Sprzedawca mieszkania ma zawsze istotną przewagę nad nabywcą – zna wszystkie wady i zalety nieruchomości. Może starać się ukryć wady mieszkania, dlatego nie warto ufać właścicielowi na słowo. Przed zakupem warto sprawdzić też osobę sprzedającego: już samo wpisanie imienia i nazwiska w Google daje dużo informacji o potencjalnym kontrahencie. Możemy co prawda sprawdzać właściciela w internetowych rejestrach dłużników, jest to jednak raczej niepotrzebny wydatek, gdyż zakup mieszkania od osoby zadłużonej nie jest bardziej niebezpieczny niż normalnie (zgodnie z zasadą tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, czyli domniemania, że rzeczywistość jest taka, jak jej opis w księdze wieczystej).
Trzeba jednak uważnie czytać księgę wieczystą, rękojmia przestaje bowiem działać, gdy np. zostaną zgłoszone zastrzeżenia do treści księgi wieczystej. Analizę księgi wieczystej najlepiej powierzyć profesjonalistom. Analiza ksiąg wieczystych Pewny Lokal to wiodąca usługa na rynku, a doświadczeni prawnicy z użyciem zaawansowanych metod komputerowych przeanalizują księgi wieczyste lokalu, gruntu i budynku, a następnie przygotują raport zawierający rekomendację dotyczące procesu sprzedaży. Pozwoli to uniknąć bardzo kosztownych problemów, związanych z błędnym odczytaniem kw.
Ważna jest też konstrukcja umowy notarialnej oraz ewentualnie przedwstępnej lub deweloperskiej. Jeśli nie wierzysz w zapewnienia sprzedawcy, zapisz je w akcie notarialnym – ułatwi to dochodzenia ewentualnych roszczeń. Jeśli nie jesteś pewny swojej zdolności kredytowej, a sprzedający domaga się zadatku, koniecznie zapisz w umowie, że w przypadku nieotrzymania kredytu zadatek zostanie zwrócony. W akcie notarialnym powinien znajdować się zapis o poddaniu się egzekucji. Wtedy, jeśli sprzedający nie będzie chciał wydać mieszkania, możesz iść bezpośrednio do komornika (a nie normalną drogą, czyli przez sąd). Jeśli naprawdę nie wierzysz w uczciwość sprzedającego, ustal w akcie notarialnym, aby zapłata miała miejsce przelewem, już po przekazaniu kluczy. Ciekawym rozwiązaniem jest też zapłata do depozytu notarialnego – rozwiązanie to zabezpiecza obie strony transakcji, sprzedający otrzyma pieniądze.
W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym istnieją dodatkowe możliwości kontroli, będące konsekwencją wejścia w życie ustawy deweloperskiej w 2012 r. Najważniejszym zabezpieczeniem jest rachunek powierniczy – od 2012 r. deweloperzy mają obowiązek wpłacać na takie rachunki środki klientów. Nawet jednak te zabezpieczenia nie chronią przed wszystkimi zagrożeniami – przykładowo deweloper jednego z największych osiedli na krakowskim Ruczaju wciąż, po 5 latach od wejścia w życie ustawy, nie stosuje rachunku powierniczego, a upadek SK Banku w 2015 r. miał negatywny wpływ na nabywców lokali w Warszawie i okolicach, których rachunki powiernicze były prowadzone przez ten bank.
Dewelopera możemy sprawdzić, czytając artykuły w internecie, prasę, czy nie ma żadnych negatywnych informacji. Warto przejrzeć dewelopera w publicznych rejestrach tj. UOKiK, czy KRS, aby sprawdzić jego historię i to czy nie jest w jakiś sposób zadłużony. Nie zaszkodzi, jeśli przyjrzymy się temu, czy deweloper należy do jakichś organizacji branżowych np. Polskiego Związku Deweloperów, gdyż takie miejsca dokładnie sprawdzają deweloperów przed przyjęciem.
Deweloperowi trzeba więc patrzeć na ręce – od decyzji o zakupie, przez wszystkie jego etapy, aż do odbioru mieszkania. Umowy deweloperskie są długie, napisane trudnym językiem i mają wiele skomplikowanych załączników, dlatego w przypadku mieszkań kupowanych od dewelopera szczególne znaczenie ma doświadczenie i znajomość zawiłych klauzul abuzywnych. Dzięki usłudze Pewny Lokal, doświadczony prawnik przeanalizuję umowę deweloperską i prospekt informacyjny, sprawdzi wiarygodność dewelopera, banku powierniczego, a także sporządzi przejrzysty i czytelny raport, w którym zaproponuje korzystne dla nabywcy zmiany w umowie. Warto też zamówić w Pewny Lokal profesjonalny odbiór mieszkania deweloperskiego. Nasz technik sprawdzi, czy deweloper wykonał wszystko zgodnie z umową, czy nie ma żadnych usterek i sporządzi protokół odbioru mieszkania lub domu od dewelopera.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!