Umowa deweloperska a promesa - podstawowe informacje

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Umowa deweloperska a promesa na bezobciążeniowy lokal

W umowach deweloperskich znajduje się wiele klauzul odnoszących się do bezpieczeństwa inwestycji. W artykule omawiamy jedną z najważniejszych kwestii - promesę.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych dla nabywcy klauzul.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
 • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Co to jest promesa?

Sprawdzając prospekt informacyjny i księgi wieczyste możemy natrafić na informacje, że deweloper obciążył grunt pod inwestycją hipoteką. Oznacza to, że jeżeli nie będzie on spłacał swoich zobowiązań, wierzyciele dewelopera uzyskają prawo do licytacji na egzekucji komorniczej mieszkań znajdujących się w inwestycji (zgodnie z prawem hipoteki dewelopera „przechodzą” automatycznie na wyodrębniane w inwestycji mieszkania proporcjonalnie do udziału tych mieszkań w nieruchomości wspólnej). W praktyce większość nabywców mieszkań zabezpiecza się przed taką sytuacją wymagając od dewelopera przedstawienia im – przed zawarciem umowy deweloperskiej – dokumentów potwierdzających zgodę banku na „bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu” po ukończeniu inwestycji. Taki dokument załączony do umowy deweloperskiej nazywa się promesą.

W filmie wyjaśniamy jak wygląda sprawa podpisania umowy deweloperskiej, gdy kupujemy mieszkanie na kredyt

Umowa a promesa – czym się różnią?

Promesa to dokument, który gwarantuje klientowi uzyskanie kredytu hipotecznego na warunkach, jakie zostały ustalone z bankiem. Bank analizuje sytuację finansową kredytobiorcy, po czym ustala zasady kredytowania zakupu nieruchomości. Promesa jest więc w pewnym sensie prawną autoryzacją ustalonych zasad. Kredytobiorca, mając ten dokument, może bez ryzyka podpisać umowę przedwstępną z deweloperem.

Tym właśnie promesa różni się od umowy. Umowa deweloperska to po prostu rodzaj umowy przedwstępnej, w której deweloper zobowiązuje się do wybudowania nieruchomości (domu lub mieszkania), a następnie do przeniesienia na kupującego prawa własności do tej nieruchomości. Kupujący zaś zobowiązuje się do zapłaty za tę nieruchomość, zgodnie z ustaleniami. Nabywca często ponosi ryzyko, gdy nie ma jeszcze pewności, czy otrzyma kredyt hipoteczny. Warto, by w tej sytuacji wystąpił o promesę.

Promesa jest zabezpieczeniem, dzięki któremu bank nie wycofa się z udzielenia kredytu. Jeśli mieszkanie kupione na kredyt zostanie sprzedane, promesa zobowiązuje bank do odciążenia hipoteki mieszkania po spłacie zobowiązania w całości. W związku z tym promesa jest jednocześnie dokumentem, który gwarantuje, że nabywana nieruchomość jest wolna od zobowiązań. Ponadto bank kredytujący zakup nieruchomości, otrzymuje informację, że po wykreśleniu z księgi wieczystej poprzedniego kredytodawcy, będzie mógł zostać tam wpisany. Co najważniejsze, w efekcie tego nie poniesie ryzyka roszczeń ze strony innego banku.

Promesa jest poświadczeniem, które ma zabezpieczać interesy sprzedającego i kupującego nieruchomość. Jest to skuteczny sposób na uzyskanie rzetelnej informacji na temat indywidualnej zdolności kredytowej. To zarazem sprawdzony sposób na uniknięcie przeszacowania tej zdolności. Z drugiej strony uświadamia kupującemu jego możliwości w kwestii samego zakupu nieruchomości. Dzięki temu wie, na jaki przedział cenowy może zwrócić uwagę, szukając domu czy mieszkania. 

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Dowiedz się w 60 sekund co musisz zrobić!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Chcesz wiedzieć więcej, jak zabezpieczyć się przy kupnie / sprzedaży nieruchomości? Zostaw nam numer, a my oddzwonimy!

Wystąpienie o promesę dziś już nie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Usługa ta była płatna z uwagi na czas, jaki instytucje bankowe musiały przeznaczyć na sporządzenie dokumentu określającego wiarygodność i zdolność kredytową wnioskodawcy, biorąc pod uwagę ryzyko inwestycyjne wynikające z udzielenia kredytu. Dziś formalności te przebiegają bardzo sprawnie, w związku z czym banki nie pobierają za promesę żadnych opłat. Decydując się na ten dokument, kredytobiorca tak naprawdę nie ponosi żadnych strat. 

Na czym polega bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu?

Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu to termin, zgodnie z którym deweloper przy podpisywaniu umowy przenoszącej własność (ostatniej umowy potwierdzającej formalnie, że stajemy się właścicielem nieruchomości) przenosi własność lokalu bez udziału w kredycie, który zaciągnął w celu finansowania inwestycji. Teoretycznie deweloper powinien przekazać bankowi część zapłaconej przez nabywcę ceny za zakupiony lokal. Bank - wierzyciel hipoteczny powinien wtedy zwolnić lokal z części zabezpieczenia. Wtedy część nieruchomości - kupowany przez nabywcę lokal - będzie wolny od obciążeń hipotecznych.

Określenie przedmiotu umowy jest jedną z najistotniejszych czynności podczas zawierania umowy deweloperskiej.

Promesa i zobowiązanie dewelopera - różnice

Według danych prawników Pewny Lokal w zasadzie każda umowa deweloperska zawiera klauzulę dotyczącą bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu (jeżeli inwestycja jest obciążona hipoteką). W praktyce deweloperzy nie zawsze dołączają promesy banków do umowy deweloperskiej. Często zobowiązują się tylko do dostarczenia takiej zgody, ale dopiero do umowy przenoszącej własność. W takim wypadku nie mamy jednak wpływu na treść promesy i to czy rzeczywiście deweloper wywiąże się z uzyskania tego dokumentu. Rekomendujemy, żeby zobowiązać dewelopera do załączenia promesy już do umowy deweloperskiej. Należy też sprawdzić czy treść promesy nie ogranicza w jakimś stopniu wyodrębnienia lokalu (np. od zobowiązania do spłacenia kredytu przez dewelopera).

Jeżeli chcesz być pewny, że umowa deweloperska spełnia wymagania dotyczące bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu i czy nie zawiera innych niepokojących klauzul zamów analizę umowy deweloperskiej z firmą Pewny Lokal. Nasi prawnicy prześlą raport w ciągu 48 h!

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 467 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka