Zarezerwuj odbiór

Protokół odbioru technicznego

Protokół odbioru technicznego jest elementem koniecznym odbioru nieruchomości. W artykule opisujemy dlaczego sporządzenie protokołu jest tak ważne oraz jakie korzyści przynosi poprawnie sporządzony protokół z odbioru.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Czy spisanie protokołu odbioru technicznego jest konieczne?

Niezależnie od tego, czego dotyczy odbiór, konieczne jest spisanie protokołu. Jest to o tyle ważne, o ile zdamy sobie sprawę, że od protokołu odbioru technicznego zależeć będzie, czy wykonawca, czyli najczęściej deweloper, lub firma budowlana, która wykonała odbierany przez nas etap, odniesie się do ewentualnych wad, które zostaną dostrzeżone w trakcie odbioru.

Dlaczego sporządzenie protokołu jest tak ważne?

Wydawać mogłoby się, że protokół odbioru to tylko zbędna formalność, która nic nie wnosi do stanu mieszkania lub domu, ale to nie jest prawda! Protokół odbioru technicznego jest bardzo ważnym dokumentem, ponieważ na jego podstawie możemy domagać się naprawy usterek, które zostały dostrzeżone przez nas w trakcie odbioru domu lub mieszkania. 

Ważne jest, by w takim protokole umieścić wszystkie niezbędne elementy formalne, czyli datę sporządzenia protokołu, która jest jednocześnie datą odbioru mieszkania lub domu, informacje związane z usterkami, które zostały dostrzeżone w momencie odbioru, a także podpisy obu stron, obecnych podczas odbioru. Jeśli strona dewelopera nie zgadza się z usterkami, które wpisano do protokołu i nie chce go podpisać, warto przypomnieć, że podpis na protokole nie jest akceptacją wad, a potwierdzeniem obecności strony podczas odbioru.

Protokół odbioru technicznego

Ogromną wartością poprawnie sporządzonego protokołu jest fakt, że niesie on za sobą pewien ciąg przyczynowo – skutkowy. Deweloper ma prawo odnieść się do wpisanych w protokół wad i usterek w ciągu 14 dni od sporządzenia protokołu, zaś do 30 dni ma obowiązek, by naprawić te wady. 

To niezwykle ważne, gdy wada, jaka zostanie dostrzeżona dotyczy np. stolarki drzwiowej czy okiennej, a nawet zarysowanych szyb w oknach, a zatem jest kosztowna i trudna do wymiany. W takich momentach warto na dewelopera przerzucić odpowiedzialność naprawy, tym bardziej, że usterka jest efektem niedopatrzenia ze strony dewelopera lub wady mechanicznej, wynikającej z nieprawidłowego montażu przez ekipę budowlaną. 

Protokół odbioru daje poczucie komfortu

Warto zapamiętać, że poprawnie sporządzony protokół odbioru technicznego pozwala odczuwać komfort, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że odbiór mieszkania lub domu przebiegł pomyślnie. Musimy być przekonani, że zwróciliśmy uwagę na wszystkie detale i zauważyliśmy każdą nieprawidłowość. Jeśli nie mamy takiej wiedzy, warto zainwestować w pomoc fachowca. Nasza firma korzysta wyłącznie z doświadczenia inżynierów, którzy znają się na odbiorach i potrafią wykryć większość wad i usterek, które są charakterystyczne dla rynku pierwotnego. Korzystając z takiej usługi, można mieć poczucie, że protokół odbioru zostanie wypełniony w sposób prawidłowy, a wszelkie kosztowne wady zostaną w nim zawarte.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.8/5 na podstawie 9 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka