Porada prawna

Umowa deweloperska a promesa

W umowach deweloperskich znajduje się wiele klauzul odnoszących się do bezpieczeństwa inwestycji. W artykule omawiamy jedną z najważniejszych kwestii - promesę.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Co to jest promesa?

Sprawdzając prospekt informacyjny i księgi wieczyste możemy natrafić na informacje, że deweloper obciążył grunt pod inwestycją hipoteką. Oznacza to, że jeżeli nie będzie on spłacał swoich zobowiązań, wierzyciele dewelopera uzyskają prawo do licytacji na egzekucji komorniczej mieszkań znajdujących się w inwestycji (zgodnie z prawem hipoteki dewelopera „przechodzą” automatycznie na wyodrębniane w inwestycji mieszkania proporcjonalnie do udziału tych mieszkań w nieruchomości wspólnej). W praktyce większość nabywców mieszkań zabezpiecza się przed taką sytuacją wymagając od dewelopera przedstawienia im – przed zawarciem umowy deweloperskiej – dokumentów potwierdzających zgodę banku na „bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu” po ukończeniu inwestycji. Taki dokument załączony do umowy deweloperskiej nazywa się promesą.


W filmie wyjaśniamy jak wygląda sprawa podpisania umowy deweloperskiej, gdy kupujemy mieszkanie na kredyt

Na czym polega bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu?

Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu to termin zgodnie z którym deweloper przy podpisywaniu umowy przenoszącej własność (ostatniej umowy potwierdzającej formalnie, że stajemy się właścicielem nieruchomości) przenosi własność lokalu bez udziału w kredycie, który zaciągnął w celu finansowania inwestycji. Teoretycznie deweloper powinien przekazać bankowi część zapłaconej przez nabywcę ceny za zakupiony lokal. Bank - wierzyciel hipoteczny powinien wtedy zwolnić lokal z części zabezpieczenia. Wtedy część nieruchomości - kupowany przez nabywcę lokal - będzie wolny od obciążeń hipotecznych.

Dom i promesa hipoteczna.Podpisując umowę deweloperską warto zwrócić uwagę na to, czy grunt nie jest przypadkiem obciążony hipoteką.

Promesa i zobowiązanie dewelopera - różnice

Według danych prawników Pewny Lokal w zasadzie każda umowa deweloperska zawiera klauzulę dotyczącą bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu (jeżeli inwestycja jest obciążona hipoteką). W praktyce deweloperzy nie zawsze dołączają promesy banków do umowy deweloperskiej. Często zobowiązują się tylko do dostarczenia takiej zgody, ale dopiero do umowy przenoszącej własność. W takim wypadku nie mamy jednak wpływu na treść promesy i to czy rzeczywiście deweloper wywiąże się z uzyskania tego dokumentu. Rekomendujemy, żeby zobowiązać dewelopera do załączenia promesy już do umowy deweloperskiej. Należy też sprawdzić czy treść promesy nie ogranicza w jakimś stopniu wyodrębnienia lokalu (np. od zobowiązania do spłacenia kredytu przez dewelopera).

Jeżeli chcesz być pewny, że umowa deweloperska spełnia wymagania dotyczące bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu i czy nie zawiera innych niepokojących klauzul zamów analizę umowy deweloperskiej z firmą Pewny Lokal. Nasi prawnicy prześlą raport w ciągu 48 h!

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 138 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka