Protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym lub audycie technicznym nieruchomości na rynku wtórnym?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania

Po podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania (oczywiście w formie aktu notarialnego) ostatnim krokiem, zamykającym transakcję, jest przekazanie lokalu kupującemu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak bezpiecznie przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży mieszkania, a także, jak powinien wyglądać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Pobierz protokół odbioru domu/mieszkania na rynku wtórnym w pdf

pobierz plik
Pobierz pdf

Pobierz protokół odbioru domu/mieszkania na rynku wtórnym w doc

pobierz plik
Pobierz doc

Protokół zdawczo-odbiorczy przy sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym to spore przedsięwzięcie. Będąc sprzedającym należy przede wszystkim wycenić wartość mieszkania i podjąć decyzję, jakie przedmioty chce się zbyć  w trakcie sprzedaży, a jakie planujemy zabrać ze sobą. Ważne jest także, by jasno doprecyzować, jaki jest stan mieszkania (ściany, instalacje, drzwi, okna, wykończenia), dzięki temu można uniknąć późniejszych spornych sytuacji.

Potwierdzeniem przejęcia przez kupującego mieszkania jest podpisywany przez obydwie strony protokół zdawczo-odbiorczy, o którym więcej powiemy poniżej.

Sprzedający zaprosił Cię na odbiór mieszkania i poinformował, że konieczne będzie podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego? Jeśli to Twój pierwszy zakup tego typu, pewnie odczuwasz zmieszanie ekscytacji i przerażenia. Nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces.

Protokół zdawczo-odbiorczy podczas przekazania mieszkania

Data odbioru mieszkania zwykle wychodzi od sprzedającego. Nie oznacza to jednak, że musisz się na nią bezkompromisowo zgodzić. Najważniejsze jest, aby wybrać termin dogodny dla obu podmiotów. Niezależnie od tego czy kupujesz lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego, warto wziąć ze sobą kogoś, kto zna się na budownictwie czy nieruchomościach, aby pomógł Ci dokonać oceny nieruchomości. Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Cię wesprzeć, skorzystaj z porady specjalistów, którzy wskażą Ci ewentualne wady, usterki czy niedoróbki, które mogłyby mieć wpływ na to, jakie dokumenty podpiszesz. Warto pomyśleć o tym zaraz po wiadomości od sprzedającego, ponieważ czasami na usługę tego typu trzeba chwilę zaczekać. W naszej firmie staramy się dopasowywać do terminu, ustalonego przez Ciebie ze sprzedającym.

Audyt stanu technicznego

Jeśli data odbioru jest już ustalona, konieczne jest przygotowanie się do sprawdzenia stanu technicznego budynku. To właśnie po to warto umówić się z ekspertem, który przyjedzie na miejsce wyposażony we wszystkie niezbędne narzędzia. Zanim podpiszesz protokół zdawczo-odbiorczy musisz przeanalizować następujące elementy:

 • ściany i tynki (pęknięcia, zalania, zagrzybienie, ubytki itp.)
 • piony, poziomy,
 • okna, drzwi, parapety (osadzenie, szczelność)
 • wylewki i podłogi
 • balkony i przynależności (ogólny stan, a także stabilność konstrukcyjna)
 • instalacje (elektryczną, gazową, grzewczą, wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną)

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Rynek wtórny jest przestrzenią, w której można znaleźć mieszkania o różnym stanie technicznym, wykończeniu, metrażu. Z perspektywy osoby sprzedającej, warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, w którym zostaną zawarte wszystkie ważne kwestie związane ze stanem budynku i mieszkania. To niezmiernie ważne, ponieważ sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Dopiero po sprawdzeniu stanu technicznego, możesz przejść do podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. W przypadku mieszkania od dewelopera, powinien on zawierać: datę, adres, numer lokalu i metraż, listę wad i usterek (z dokładnym opisem, podziałem na kategorie i pomieszczenia) oraz miejsce na podpis obu stron transakcji. Jeśli chodzi o lokale z drugiej ręki, niezbędne będzie dodanie także: ogólnego opisu mieszkania, opisu wyposażenia lokalu, stanu liczników, ilości przekazanych kompletów kluczy oraz informacji o przynależnościach. Dobrą praktyką jest także robienie zdjęć.

Jakie elementy powinien posiadać dobrze sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania? Na początku artykułu znajdziesz przykładowy protokół do pobrania.

Bezpieczna sprzedaż mieszkania

Warto w trakcie oględzin mieszkania skupić się na wszystkich detalach i umieścić je w szczegółowym protokole. Bywa, że dzięki niemu sprzedawca będzie miał dowód w postępowaniu sądowym, gdyby okazało się, że kupujący zarzuca istotną wadę lub usterkę. Jeśli została opisana w protokole zdawczo-odbiorczym kupujący nie ma prawa do niej wracać, bo miał świadomość w dniu zakupu, że taka wada istnieje. Podobnie z kwestią dotyczącą pleśni i zagrzybienia. Jeżeli w momencie przekazania lokalu były one widoczne, kupujący nie ma prawa rościć ich usunięcia od sprzedającego. Zgodnie z prawem protokół zdawczo-odbiorczy opisuje jawny stan mieszkania, a więc taki, który możemy sami zauważyć.

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania i jego znaczenie

Protokół jest dokumentem o dużej wadze, zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Stanowi potwierdzenie przekazania mieszkania w określonym stanie technicznym, ze wskazanym w nim wyposażeniem. Dla sprzedającego jest też podstawą do rozliczenia z dostawcami mediów i wspólnotą bądź spółdzielnią. Z kolei dla kupującego stanowi formalne potwierdzenie stanu lokalu oraz jego wyposażenia, a także jest podstawą do ewentualnego dochodzenia swoich praw na podstawie rękojmi, w przypadku stwierdzenia wad w lokalu.

Ze względu na znaczenie protokołu dobrze jest przy przekazywaniu mieszkania skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Pewny Lokal zapewnia kompleksową pomoc przy weryfikacji stanu technicznego lokalu, w tym instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej oraz tynków, ścian i podłóg. Dzięki temu sprzedający zyskuje pewność, że informacje zapisane w protokole zdawczo-odbiorczym są w 100% zgodne ze stanem rzeczywistym.

Zazwyczaj zaraz po podpisaniu aktu notarialnego sprzedający i kupujący spotykają się w mieszkaniu, by spisać protokół i przekazać klucze nowemu właścicielowi. Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości pozwala zapobiec ewentualnym roszczeniom, ponieważ umowa zawarta z notariuszem ma inny charakter. Notariusz ma za zadanie formalnie dopilnować, aby przeniesienie własności nieruchomości było zgodne z prawem i jego zakres obowiązków na tym się kończy. Wszystko, co dotyczy samej transakcji to kwestie, które warto dopilnować samemu. Istotne jest to, że protokół zdawczo-odbiorczy opisuje stan widoczny, zastany w dniu, w którym przepisuje się mieszkanie na nowego właściciela, więc obie strony będą w stanie go sporządzić bez większych problemów.

Protokół zdawczo-odbiorczy wzór

W protokole zdawczo-odbiorczym, sporządzonym dla mieszkania z rynku wtórnego powinny znaleźć się następujące elementy:

 • data i miejsce przekazania lokalu,
 • numer umowy sprzedaży,
 • ogólny opis mieszkania,
 • opis stanu technicznego mieszkania wraz ze wskazaniem ewentualnych istniejących usterek,
 • opis wyposażenia lokalu z podziałem na konkretne pomieszczenia (dobrze dołączyć też dokumentację fotograficzną),
 • stan liczników w lokalu,
 • ilość przekazanych kompletów kluczy, ewentualnie pilotów do garażu,
 • informacja dotycząca przynależności (piwnica, komórka lokatorska, boks rowerowy),
 • informacja odnośnie przekazanej dokumentacji technicznej dotyczącej lokalu i wyposażenia (np. gwarancje).

Do protokołu można dołączyć również zdjęcia lokalu. Zawarcie w protokole wszystkich powyżej wskazanych elementów zagwarantuje jego kompletność, a także bezpieczeństwo obydwu stron transakcji w przypadku pojawienia się w przyszłości jakichkolwiek wątpliwości dotyczących na przykład stanu technicznego mieszkania w momencie jego przekazania kupującemu.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym lub audycie technicznym nieruchomości na rynku wtórnym?

Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu protokołu odbioru?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Film o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.

Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 2236 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym lub audycie technicznym nieruchomości na rynku wtórnym?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym lub wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka