Po podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania (oczywiście w formie aktu notarialnego) ostatnim krokiem, zamykającym transakcję, jest przekazanie lokalu kupującemu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak bezpiecznie przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży mieszkania, a także, jak powinien wyglądać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania.
Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym to spore przedsięwzięcie. Będąc sprzedającym należy przede wszystkim wycenić wartość mieszkania i podjąć decyzję, jakie przedmioty chce się zbyć w trakcie sprzedaży, a jakie planujemy zabrać ze sobą. Ważne jest także, by jasno doprecyzować, jaki jest stan mieszkania (ściany, instalacje, drzwi, okna, wykończenia), dzięki temu można uniknąć późniejszych spornych sytuacji.
Potwierdzeniem przejęcia przez kupującego mieszkania jest podpisywany przez obydwie strony protokół zdawczo-odbiorczy, o którym więcej powiemy poniżej.
Sprzedający zaprosił Cię na odbiór mieszkania i poinformował, że konieczne będzie podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego? Jeśli to Twój pierwszy zakup tego typu, pewnie odczuwasz zmieszanie ekscytacji i przerażenia. Nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces.
Data odbioru mieszkania zwykle wychodzi od sprzedającego. Nie oznacza to jednak, że musisz się na nią bezkompromisowo zgodzić. Najważniejsze jest, aby wybrać termin dogodny dla obu podmiotów. Niezależnie od tego czy kupujesz lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego, warto wziąć ze sobą kogoś, kto zna się na budownictwie czy nieruchomościach, aby pomógł Ci dokonać oceny nieruchomości. Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Cię wesprzeć, skorzystaj z porady specjalistów, którzy wskażą Ci ewentualne wady, usterki czy niedoróbki, które mogłyby mieć wpływ na to, jakie dokumenty podpiszesz. Warto pomyśleć o tym zaraz po wiadomości od sprzedającego, ponieważ czasami na usługę tego typu trzeba chwilę zaczekać. W naszej firmie staramy się dopasowywać do terminu, ustalonego przez Ciebie ze sprzedającym.
Jeśli data odbioru jest już ustalona, konieczne jest przygotowanie się do sprawdzenia stanu technicznego budynku. To właśnie po to warto umówić się z ekspertem, który przyjedzie na miejsce wyposażony we wszystkie niezbędne narzędzia. Zanim podpiszesz protokół zdawczo-odbiorczy musisz przeanalizować następujące elementy:
Rynek wtórny jest przestrzenią, w której można znaleźć mieszkania o różnym stanie technicznym, wykończeniu, metrażu. Z perspektywy osoby sprzedającej, warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, w którym zostaną zawarte wszystkie ważne kwestie związane ze stanem budynku i mieszkania. To niezmiernie ważne, ponieważ sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dopiero po sprawdzeniu stanu technicznego, możesz przejść do podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. W przypadku mieszkania od dewelopera, powinien on zawierać: datę, adres, numer lokalu i metraż, listę wad i usterek (z dokładnym opisem, podziałem na kategorie i pomieszczenia) oraz miejsce na podpis obu stron transakcji. Jeśli chodzi o lokale z drugiej ręki, niezbędne będzie dodanie także: ogólnego opisu mieszkania, opisu wyposażenia lokalu, stanu liczników, ilości przekazanych kompletów kluczy oraz informacji o przynależnościach. Dobrą praktyką jest także robienie zdjęć.
Warto w trakcie oględzin mieszkania skupić się na wszystkich detalach i umieścić je w szczegółowym protokole. Bywa, że dzięki niemu sprzedawca będzie miał dowód w postępowaniu sądowym, gdyby okazało się, że kupujący zarzuca istotną wadę lub usterkę. Jeśli została opisana w protokole zdawczo-odbiorczym kupujący nie ma prawa do niej wracać, bo miał świadomość w dniu zakupu, że taka wada istnieje. Podobnie z kwestią dotyczącą pleśni i zagrzybienia. Jeżeli w momencie przekazania lokalu były one widoczne, kupujący nie ma prawa rościć ich usunięcia od sprzedającego. Zgodnie z prawem protokół zdawczo-odbiorczy opisuje jawny stan mieszkania, a więc taki, który możemy sami zauważyć.
Protokół jest dokumentem o dużej wadze, zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Stanowi potwierdzenie przekazania mieszkania w określonym stanie technicznym, ze wskazanym w nim wyposażeniem. Dla sprzedającego jest też podstawą do rozliczenia z dostawcami mediów i wspólnotą bądź spółdzielnią. Z kolei dla kupującego stanowi formalne potwierdzenie stanu lokalu oraz jego wyposażenia, a także jest podstawą do ewentualnego dochodzenia swoich praw na podstawie rękojmi, w przypadku stwierdzenia wad w lokalu.
Ze względu na znaczenie protokołu dobrze jest przy przekazywaniu mieszkania skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Pewny Lokal zapewnia kompleksową pomoc przy weryfikacji stanu technicznego lokalu, w tym instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej oraz tynków, ścian i podłóg. Dzięki temu sprzedający zyskuje pewność, że informacje zapisane w protokole zdawczo-odbiorczym są w 100% zgodne ze stanem rzeczywistym.
Zazwyczaj zaraz po podpisaniu aktu notarialnego sprzedający i kupujący spotykają się w mieszkaniu, by spisać protokół i przekazać klucze nowemu właścicielowi. Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości pozwala zapobiec ewentualnym roszczeniom, ponieważ umowa zawarta z notariuszem ma inny charakter. Notariusz ma za zadanie formalnie dopilnować, aby przeniesienie własności nieruchomości było zgodne z prawem i jego zakres obowiązków na tym się kończy. Wszystko, co dotyczy samej transakcji to kwestie, które warto dopilnować samemu. Istotne jest to, że protokół zdawczo-odbiorczy opisuje stan widoczny, zastany w dniu, w którym przepisuje się mieszkanie na nowego właściciela, więc obie strony będą w stanie go sporządzić bez większych problemów.
W protokole zdawczo-odbiorczym, sporządzonym dla mieszkania z rynku wtórnego powinny znaleźć się następujące elementy:
Do protokołu można dołączyć również zdjęcia lokalu. Zawarcie w protokole wszystkich powyżej wskazanych elementów zagwarantuje jego kompletność, a także bezpieczeństwo obydwu stron transakcji w przypadku pojawienia się w przyszłości jakichkolwiek wątpliwości dotyczących na przykład stanu technicznego mieszkania w momencie jego przekazania kupującemu.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!