Świadectwo energetyczne mieszkanie i dom Inowrocław - od 149 zł
W tym artykule dowiesz się, jak i za ile można uzyskać tanie świadectwo energetyczne w Inowrocławiu.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku w Inowrocławiu — czym jest?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który sporządza się w celu dokładnego opisania zapotrzebowania obiektu budowlanego na energię. Stał się on obowiązkowym elementem dokumentacji technicznej nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż, to samo dotyczy wynajęcia domu lub mieszkania. W certyfikacie energetycznym znajdują się podstawowe informacje o obiekcie budowlanym, nie brakuje w nim także konkretnych rozwiązań pozwalających na zredukowanie ilości zużywanej energii, co wiąże się oczywiście z mniejszymi wydatkami. Do kwietnia 2023 roku obowiązkowe było uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej tylko w przypadku nowo wybudowanych obiektów, ale obecnie rok budowy i oddanie nieruchomości do użytku nie ma znaczenia.
Certyfikat charakterystyki energetycznej w Inowrocławiu
W certyfikacie charakterystyki energetycznej znajduje się szereg cennych informacji o obiekcie budowlanym, przede wszystkim pod kątem ilości energii niezbędnej do jego użytkowania. Można wobec tego liczyć na szczegółowe obliczenia dotyczące tego, ile jest jej potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia, podgrzania wody. Na podstawie certyfikatu energetycznego poznaje się parametry dotyczące nieodnawialnej energii pierwotnej i energii końcowej, sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej nieruchomości. Wszystko jest oczywiście dokładnie objaśnione, zawiera się także szereg dodatkowych informacji. Każda świadectwo charakterystyki energetycznej wygląda identycznie pod kątem struktury, została ona określona prawnie.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej Inowrocław?: cena świadectwa
Osoby zajmujące się sporządzeniem certyfikatu charakterystyki energetycznej muszą mieć odpowiednie uprawnienia, co należy zawsze sprawdzić przed skorzystaniem z usług. Zadanie to można powierzyć przykładowo specjaliście, który działa w branży instalacyjnej, budowlanej lub architektonicznej. Na cenę paszportu energetycznego wpływamy też lokalizacja nieruchomości, czas spędzony na jego wykonanie, metraż obiektu. Trzeba liczyć się z kosztami rzędu 500 do 1000 zł w przypadku mieszkań i domów jednorodzinnych, ale na cenę końcową wpływa wiele czynników. Konieczna jest indywidualna wycena, o którą należy zapytać specjalistę z właściwymi kwalifikacjami. Niezbędne staje się także przeprowadzenie audytu energetycznego, co również może zrobić wyłącznie osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia. Zwykle zajmuje się tym ten sam specjalista, świadczy kompleksowe usługi.
Autor
Kacper Kruszka
Z wykształcenia inżynier. Lubi konkret i rzetelną treść. Kilka lat pracował w branży nieruchomości jako pośrednik. Wie, na co należy zwracać uwagę podczas odbiorów technicznych inwestycji deweloperskich, a także w trakcie oględzin mieszkania na rynku wtórnym. Potrafi rzeczowo odnieść się do wad i usterek, jakie można znaleźć w trakcie odbioru. Wie też, które usterki występują najczęściej w inwestycjach deweloperskich. Jego pasją są stare samochody.