Potrzebujesz operat szacunkowy od polecanego rzeczoznawcy majątkowego?

Operat szacunkowy

Potrzebujesz operatu szacunkowy od rzeczoznawcy majątkowego?

797 014 014

lub zostaw nam swój numer

Jeśli potrzebujesz wycenić nieruchomość na potrzeby kredytu hipotecznego - lub z jakiekolwiek innego powodu to dobrze trafiłeś! Nasi rzeczoznawcy to wysokiej klasy profesjonaliści.

#1 w Polsce pod względem średniej i liczby ocen!

oceny google i facebook pewny lokal
oceny google i facebook pewny lokal

Ponad 3000 osób oceniło nas na 5,0!

Czym jest operat szacunkowy?

Operat szacunkowy to dokument z wyceną nieruchomości. Operaty szacunkowe są sporządzane przez rzeczoznawców majątkowych. Osoba mająca uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego może przedstawiać wiążące wyceny nieruchomości, czyli właśnie operaty szacunkowe.

Operaty są wykorzystywane m.in. przy ocenie wartości nieruchomości na potrzeby uzyskania przez nabywcę nieruchomości kredytu hipotecznego. Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę przydaje się też sprzedawcom, którzy chcą poznać prawdziwą wartość domu lub mieszkania.

Operaty są także wykorzystywane w sprawach rodzinnych (dziedziczenie, podział majątku), sporno-sądowych oraz księgowych.

Zobacz, jak wygląda przykładowy operat.

czym jest operat szacunkowy pewny lokal

Zobacz, dlaczego operat szacunkowy warto zlecić dobremu i polecanemu rzeczoznawcy majątkowemu

Co nas wyróżnia?

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Doświadczenie

Pracują dla nas rzeczoznawcy posiadający stosowne uprawnienia i działający na rynku od wielu lat. Dzięki temu jesteśmy w stanie wycenić nawet najtrudniejszą nieruchomość.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Rozpoznawalność

Nasza firma jest ogólnopolskim liderem na rynku audytów nieruchomości. Znają nas banki oraz sądy, co zmniejsza ryzyko, że nasze operaty zostaną podważone.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów przykładamy się do każdego zlecenia. Nasi rzeczoznawcy samodzielnie (a nie automatycznie) przeglądają ceny transakcyjne. Zawsze dokonujemy też oględzin nieruchomości.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Schemat postępowania

Dzięki temu, że jesteśmy dużą firmą, dbamy o standardy. Każdy operat jest sporządzany w oparciu o sprawdzoną metodologię, a każde oględziny i wywiad nieruchomości jest dokonywany według przemyślanego schematu.

Nasi rzeczoznawcy do kredytu hipotecznego przygotowywali operaty m.in. dla:

Nasze operaty są akceptowane m.in. przez:

Do czego potrzebujesz operatu szacunkowego?

Mamy ponad tysiąc opinii zadowolonych klientów! Klienci nas polecają!

W poniedziałek skontaktowałem się z firmą Pewny Lokal celem ustalenia szczegółów, potrzebnych do wykonania wyceny domu pod Warszawą, a we środę już składałem wniosek w banku o przyznanie kredytu! Usługa została wykonana sprawnie i rzetelnie. Z czystym sumieniem mogę polecić tę firmę.

Marian

grade grade grade grade grade

Nosiłam się z zamiarem sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku, ale nie wiedziałam, jaka jest jego realna wartość. W celu uzyskania operatu szacunkowego skontaktowałam się z rzeczoznawcami firmy Pewny Lokal. Wysłałam potrzebne dokumenty, a rzeczoznawca dokonał oględzin nieruchomości i dwa dni później otrzymałam operat na maila. Polecam

Iwona

grade grade grade grade grade

Zostawiłam numer kontaktowy na stronie traktującej o operatach szacunkowych i tego samego dnia oddzwonił do mnie pracownik firmy. Wysłałam potrzebne dokumenty i w ciągu dwóch dób od zamówienia otrzymałam wycenę nieruchomości. Dzięki sporządzonemu operatowi Bank ING zaakceptował mój kredyt. Super obsługa :)

Aleksandra

grade grade grade grade grade

Pilnie potrzebowałem wyceny nieruchomości na użytek kredytu hipotecznego i cały proces uzyskania operatu przebiegł ekspresowo. Rzeczoznawca odpowiedział na wszystkie moje pytania i rozwiał wszelkie wątpliwości co do wyceny. Dziękuję za miłą i fachową obsługę.

Wojciech

grade grade grade grade grade

Mamy najlepsze opinie!

logo facebooka logo facebooka

Ponad 1500 osób oceniło nas na 5,0!

Jak zamówić operat online?

ikona kontaktu blue arrow

1. Kontakt

Zamów rozmowę zostawiając swój numer lub zadzwoń do nas.

ikona dokumentów blue arrow

2. Dokumenty

Nasi pracownicy poproszą Cię o przesłanie informacji i dokumentów dotyczących wyceny.

ikona oględzin blue arrow

3. Oględziny

Po otrzymaniu dokumentów umówimy telefonicznie termin oględzin nieruchomości.

ikona zatwierdzonego operatu

4. Operat

48 godzin po oględzinach przesyłamy Ci gotowy operat w wersji elektronicznej oraz listownej.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest operat szacunkowy

Jak wygląda taki operat?

przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu
przykład operatu

Cele wykorzystania operatu

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Kredyt hipoteczny

Pomożemy Ci uzyskać operat, który umożliwi Ci wzięcie kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Pożyczka hipoteczna

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i potrzebujesz pieniędzy, pożyczka hipoteczna poprzedzona wyceną nieruchomości może być rozwiązaniem dla Ciebie.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Wycena dla sprzedawcy

Chcesz sprzedać nieruchomość i nie wiesz, jaka jest jej realna wartość? Dobry operat szacunkowy może być rozwiązaniem dla Ciebie.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Podział majątku i spadku

Nasza firma sporządza operaty szacunkowe umożliwiające sprawiedliwy podział nieruchomości między spadkobierców.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Postępowanie sądowe

Sporządzamy operaty na potrzeby sporów małżeńskich, sporów o odszkodowanie oraz innych spraw sądowych.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Księgowość

Wniesienie do majątku firmowego nieruchomości aportem powinno być poprzedzone jej wyceną przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego. Nasz operat umożliwi Ci późniejszą amortyzację nieruchomości i oszczędność na podatku.

Dlaczego warto zlecić operat nam, a nie bankowi?

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Nie zaniżamy wartości nieruchomości

Rzeczoznawcy współpracujący z bankami często zaniżają wartość nieruchomości, co wpływa na mniejszą zdolność kredytową. Nasza firma poda w operacie prawdziwą wartość nieruchomości.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Nie frustrujesz się czekając na operat

Rzeczoznawcy sugerowani przez bank często pracują powoli, co opóźnia procedurę kredytową. Nasza firma gwarantuje wysyłkę operatu w 48 godzin od zamówienia.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Jeden operat - kilka banków

Nasz operat możesz wykorzystać jednocześnie w kilku wnioskach kredytowych do kilku banków, a tym samym obniżyć koszty.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Tani operat. Brak marży pośrednika

Banki często pobierają marżę ponad koszt operatu. Zamawiając usługę u nas masz gwarancję, że płacisz tylko za operat.

co wyróżnia operaty w pewny lokal

Co, jeśli bank twierdzi, że możesz skorzystać tylko z wyceny jego rzeczoznawcy?

Banki czasami próbują przekonać swoich klientów, że operat w celu udzielenia kredytu hipotecznego może przygotować tylko rzeczoznawca współpracujący z bankiem. Stawianie przez bank takich ograniczeń dla opinii niezależnych rzeczoznawców jest niezgodne z decyzjami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dlatego, jeśli bank nie pozwoli Ci wykorzystać operatu niezależnego rzeczoznawcy, poinformuj go, że jego praktyka jest niezgodna z prawem.

Operaty szacunkowe

Operat szacunkowy nieruchomości

Operat szacunkowy jest dokumentem o wadze urzędowej, sporządzanym przez uprawnionego do jego przygotowania rzeczoznawcę majątkowego. W jakich sytuacjach jest on niezbędny i jaki koszt związany ze zleceniem jego przygotowania należy uwzględnić w budżecie? Zapraszamy do lektury.

Operat szacunkowy cena

Cena operatu uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju nieruchomości, która podlega wycenie. Średnie ceny kształtują się na poziomie od 500 do 700 zł w przypadku mieszkania bądź działki do około tysiąca złotych, jeżeli wyceniany jest nieduży dom jednorodzinny. Dużo zależy od tego, kto przygotowuje operat, dodatkowo ceny różnią się w zależności od regionu, co oznacza, że może okazać się, że za operat zapłacimy znacznie więcej. Jeżeli operat jest niezbędny na potrzeby kredytu hipotecznego banki często proponują usługę rzeczoznawcy z nimi współpracującego, co wydaje się być wygodnym rozwiązaniem, ale zdarza się, że w rezultacie otrzymujemy operat, w którym wartość nieruchomości jest zaniżona, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie zdolności kredytowej kredytobiorcy. Dodatkowo na sporządzenie operatu, zleconego przez bank, poczekamy znacznie dłużej niż w przypadku usługi realizowanej niezależnie przez wybranego przez nas rzeczoznawcę. Czas realizacji usługi jest z punktu widzenia kredytobiorcy kluczowy, ponieważ dłuższe oczekiwanie na dokument opóźnia całą procedurę kredytową. Pewny Lokal oferuje usługę sporządzenia operatu przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, który nie będzie miał problemu z wyceną nawet najtrudniejszej nieruchomości. Sam operat przygotowywany jest w ciągu 48 godzin od oględzin nieruchomości i przekazywany zamawiającemu zarówno drogą elektroniczną, jak i pocztową.

Operat szacunkowy do kredytu hipotecznego

W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny musimy liczyć się z koniecznością przedstawienia w banku dokumentów zarówno dokumentujących naszą sytuację finansową, jak i tych, dotyczących nieruchomości, mającej stanowić zabezpieczenie kredytu. Do tych drugich należy właśnie operat szacunkowy, będący dla banku formalnym potwierdzeniem wartości nieruchomości, której nabycie planujemy sfinansować kredytem hipotecznym.

Forma, klauzule, oraz sposób przeprowadzenia wyceny nieruchomości na potrzeby sporządzenia operatu regulowane są Ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Dla banku informacja odnośnie wartości nieruchomości jest niezbędna dla wyceny zdolności kredytowej wnioskującego o kredyt, ponieważ zgodnie z Rekomendacją S, dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie, wysokość wkładu własnego musi wynosić minimum 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości. Banki zazwyczaj wskazują rzeczoznawcę majątkowego, który może przeprowadzić wycenę na potrzeby procesu kredytowego, ale warto pamiętać o tym, że nie mamy obowiązku skorzystania z rekomendacji banku w zakresie wyboru rzeczoznawcy. Brak zgody banku na wykorzystanie sporządzonego niezależnie operatu będzie praktyką niezgodną z prawem, co oznacza, że w praktyce mamy dowolność w wyborze rzeczoznawcy, nawet jeżeli bank ma w tej kwestii inne zdanie.

Dzięki skorzystaniu z usługi rzeczoznawcy, współpracującego z Pewnym Lokalem, zyskujemy przede wszystkim gwarancję rzetelnego przeprowadzenia wyceny, a także krótkiego terminu realizacji zleconej usługi.

Ile kosztuje operat szacunkowy

Koszt operatu będzie różnić się w zależności od nieruchomości, która podlega wycenie - im większy budynek tym większe koszty związane są ze sporządzeniem operatu. Dodatkowo wpływ na ceną ma lokalizacja nieruchomości - ceny w dużych miastach są znacznie wyższe niż ma to miejsce w przypadku małych miejscowości. Koszt operatu, sporządzanego przez rzeczoznawcę wskazanego przez bank, może uwzględniać jego marżę, stąd najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne zlecenie przeprowadzenia wyceny nieruchomości. Decydując się na usługę realizowaną przez Pewny Lokal możemy być pewni, że zostanie ona zrealizowana na najwyższym poziomie oraz w rozsądnej cenie.

Operat szacunkowy online

Wycena nieruchomości online może nam posłużyć do wstępnego oszacowania wartości nieruchomości, na przykład w przypadku, gdy szukamy mieszkania w danej lokalizacji lub gdy planujemy sprzedać posiadaną nieruchomość i chcemy zorientować się w kwestii cen na rynku. Jednak dla celów związanych z procesem kredytowym, na potrzeby postępowania sądowego (spory o odszkodowanie, podział nieruchomości pomiędzy spadkobierców) oraz na potrzeby księgowe, gdy planujemy późniejszą amortyzację nieruchomości, konieczne będzie przygotowanie standardowego operatu szacunkowego, przygotowanego przez rzeczoznawcę majątkowego w oparciu o oględziny nieruchomości oraz analizę i charakterystykę rynku nieruchomości.

Operat nieruchomości

Operat nieruchomości powinien być przygotowany w formie pisemnej, zgodnie z przepisami prawa oraz standardami zawodowymi, obowiązującymi rzeczoznawców majątkowych, którzy posiadają specjalne uprawnienia, nadawane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Przepisy prawa określają jakie podejścia, metody i techniki powinien stosować rzeczoznawca, a także rodzaje wartości, które może on określić (wartość rynkowa, odtworzeniowa, katastralna).

Operat powinien uwzględniać:

  • określenie przedmiotu wyceny
  • cel jego sporządzenia,
  • formalną podstawę wyceny oraz pochodzenie danych na temat rynku nieruchomości,
  • określenie przeznaczenia nieruchomości, będącej przedmiotem wyceny,
  • analizę rynku w zakresie niezbędnym na potrzeby prowadzonej wyceny,
  • wskazanie rodzaju wartości, podejścia, metody i techniki szacowania,
  • obliczenia wartości nieruchomości oraz wskazanie ceny, która powinna być wyrażona w pełnych złotych.

Podpis pod operatem składa rzeczoznawca majątkowy, odpowiedzialny za jego sporządzenie, a jeżeli nad jego przygotowaniem pracowało kilku rzeczoznawców, wówczas wszyscy muszą złożyć swój podpis, biorąc odpowiedzialność za poszczególne, sporządzone przez siebie, części dokumentu.

Koszt operatu szacunkowego

Koszt operatu uwzględnia ilość pracy, którą rzeczoznawca musi włożyć w jego przygotowanie. Szczegółowe warunki ustalane są indywidualnie pomiędzy zleceniodawcą oraz rzeczoznawcą, który zobowiązuje się do przygotowania dokumentu ze szczególną starannością oraz do bezstronnego i etycznego zachowania. Brak jest formalnych wytycznych regulujących cenę usługi, dlatego też dobrze jest wyszukać takiego rzeczoznawcę, który zaoferuje nam atrakcyjną cenę oraz odpowiadające nam warunki realizacji usługi.

Operat szacunkowy mieszkania

Operat szacunkowy mieszkania może być sporządzony zarówno na potrzeby procesu kredytowego, jak i w sytuacji, gdy planujemy nabyć lub sprzedać lokal, a także w przypadku postępowań sądowych lub podziału spadku. Będzie on niezbędny także jeżeli zamierzamy skorzystać z pożyczki hipotecznej lub chcemy wnieść nieruchomość aportem do majątku firmowego na potrzeby jej późniejszej amortyzacji.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli wykonanie operatu zlecamy niezależnie od banku to sporządzony w podsumowaniu dokument będzie mógł zostać przez nas wykorzystany w kilku bankach, co nie będzie możliwe jeżeli operat sporządzi rzeczoznawca wskazany nam przez dany bank.

Na wycenę mieszkania wpływ ma między innymi jego stan techniczny, standard wykończenia, powierzchnia użytkowa, lokalizacja, istniejące obciążenia nieruchomości oraz sytuacja na lokalnym rynku nieruchomości.

Operat szacunkowy jest ważny przez 12 miesięcy od jego sporządzenia.