Operat szacunkowy nieruchomości Szczecin | dr Piotr Semeniuk
W poniższym artykule wyjaśniamy, w jakim celu wykonywany jest operat szacunkowy. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalną wycenę nieruchomości? Dla własnego spokoju, a także bezpieczeństwa sprzedającego. Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć więcej.
W tym artykule przeczytasz o:
- Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Szczecin
- Jak wybrać rzeczoznawcę majątkowego?
- Wycena nieruchomości Szczecin
- Wycena nieruchomości – jak działa?
- Operat szacunkowy nieruchomości Szczecin
- Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Szczecin
- Wycena domu i operat szacunkowy domu Szczecin
- Umowa z rzeczoznawcą majątkowym
Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Szczecin
Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która ma specjalistyczne uprawnienia zawodowe, pozwalające jej szacować cenę nieruchomości. Najczęściej osoba taka zajmuje się wycenieniem domów, mieszkań i lokali handlowo-usługowych, ale nie jest to jedyna opcja. Wielu rzeczoznawców majątkowych specjalizuje się także w wycenie innych dóbr, takich jak dzieła sztuki, antyki czy biżuteria.
Jak wybrać rzeczoznawcę majątkowego?
Potrzebujesz kogoś, kto wyceni Twoją nieruchomość, ale nigdy nie korzystałeś z tego typu usługi i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Nie martw się! Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych porad, które pomogą Ci przejść przez proces wyboru i zacząć współpracę z kompetentną osobą.
Tak, jak wspomnieliśmy na początku, rzeczoznawca majątkowy to osoba, która musi mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe. W związku z tym, pierwszą rzeczą do sprawdzenia podczas zawiązywania współpracy jest to, czy dana osoba takie kompetencje ma. Uprawnienia zawodowe rzeczoznawcom majątkowym wydaje Minister Rozwoju, Pracy i Technologii. To, czy dana osoba je ma, czy nie, możesz sprawdzić w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.
Poza tym wybierając osobę, od której kupisz usługę, warto spotkać się z nią i porozmawiać o wszystkich istotnych aspektach, a więc o tym, jak wygląda umowa, o terminach realizacji zlecenia, o doświadczeniu usługodawcy, a także oczywiście o cenie. Chociaż koszt wykonania usługi nie powinien być najważniejszym czynnikiem, który weźmiesz pod uwagę podczas wyboru rzeczoznawcy, to ma on jednak spore znaczenie, gdyż pewnie masz na tę usługę przeznaczony konkretny budżet. Jeśli więc dana osoba oczekuje zbyt wysokiego wynagrodzenia, jak na Twoje możliwości, nie zrażaj się i poszukaj kogoś innego. Możesz to zrobić np. w większym mieście, gdzie konkurencja jest duża, a co za tym idzie, ceny często bywają niższe.
Przy wyborze usługodawcy warto też zasugerować się poleceniami rodziny czy znajomych. Spróbuj popytać, czy ktoś nie korzystał z wyceny u rzeczoznawcy. Zastanów się, kto ostatnio sprzedawał dom lub mieszkanie, a następnie zapytaj o opinię. Może to znacznie skrócić czas Twoich poszukiwań. Bądź ostrożny, jeśli chodzi o korzystanie z opinii w Internecie. Wiele z nich jest z pewnością prawdziwych, ale część może wynikać z nieuczciwej gry konkurencji, co warto mieć na uwadze przy wyborze.
Wycena nieruchomości Szczecin
Niestety w prawie nie ma żadnych zapisów, które regulowałyby stawki rzeczoznawców majątkowych. Wiele osób myśli, że rzeczoznawcy działają jak notariusze i mają taksę, która ogranicza ich wynagrodzenie. Nic bardziej mylnego! Każdy specjalista z tej dziedziny przygotowuje swój własny indywidualny cennik, który dostosowuje do konkretnej usług. Średnia kwota za wykonanie wyceny to od 500 do 1500 zł, ale niestety musimy Cię zmartwić. Nie przywiązuj się do tych kwot. To, ile ostatecznie zapłacisz, wynika ze złożoności zlecenia, a dokładniej m.in. z lokalizacji nieruchomości, jej metrażu czy jej stanu prawnego i fizycznego.
Oczywiście rzeczoznawca powinien poinformować Cię o kwocie, którą będziesz musiał uiścić przed wykonaniem usługi. Warto też zadbać, aby to konkretne wynagrodzenie wraz z podatkiem znalazło się w umowie, którą podpiszecie. Oczywiście to, że ceny u poszczególnych usługodawców się różnią, jest oczywiste. Wpływa na to doświadczenie, renoma danej osoby, jej kompetencje i liczba klientów, których obsługuje w ciągu miesiąca. Nie powinna Cię też dziwić rozbieżność w cenach za usługę. Jeśli masz dom, który posiada 150 m 2 powierzchni i zlokalizowany jest pod miastem, musisz wiedzieć, że zapłacisz więcej niż ktoś, kto wycenia małą kawalerkę, umieszczoną 500 m od biura danego usługodawcy.
Oczywiście koniecznie musimy wspomnieć, że rzeczoznawcy majątkowi, są takimi samymi usługodawcami, jak mechanicy samochodowi czy ubezpieczyciele, a co za tym idzie, można z nimi negocjować. Nie ma żadnego nakazu, który wymagałby od nich udzielania rabatów, ale mimo to wielu z nich to robi. Szczególnie przy dużych zleceniach, gdzie wynagrodzenie rzeczoznawcy się kilku tysięcy, możesz liczyć na jakiś upust, więc warto z tego skorzystać.
Wycena nieruchomości – jak działa?
Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego to proces, podczas którego specjalista korzysta z różnych metod, pozwalających mu na dokonanie rzetelnej, odpowiedzialnej wyceny. Ty jako nabywca, musisz jednak współpracować. W związku tym konieczne jest przygotowanie do wglądu takich dokumentów jak: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu i zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). Oprócz tego, w ustalonym terminie będziesz musiał udostępnić lokal do wglądu, ponieważ żaden szanujący się rzeczoznawca nie dokona wyceny tylko na podstawie dokumentacji.
Operat szacunkowy nieruchomości Szczecin
Na koniec swojej pracy rzeczoznawca majątkowy przygotowuje operat szacunkowy. To swego rodzaju „księga”, która zawiera dokładny audyt dotyczący nieruchomości. Dotyczy zarówno jej stanu prawnego, jak i fizycznego, dzięki czemu specjalista może dokonać obiektywnej wyceny wartości. Co istotne, na końcu takiego dokumentu zawsze znajduje się skonkretyzowana kwota, którą możesz się zasugerować i umieścić ją w ogłoszeniu sprzedażowym. To duże ułatwienie, że nie otrzymujesz tylko widełek, z których musisz wyłuskać ostateczną cenę. Operat szacunkowy to dodatkowy koszt, na który musisz się przygotować. Zwykle jest to od 300 do 500 zł za dokument.
Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Szczecin
Chcesz podjąć się wyceny samodzielnie? Nikt nie może Ci tego zabronić! Musisz jednak dobrze się do tego przygotować. Przed określeniem wartości, należy przez wiele miesięcy śledzić trendy na rynku nieruchomości oraz prognozy na kolejne lata. Oprócz tego warto odwiedzić wiele różnych mieszkań, sprawdzić ile kosztują, aby móc skorzystać z tego doświadczenia później. Warto też znać przynajmniej podstawy prawa nieruchomości oraz normy budowlane, które także mogą okazać się przydatne. Możesz wspomóc się wycenami dostępnymi w Internecie, jednak miej świadomość, że to, co tam widzisz to średnia cena, pochodząca z wyliczeń na całym rynku nieruchomości w danym mieście. Przy jej obliczaniu wzięto więc pod uwagę kilkusetmetrowe apartamenty w centrum i kawalerki z rynku wtórnego, zlokalizowane w niebezpiecznej dzielnicy. Średnia kwota jest więc tylko drobnym drogowskazem w wycenie i nijak ma się do tego, jaka będzie ostateczna cena sprzedawanego lokalu.
Wycena domu i operat szacunkowy domu Szczecin
Rzeczoznawcy majątkowi wyceniają także na co dzień domy. Wbrew pozorom jest to nawet trudniejsze niż wycena mieszkań. Dlaczego? Ponieważ w przypadku budynków wolnostojących w grę wchodzi jeszcze lokalizacja działki, jej wielkość, stan, a także np. przyłącza mediów. W tym przypadku, jeśli nie masz naprawdę bogatej wiedzy o rynku nieruchomości, nie poradzisz sobie z tym samodzielnie. Wycena domu jest zwykle droższa, co wynika najczęściej z czasu, który trzeba włożyć w audyt.
Umowa z rzeczoznawcą majątkowym
Na koniec, musimy wspomnieć o kwestii umowy. Gdy wybierzesz już odpowiedniego usługodawcę, który będzie miał uprawnienia, kompetencje i doświadczenie, nie trać czujności. Zanim podpiszesz umowę, poproś o jej draft, abyś mógł w spokoju przeczytać go w domowym zaciszu. Jeśli go dostaniesz, nie czuj się jednak zwolniony z przeczytania ostatecznej wersji umowy w biurze usługodawcy! Mimo to, że znasz już zapisy, zapoznaj się z nimi ponownie, aby mieć pewność, że jedna i druga wersja nie odbiegają od siebie. To bardzo ważne! Sprawdź także, czy zgadzają się dane obu stron, kwota wynagrodzenia ustalona podczas rozmów oraz termin realizacji. Pamiętaj także, że jeśli zdecydujesz się na współpracę ze specjalistą, musisz przygotować dla niego: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości).
Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi znacznie łatwiej będzie Ci zdecydować, czy współpraca z rzeczoznawcą majątkowym jest tym, czego potrzebujesz. Zagwarantować CI możemy jedno. Oddając tę kwestię w ręce specjalisty z Pewnego Lokalu, zapewnisz sobie spokojny sen! W wielu przypadkach taka współpraca oznaczała również dużą oszczędność. Warto więc to przemyśleć. Więcej informacji na temat wykonania operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego w Szczecinie znajdziesz tutaj: https://pewnylokal.pl/rzeczoznawca-majatkowy-szczecin
Prowadzimy również odbiory mieszkań i domów od deweloperów w Szczecinie, a także w naszych usługach znajdziesz sporządzenie świadectwa energetycznego dla nieruchomości w Szczecinie.