W jakiej lokalizacji najlepiej kupić mieszkanie

Na jakość okolicy wpływ ma także to, jak zarządzane są znajdujące się w niej budynki.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści

1. Lokalizacja to główny czynnik determinujący cenę zakupu mieszkania
2. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania
3. Czym kierować się przy wyborze dzielnicy

1. Lokalizacja to główny czynnik determinujący cenę zakupu mieszkania

Wszyscy wiedzą, że w niektórych dzielnicach ceny mieszkań są wyższe – czasem różnica jest bardzo znacząca, średnia cena m kw. na Warszawskiej Białołęce to 6,5 tys. zł, na Mokotowie trzeba zapłacić 8 tys. zł, a w centrum nawet 10 tys. zł za m².  Skąd wynikają tak duże różnice? Przede wszystkim z przyzwyczajeń i głęboko zakorzenionych opinii. Rzadko zdarza się, żeby doszło do nagłej zmiany „wyceny okolicy” i jakaś dzielnica uznawana za prestiżową nagle przestała nią być lub odwrotnie. Na przykład w Moskwie istnieje związek ceny z odległością od elektrowni atomowej – mieszkania położone bliżej elektrowni są zazwyczaj droższe. Wbrew pozorom, nie oznacza to, że Rosjanie lubią mieszkać w pobliżu elektrowni atomowych. Dzielnice bogatsze, znajdowały się w tych samych miejscach jeszcze zanim zbudowano elektrownię w Obnińsku i jej budowa nic nie zmieniła w odbiorze okolicy. Z drugiej strony pewne bieżące inwestycje mogą mieć znaczący wpływ na wartość mieszkań – budowa drugiej linii metra w Warszawie wpłynęła pozytywnie na ceny mieszkań na Pradze i Woli. Wycena lokalizacji jest trudnym zadaniem, wymaga dużej fachowej wiedzy, wolno zmienia się w czasie i nie mamy na nią wpływu – możemy kupić mniejsze mieszkanie w droższej, ale bardziej prestiżowej i lepiej skomunikowanej dzielnicy, lub większe a położone dalej. Taki wybór jest kwestią osobistych preferencji, skupmy się jednak na tym na co wpływ mamy.

2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Ważna jest nie tylko dzielnica, liczy się też bliższe otoczenie. Niektóre schematy są uniwersalne: sklep monopolowy na parterze zazwyczaj negatywnie wpływa na wartość mieszkań, a bliskość parku jest pozytywna. Inne zależą od demografii okolicy, większość emerytów uzna bliskość kościoła za pozytywną, a sąsiedztwo szkoły nie będzie przez nich pożądane. W przypadku młodych rodziców sytuacja będzie dokładnie odwrotna. Duży wpływ na ceny mieszkań ma też zarządca nieruchomości – wspólnota lub spółdzielnia. Jeśli zarząd jest dobry, bloki wyremontowane, klatki schodowe i windy czyste, a zieleń dobrze utrzymana to zyskuje na tym nie tylko wygląd okolicy, ale też ceny mieszkań.

3. Czym kierować się przy wyborze dzielnicy

W obrębie konkretnej dzielnicy powinno kierować się zasadą złotego środka – z jednej strony mieszkanie musi spełniać nasze bieżące potrzeby. Z drugiej jednak będzie ono z nami wiele lat, wystarczająco długo żeby potrzeby uległy zmianie. Mieszkanie na czwartym piętrze bez windy jest odpowiednie dla studenta, ale nie dla rodziców z dziećmi (i wózkami) a tym bardziej dla emeryta. Kupując mieszkanie trzeba kierować się przede wszystkim rozsądkiem i zimną kalkulacją, a nie emocjami i chwilowym zauroczeniem konkretną lokalizacją. Rozsądne jest skorzystanie z usługi Pewny Lokal. Nasi doświadczeni prawnicy mogą sprawdzić stan prawny mieszkania w tym księgę wieczystą. Księgi czasami mogą też sporo powiedzieć o otoczeniu: np. dzięki nim uzyskasz wiedzę, jaki procent mieszkań w budynku stanowią mieszkania komunalne oraz czy mieszkania w budynku muszą znosić uciążliwą służebność jednej z sąsiednich nieruchomości (na której znajduje się np. fabryka mającą prawo do emitowania nieprzyjemnych zapachów). Technicy Pewny Lokal sprawdzą ponadto stan techniczny mieszkania lub domu, a w przypadku rynku pierwotnego – pomogą w jego odbiorze. Nasi prawnicy oferują także analizy umów deweloperskich w formie przystępnych raportów.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 55 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka