Tematem niniejszego artykułu jest umowa sprzedaży mieszkania. Kupując mieszkanie, warto przyjrzeć się kilku rzeczom, aby mieć pewność, że zakup będzie bezpieczny. Zapraszamy do lektury.
Umowa kupna-sprzedaży zawierana jest na rynku wtórnym pomiędzy sprzedającym mieszkanie a kupującym. Umowa ta powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, podobnie jak umowa deweloperska. Zgodnie z treścią umowy, sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości, a kupujący do zapłaty ustalonej ceny w wyznaczonym czasie. Akt notarialny sprawia, że umowa staje się ważna w świetle prawa cywilnego i w razie niedotrzymania zobowiązania którejś ze stron, druga może egzekwować swoje prawa w sądzie.
Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży nieruchomości? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
W księdze wieczystej sprawdzimy ujawnione obciążenia w mieszkaniu, informacje o właścicielu, dane powierzchniowe, w tym liczbę pokoi i ewentualnych pomieszczeń przynależnych, położenie, hipoteki. Poza księgą wieczystą mieszkania sprawdzamy też księgę macierzystą, z której mieszkanie zostało wyodrębnione – weryfikujemy, czy wpisy w niej zgadzają się ze wpisami w księdze lokalowej. Księga wieczysta jest dokumentem, którego sprawdzenie jest tak naprawdę niezbędne do weryfikacji stanu prawnego mieszkania. Księga w swoich działach, zawiera jedne z najważniejszych informacji o nieruchomości, które powinny zostać w pierwszej kolejności sprawdzone. Później może być nam bardzo trudno uporać się z problemami prawnymi.
Jest nierozerwalnie związana ze sprawdzeniem księgi wieczystej. W podstawie nabycia danego lokalu dowiemy się o nieujawnionych w księdze wieczystej obciążeniach. Jest tak, ponieważ prawo nie nakazuje ujawniać wszystkich obciążeń w księgach wieczystych – np. prawa służebności mieszkania. Dowiemy się o tym, analizując podstawę nabycia.
Nie wszystkie informacje znajdują się w księdze wieczystej, podstawie nabycia, czy też rejestrze lokali. Przykładowo, lokal może być wynajęty. Jedynie od właściciela możemy dowiedzieć się, czy tak jest. Pomocne w tej materii jest zaświadczenie o zameldowaniu, choć nie gwarantuje w 100%, że ktoś tam faktycznie nie mieszka, ponieważ w Polsce nie ma obowiązku meldunkowego. Warto dopytać, czy właściciel uiścił wszystkie opłaty związane z przedmiotowym lokalem, pomocne w tej materii może być odpowiednie zaświadczenie wspólnoty mieszkaniowej, choć również w 100% nie gwarantuje, że wszystko zostało opłacone. Tytułem przykładu warto wskazać, chociażby sytuację, gdyby to właściciel sam miał umowę o doprowadzanie mediów, a nie wspólnota w imieniu właściciela. Wtedy takie zaświadczenie, nie obejmie tego typu opłat, a jedynie te które płaci na rzecz wspólnoty.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z kwestią wydania lokalu związany jest odbiór techniczny lokalu. Jest to ostateczne sprawdzenie lokalu i spisanie liczników, tak aby nie odpowiadać za zużycie mediów przez właściciela.
Audyt techniczny mieszkania jest etapem równie ważnym, co sprawdzenie jego stanu prawnego. Niestety, aby mieć pewność, że mieszkanie, które planujemy kupić, jest w pełni sprawne, bezpieczne i bezusterkowe, to nie wystarczy tylko rzucić na nie okiem. Profesjonalnie przeprowadzony audyt mieszkania, to skrupulatne przejrzenie mieszkania i sporządzenie raportu z zauważonych usterek. Eksperci z Pewny Lokal, którzy wykonują dla Państwa audyty mieszkań, wykorzystują nie tylko te najprostsze narzędzia, ale również np. kamery termowizyjne, wilgotnościomierze, dalmierze. Połączenie ogromnego doświadczenia z setek odbiorów i profesjonalnego sprzętu, gwarantuje klientowi wychwycenie nawet najmniejszych usterek. Na rynku wtórnym, podczas sprawdzania stanu mieszkania, sporządzony zostaje protokół, w którym to nabywca lokalu spisuje m.in. stan liczników, wyposażenie mieszkania, stan techniczny.
Wykonując audyt lokalu przed jego kupnem, fachowcy sprawdzają przede wszystkim:
Podsumowując, aspektów ryzykownych w przypadku nabycia lokalu, jest wiele. Wiele z nich nie zostało również wyżej wymienionych. Polecamy naszych prawników, którzy w indywidualnym stanie faktycznym i prawnym, powiedzą Państwu, na co zwrócić uwagę, o co zapytać właściciela, a także czego się wystrzegać. W tym wypadku polecamy również naszych inżynierów – sprawdzą za Państwa stan techniczny lokalu z użyciem odpowiedniego sprzętu, co pozwoli wychwycić wady niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!