Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Szczecin

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Szczecin, operat szacunkowy Szczecin

W poniższym artykule wyjaśniamy, w jakim celu wykonywany jest operat szacunkowy. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalną wycenę nieruchomości? Dla własnego spokoju,  a także bezpieczeństwa sprzedającego. Zatrudnienie rzeczoznawcy majątkowego w Szczecinie to gwarancja przeprowadzenia sprawnej i uczciwej transakcji sprzedażowej na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkania nieodłącznie wiąże się z koniecznością wyceny jego wartości. Nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Z pomocą może przyjść Ci rzeczoznawca majątkowy i jego usługi! To osoba, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może zdjąć z Twoich barków dużą odpowiedzialność. Jak znaleźć odpowiedniego usługodawcę? Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć więcej.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Szczecin

Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która ma specjalistyczne uprawnienia zawodowe, pozwalające jej szacować cenę nieruchomości. Najczęściej osoba taka zajmuje się wycenieniem domów, mieszkań i lokali handlowo-usługowych, ale nie jest to jedyna opcja. Wielu rzeczoznawców majątkowych specjalizuje się także w wycenie innych dóbr, takich jak dzieła sztuki, antyki czy biżuteria. 

Jak wybrać rzeczoznawcę majątkowego?

Potrzebujesz kogoś, kto wyceni Twoją nieruchomość, ale nigdy nie korzystałeś z tego typu usługi i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Nie martw się! Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych porad, które pomogą Ci przejść przez proces wyboru i zacząć współpracę z kompetentną osobą.

Tak, jak wspomnieliśmy na początku, rzeczoznawca majątkowy to osoba, która musi mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe. W związku z tym, pierwszą rzeczą do sprawdzenia podczas zawiązywania współpracy jest to, czy dana osoba takie kompetencje ma. Uprawnienia zawodowe rzeczoznawcom majątkowym wydaje Minister Rozwoju, Pracy i Technologii. To, czy dana osoba je ma, czy nie, możesz sprawdzić w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.

Poza tym wybierając osobę, od której kupisz usługę, warto spotkać się z nią i porozmawiać o wszystkich istotnych aspektach, a więc o tym, jak wygląda umowa, o terminach realizacji zlecenia, o doświadczeniu usługodawcy, a także oczywiście o cenie. Chociaż koszt wykonania usługi nie powinien być najważniejszym czynnikiem, który weźmiesz pod uwagę podczas wyboru rzeczoznawcy, to ma on jednak spore znaczenie, gdyż pewnie masz na tę usługę przeznaczony konkretny budżet. Jeśli więc dana osoba oczekuje zbyt wysokiego wynagrodzenia, jak na Twoje możliwości, nie zrażaj się i poszukaj kogoś innego. Możesz to zrobić np. w większym mieście, gdzie konkurencja jest duża, a co za tym idzie, ceny często bywają niższe.

Przy wyborze usługodawcy warto też zasugerować się poleceniami rodziny czy znajomych. Spróbuj popytać, czy ktoś nie korzystał z wyceny u rzeczoznawcy. Zastanów się, kto ostatnio sprzedawał dom lub mieszkanie, a następnie zapytaj o opinię. Może to znacznie skrócić czas Twoich poszukiwań. Bądź ostrożny, jeśli chodzi o korzystanie z opinii w Internecie. Wiele z nich jest z pewnością prawdziwych, ale część może wynikać z nieuczciwej gry konkurencji, co warto mieć na uwadze przy wyborze.

Wycena nieruchomości Szczecin

Niestety w prawie nie ma żadnych zapisów, które regulowałyby stawki rzeczoznawców majątkowych. Wiele osób myśli, że rzeczoznawcy działają jak notariusze i mają taksę, która ogranicza ich wynagrodzenie. Nic bardziej mylnego! Każdy specjalista z tej dziedziny przygotowuje swój własny indywidualny cennik, który dostosowuje do konkretnej usług. Średnia kwota za wykonanie wyceny to od 500 do 1500 zł, ale niestety musimy Cię zmartwić. Nie przywiązuj się do tych kwot. To, ile ostatecznie zapłacisz, wynika ze złożoności zlecenia, a dokładniej m.in. z lokalizacji nieruchomości, jej metrażu czy jej stanu prawnego i fizycznego.

Oczywiście rzeczoznawca powinien poinformować Cię o kwocie, którą będziesz musiał uiścić przed wykonaniem usługi. Warto też zadbać, aby to konkretne wynagrodzenie wraz z podatkiem znalazło się w umowie, którą podpiszecie. Oczywiście to, że ceny u poszczególnych usługodawców się różnią, jest oczywiste. Wpływa na to doświadczenie, renoma danej osoby, jej kompetencje i liczba klientów, których obsługuje w ciągu miesiąca. Nie powinna Cię też dziwić rozbieżność w cenach za usługę. Jeśli masz dom, który posiada 150 m 2 powierzchni i zlokalizowany jest pod miastem, musisz wiedzieć, że zapłacisz więcej niż ktoś, kto wycenia małą kawalerkę, umieszczoną 500 m od biura danego usługodawcy. 

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Oczywiście koniecznie musimy wspomnieć, że rzeczoznawcy majątkowi, są takimi samymi usługodawcami, jak mechanicy samochodowi czy ubezpieczyciele, a co za tym idzie, można z nimi negocjować. Nie ma żadnego nakazu, który wymagałby od nich udzielania rabatów, ale mimo to wielu z nich to robi. Szczególnie przy dużych zleceniach, gdzie wynagrodzenie rzeczoznawcy się kilku tysięcy, możesz liczyć na jakiś upust, więc warto z tego skorzystać.

Wycena nieruchomości – jak działa?

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego to proces, podczas którego specjalista korzysta z różnych metod, pozwalających mu na dokonanie rzetelnej, odpowiedzialnej wyceny. Ty jako nabywca, musisz jednak współpracować. W związku tym konieczne jest przygotowanie do wglądu takich dokumentów jak: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu i zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). Oprócz tego, w ustalonym terminie będziesz musiał udostępnić lokal do wglądu, ponieważ żaden szanujący się rzeczoznawca nie dokona wyceny tylko na podstawie dokumentacji.

Operat szacunkowy nieruchomości Szczecin

Na koniec swojej pracy rzeczoznawca majątkowy przygotowuje operat szacunkowy. To swego rodzaju „księga”, która zawiera dokładny audyt dotyczący nieruchomości. Dotyczy zarówno jej stanu prawnego, jak i fizycznego, dzięki czemu specjalista może dokonać obiektywnej wyceny wartości. Co istotne, na końcu takiego dokumentu zawsze znajduje się skonkretyzowana kwota, którą możesz się zasugerować i umieścić ją w ogłoszeniu sprzedażowym. To duże ułatwienie, że nie otrzymujesz tylko widełek, z których musisz wyłuskać ostateczną cenę. Operat szacunkowy to dodatkowy koszt, na który musisz się przygotować. Zwykle jest to od 300 do 500 zł za dokument. 

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Szczecin

Chcesz podjąć się wyceny samodzielnie? Nikt nie może Ci tego zabronić! Musisz jednak dobrze się do tego przygotować. Przed określeniem wartości, należy przez wiele miesięcy śledzić trendy na rynku nieruchomości oraz prognozy na kolejne lata. Oprócz tego warto odwiedzić wiele różnych mieszkań, sprawdzić ile kosztują, aby móc skorzystać z tego doświadczenia później. Warto też znać przynajmniej podstawy prawa nieruchomości oraz normy budowlane, które także mogą okazać się przydatne. Możesz wspomóc się wycenami dostępnymi w Internecie, jednak miej świadomość, że to, co tam widzisz to średnia cena, pochodząca z wyliczeń na całym rynku nieruchomości w danym mieście. Przy jej obliczaniu wzięto więc pod uwagę kilkusetmetrowe apartamenty w centrum i kawalerki z rynku wtórnego, zlokalizowane w niebezpiecznej dzielnicy. Średnia kwota jest więc tylko drobnym drogowskazem w wycenie i nijak ma się do tego, jaka będzie ostateczna cena sprzedawanego lokalu. 

Wycena domu i operat szacunkowy domu Szczecin

Rzeczoznawcy majątkowi wyceniają także na co dzień domy. Wbrew pozorom jest to nawet trudniejsze niż wycena mieszkań. Dlaczego? Ponieważ w przypadku budynków wolnostojących w grę wchodzi jeszcze lokalizacja działki, jej wielkość, stan, a także np. przyłącza mediów. W tym przypadku, jeśli nie masz naprawdę bogatej wiedzy o rynku nieruchomości, nie poradzisz sobie z tym samodzielnie. Wycena domu jest zwykle droższa, co wynika najczęściej z czasu, który trzeba włożyć w audyt. 

Umowa z rzeczoznawcą majątkowym

Na koniec, musimy wspomnieć o kwestii umowy. Gdy wybierzesz już odpowiedniego usługodawcę, który będzie miał uprawnienia, kompetencje i doświadczenie, nie trać czujności. Zanim podpiszesz umowę, poproś o jej draft, abyś mógł w spokoju przeczytać go w domowym zaciszu. Jeśli go dostaniesz, nie czuj się jednak zwolniony z przeczytania ostatecznej wersji umowy w biurze usługodawcy! Mimo to, że znasz już zapisy, zapoznaj się z nimi ponownie, aby mieć pewność, że jedna i druga wersja nie odbiegają od siebie. To bardzo ważne! Sprawdź także, czy zgadzają się dane obu stron, kwota wynagrodzenia ustalona podczas rozmów oraz termin realizacji. Pamiętaj także, że jeśli zdecydujesz się na współpracę ze specjalistą, musisz przygotować dla niego: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości).  

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi znacznie łatwiej będzie Ci zdecydować, czy współpraca z rzeczoznawcą majątkowym jest tym, czego potrzebujesz. Zagwarantować CI możemy jedno. Oddając tę kwestię w ręce specjalisty z Pewnego Lokalu, zapewnisz sobie spokojny sen! W wielu przypadkach taka współpraca oznaczała również dużą oszczędność. Warto więc to przemyśleć.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 99 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka