W jakiej lokalizacji najlepiej kupić mieszkanie

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

W jakiej lokalizacji najlepiej kupić mieszkanie | 797 014 014

Na jakość okolicy wpływ ma także to, jak zarządzane są znajdujące się w niej budynki.

Lokalizacja to główny czynnik determinujący cenę zakupu mieszkania

Wszyscy wiedzą, że w niektórych dzielnicach ceny mieszkań są wyższe – czasem różnica jest bardzo znacząca, średnia cena m kw. na Warszawskiej Białołęce to 6,5 tys. zł, na Mokotowie trzeba zapłacić 8 tys. zł, a w centrum nawet 10 tys. zł za m². Skąd wynikają tak duże różnice? Przede wszystkim z przyzwyczajeń i głęboko zakorzenionych opinii. Rzadko zdarza się, żeby doszło do nagłej zmiany „wyceny okolicy” i jakaś dzielnica uznawana za prestiżową nagle przestała nią być lub odwrotnie. Na przykład w Moskwie istnieje związek ceny z odległością od elektrowni atomowej – mieszkania położone bliżej elektrowni są zazwyczaj droższe. Wbrew pozorom, nie oznacza to, że Rosjanie lubią mieszkać w pobliżu elektrowni atomowych. Dzielnice bogatsze, znajdowały się w tych samych miejscach jeszcze zanim zbudowano elektrownię w Obnińsku i jej budowa nic nie zmieniła w odbiorze okolicy. Z drugiej strony pewne bieżące inwestycje mogą mieć znaczący wpływ na wartość mieszkań – budowa drugiej linii metra w Warszawie wpłynęła pozytywnie na ceny mieszkań na Pradze i Woli. Wycena lokalizacji jest trudnym zadaniem, wymaga dużej fachowej wiedzy, wolno zmienia się w czasie i nie mamy na nią wpływu – możemy kupić mniejsze mieszkanie w droższej, ale bardziej prestiżowej i lepiej skomunikowanej dzielnicy, lub większe a położone dalej. Taki wybór jest kwestią osobistych preferencji, skupmy się jednak na tym na co wpływ mamy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Ważna jest nie tylko dzielnica, liczy się też bliższe otoczenie. Niektóre schematy są uniwersalne: sklep monopolowy na parterze zazwyczaj negatywnie wpływa na wartość mieszkań, a bliskość parku jest pozytywna. Inne zależą od demografii okolicy, większość emerytów uzna bliskość kościoła za pozytywną, a sąsiedztwo szkoły nie będzie przez nich pożądane. W przypadku młodych rodziców sytuacja będzie dokładnie odwrotna. Duży wpływ na ceny mieszkań ma też zarządca nieruchomości – wspólnota lub spółdzielnia. Jeśli zarząd jest dobry, bloki wyremontowane, klatki schodowe i windy czyste, a zieleń dobrze utrzymana to zyskuje na tym nie tylko wygląd okolicy, ale też ceny mieszkań.

Lokalizacja mieszkania – podstawowe kryteria wyboru

Jeżeli chodzi o kryteria wyboru mieszkania pod kątem lokalizacji, to szczególną popularnością w Polsce cieszą się mieszkania znajdujące się w pobliżu tych miejsc.

 • Obiektów infrastruktury publicznej, takich jak między innymi szkoły, urzędy, sklepy, czy też urzędy lub placówki zdrowia. Mieszkając w ich pobliżu, można znacznie zaoszczędzić czas, w przypadku gdy często z nich korzystamy. Między innymi z tego powodu w dużych miastach popularnością cieszą się na przykład mieszkania znajdujące się w pobliżu uczelni
 • Parków oraz szeroko rozumianych obiektów rekreacyjnych. Są to bowiem doskonałe miejsca do wypoczynku na między innymi w czasie weekendu, czy też po ciężkim dniu w pracy. Z tego powodu wielu deweloperów stawia nowe osiedla w pobliżu terenów zielonych. Inni z kolei na etapie projektu uwzględniają obiekty rekreacyjne, takie jak place zabaw, czy też różnego rodzaju przydomowe ogródki
 • Odległości od centrum. Co do zasady, mieszkania znajdujące się na obrzeżach miast, są tańsze niż ich odpowiedniki w centrach. Często pełnią one funkcje tak zwanych sypialni
 • Komunikacja. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się mieszkania, w których pobliżu znajdują się linie komunikacji publicznej, czy też siecią dróg umożliwiającą sprawne dotarcie do centrum miasta.

Biorąc pod uwagę te oraz inne kryteria można stwierdzić, że największą popularnością cieszą się mieszkania znajdujące się w pobliżu wszystkich wymienionych wyżej miejsc. Zapewniają one bowiem odpowiedni komfort oraz przestrzeń społeczną.

Jaką orientacją mieszkania jest najlepsza?

Jeżeli chodzi o najlepszą orientację mieszkania, to przyjmuje się, że jest to kierunek południowo-zachodni. Wielu z Państwa zapewne w tym momencie zastanawia się, dlaczego akurat taka orientacja. Odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedni poziom nasłonecznienia mieszkania. Rozwiązanie to zapewnia również odpowiedni wzrost temperatury w mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy doskwierają nam upały.

Z jednej strony mieszkanie zorientowane w kierunku południowo-zachodnim nie nagrzewa się w nadmierny sposób, z drugiej zaś przez cały dzień jest ono nasłonecznione. Orientacja w tym kierunku jest również korzystna w chłodniejsze dni, gdyż dzięki niej możemy po pierwsze zaoszczędzić nieco pieniędzy na ogrzewaniu. Po drugie zapewnia ona odpowiedni dostęp do słońca, w miesiącach, w których go brakuje. Nie zawsze jednak ta orientacja jest możliwa do wyboru. Równie popularna jest orientacja w kierunku południowym.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Ona również zapewnia wysoki poziom nasłonecznienia w mieszkaniu. Może to jednak być problematyczne, szczególnie latem, kiedy słońce operuje znacznie mocniej niż w innych porach roku. To z kolei może powodować dyskomfort termiczny w mieszkaniu. Warto przy tym pamiętać, że minimalny poziom nasłonecznienia w mieszkaniu jest uregulowany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym rozporządzeniem, słońce powinno wpadać do mieszkania przez co najmniej trzy godziny dziennie.

Czym kierować się przy wyborze dzielnicy

W obrębie konkretnej dzielnicy powinno kierować się zasadą złotego środka – z jednej strony mieszkanie musi spełniać nasze bieżące potrzeby. Z drugiej jednak będzie ono z nami wiele lat, wystarczająco długo żeby potrzeby uległy zmianie. Mieszkanie na czwartym piętrze bez windy jest odpowiednie dla studenta, ale nie dla rodziców z dziećmi (i wózkami) a tym bardziej dla emeryta. Kupując mieszkanie trzeba kierować się przede wszystkim rozsądkiem i zimną kalkulacją, a nie emocjami i chwilowym zauroczeniem konkretną lokalizacją. Rozsądne jest skorzystanie z usługi Pewny Lokal. Nasi doświadczeni prawnicy mogą sprawdzić stan prawny mieszkania w tym księgę wieczystą. Księgi czasami mogą też sporo powiedzieć o otoczeniu: np. dzięki nim uzyskasz wiedzę, jaki procent mieszkań w budynku stanowią mieszkania komunalne oraz czy mieszkania w budynku muszą znosić uciążliwą służebność jednej z sąsiednich nieruchomości (na której znajduje się np. fabryka mającą prawo do emitowania nieprzyjemnych zapachów). Technicy Pewny Lokal sprawdzą ponadto stan techniczny mieszkania lub domu, a w przypadku rynku pierwotnego – pomogą w jego odbiorze. Nasi prawnicy oferują także analizy umów deweloperskich w formie przystępnych raportów.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy firmy Pewny Lokal przy wyborze lokalizacji mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja finansowa. Dlatego, jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto bardzo dokładnie przeanalizować zarówno lokalizację mieszkania, jak i jego stan techniczny oraz prawny. Może się bowiem okazać, że okolica wcale nie jest taka atrakcyjna, jak mogłoby się wydawać.

Jak więc dokładnie sprawdzić, czy okolica jest rzeczywiście atrakcyjna? Jednym ze sposobów może być zlecenie naszej firmie Pewny Lokal, audytu prawnego.

Obejmuje on między innymi przeznaczenie sąsiadujących działek. Dzięki naszej firmie możecie się Państwo między innymi dowiedzieć, czy w okolicy będą budowane obiekty użyteczności publicznej, czy też inwestycje mogące być uciążliwe dla mieszkańców. Nasi prawnicy mogą tego dokonać, między innymi dzięki analizie danych znajdujących się w księdze wieczystej.

Dzięki nam, za stosunkowo niewielką opłatę, możecie Państwo zabezpieczyć się przed zakupem mieszkania, którego wartość znacząco spadnie, jeżeli w jego pobliżu powstaną uciążliwe dla mieszkańców obiekty.

Można więc śmiało stwierdzić, że decydując się na ofertę naszej firmy Pewny Lokal, zabezpieczają Państwo swój przyszły kapitał. Dzięki nam mogą Państwo sprawdzić, czy lokal faktycznie jest w dobrej okolicy. Podobnie jest w przypadku gdy pozornie dobra lokalizacja, powoduje pogorszenie stanu technicznego budynku.

Dzieje się tak, szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Doskonałym przykładem może być zbyt duży poziom hałasu w mieszkaniu. Dlatego warto skorzystać z naszej oferty odbioru technicznego mieszkania lub jego audytu przed podpisaniem umowy sprzedaży. Nasi specjaliści z firmy Peny Lokal sprawdzą mieszkanie pod kątem różnego rodzaju usterek. Jest to możliwe między innymi dzięki naszemu doświadczeniu.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Obecnie nasza firma ma za sobą ponad 30 tysięcy odbiorów technicznych mieszkań. 

W ten sposób mogą Państwo uniknąć zakupu mieszkania, które teoretycznie będzie w dobrej lokalizacji. W praktyce jednak lokalizacja ta będzie negatywnie wpływać na jego komfort. Zarówno dzięki audytowi prawnemu, jak i badaniom technicznym przeprowadzonym przez naszą firmę Pewny Lokal, mogą Państwo również wynegocjować korzystniejsze warunki cenowe. Warto więc skontaktować się z naszą firmą telefonicznie lub drogą elektroniczną przez formularz, lub e-mail. Następnie nasi pracownicy umówią Państwa na spotkanie z naszymi inżynierami.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 163 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka