ma być kredytem hipotecznym, konieczne będzie podpisanie ze sprzedającym umowy przedwstępnej lub rezerwacyjnej. Umowa rezerwacyjna służy jedynie wyłączeniu na określony w niej czas danej nieruchomości ze sprzedaży. Nowelizacja ustawy deweloperskiej z czerwca br. objęła również umowy rezerwacyjne, w zawieraniu których wcześniej panowała duża swoboda. Zgodnie z nową ustawą deweloperską umowy rezerwacyjne powinny być zawierane w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Dodatkowo umowa musi określać cenę jej przedmiotu, jego powierzchnię użytkową, wysokość opłaty rezerwacyjnej (maksymalnie 1 proc. wartości nieruchomości, zwrotna w przypadku nieuzyskania przez kupującego kredytu oraz zwrotna w dwukrotnej wysokości, podobnie jak zadatek, w przypadku, gdy do jej wykonania nie dojdzie z winy sprzedającego).
Z kolei umowa przedwstępna, zawierana również na rynku pierwotnym w przypadku kupna na kredyt gotowego lokalu, według regulacji Kodeksu cywilnego powinna „określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej”, a zabezpieczana jest zadatkiem bądź zaliczką (zazwyczaj w wysokości ok. 10 proc. wartości nieruchomości). W umowie obowiązkowo powinien zostać określony termin zawarcia umowy przenoszącej własność. Wtedy też kupujący będzie zobowiązany do zapłaty reszty ceny. Jeżeli zakupu dokonujemy ze środków własnych w umowie przenoszącej własność, można wskazać stosunkowo krótki termin na dokonanie płatności, na przykład 7 dni od jej zawarcia. Jeżeli jednak korzystamy z kredytu hipotecznego, wówczas zapisy umowy przenoszącej własność, regulujące termin płatności, należy dostosować do postanowień umowy kredytowej, dobrze jest też zawrzeć w umowie oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji (na podstawie art. 777 Kodeksu cywilnego), które dla kupującego będzie stanowić gwarancję wydania lokalu po zapłacie przez niego pełnej ceny, wskazanej w umowie.
Każdą umowę, zawieraną w przypadku zakupu nieruchomości, najlepiej jest sprawdzić ze wsparciem prawnika - swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie służą prawnicy Pewnego Lokalu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Poradniki
Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!