Jak wybrać notariusza

W poniższym artykule podpowiadamy na co zwracać uwagę przy dokonywaniu decyzji o korzystaniu z usług konkretnego notariusza.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?
Dowiedz się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści:

1. Z jakimi cenami musimy się liczyć?
2. Jak wybrać notariusza?

W trakcie procesu zakupu mieszkania bądź domu obowiązkowo czeka nas wizyta u notariusza. Jest to ostatni krok do stania się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości.

1. Z jakimi cenami musimy się liczyć?

Przy wyborze notariusza warto pamiętać że opłaty notarialne można negocjować. Wprawdzie istnieje pojęcie taksy- opłaty regulowanej przez polskie prawo, którą otrzymuje notariusz za przeprowadzenie czynności prawnej, jednakże jest to stawka maksymalna, jaką notariusz może pobrać od klienta. Opłaty mogą się więc różnić pomiędzy kancelariami notarialnymi. Więcej na temat cen, na które warto być przygotowanym przy zamiarze skorzystania z usług notariusza napisaliśmy tutaj < https://pewnylokal.pl/porady/notariusze-cennik>

2. Jak wybrać notariusza?

Jeśli chodzi o rynek pierwotny to tutaj niemal zawsze deweloper wybiera notariusza u którego należy dokonać czynności prawnych. Wynika to z faktu iż deweloperzy oraz notariusze często współpracują ze sobą. Dla notariuszy stanowi to dogodną sytuację, która gwarantuje im ciągłość pracy. Takiego narzuconego wyboru notariusza nie da się w takim przypadku zmienić. Jeśli chodzi natomiast o rynek wtórny to tutaj mamy, mówiąc kolokwialnie, wolną rękę jeśli chodzi o wybór notariusza.

Na pewno notariusz musi być osobą godną zaufania. Kupno nieruchomości to wszakże często jedna z najważniejszych decyzji w życiu, związana z poświeceniem znacznej ilości środków finansowych, a czasem nawet i ze zobowiązaniem finansowym w formie długoletniego kredytu. Właśnie dlatego najlepszym pomysłem przed dokonaniem decyzji dotyczącej wyboru konkretnego notariusza będzie sprawdzenie opinii dotyczących różnych kancelarii notarialnych oraz skorzystanie z takiej kancelarii, której profesjonalizm jest potwierdzony przez inne osoby. Warto jest skorzystać z wyszukiwania opinii w Internecie jednak najlepszym rozwiązaniem będzie uzyskanie opinii od rodziny i znajomych na temat polecanej przez nich kancelarii. Jeżeli mieli oni dobry kontakt z notariuszem i współpraca była pomyślna, ich rekomendacja jest najlepszą formą znalezienia odpowiedniego notariusza.

Przy wyborze warto wziąć pod uwagę szereg innych czynników, takich jak na przykład elastyczność notariusza. Może się bowiem zdarzyć że będziemy dostępni jedynie w weekendy, dlatego w takim przypadku powinniśmy szukać wśród kancelarii które będą otwarte w sobotę. Innym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu notariusza jest jego specjalizacja. Kancelarie notarialne mogą się specjalizować w różnych dziedzinach, warto więc wybrać takiego notariusza, który posiada szczególnie rozległą wiedzę w temacie dotyczącej naszej dokumentacji prawnej.

W firmie Pewny Lokal pomagamy w analizie umów zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, analizujemy także załączniki do umowy.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w analizie dokumentacji prawnej zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 37 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka