W poniższym artykule wyjaśniamy, gdzie możemy szukać informacji o hipotekach.
W trakcie poszukiwań mieszkania na rynku wtórnym możemy spotkać się z nieruchomościami obciążonymi hipoteką. Wbrew pozorom, ich kupno to bardzo częsta praktyka. Mieszkanie obciążone hipoteką można kupić bez obaw, a nawet wziąć na jego zakup kredyt. Czym jest hipoteka i na czym polega kupno mieszkania z hipoteką? - podpowiadamy w poniższym artykule.
Informacje o hipotece uregulowane są w Ustawie o Księgach Wieczystych i Hipotece z 1982 roku, a sama hipoteka powstaje w momencie dokonania wpisu w Księdze Wieczystej. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe, dzięki któremu wierzyciel, którym zwykle jest bank, posiada zabezpieczenie nieruchomości na wypadek, gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu. Umożliwia to bankowi dochodzenie swoich praw bez względu na właściciela nieruchomości.
Oznacza to, że można kupić mieszkanie z hipoteką, gdy np. poprzedni właściciel nie spłacił kredytu, gdyż przywiązana jest ona do nieruchomości.
Informacji o hipotece możemy szukać w IV dziale Księgi Wieczystej danej nieruchomości, gdyż to właśnie tam wpisana zostaje hipoteka. Oczywiście informacji powinien udzielić nam również sprzedający, a także bank w którym zadłużone jest mieszkanie, ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania.
Gdy kupujemy mieszkanie obciążone hipoteką, musimy postarać się o
zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia mieszkania, przedmiocie stwierdzenia zobowiązania kredytowego, warunkowej zgodzie banku na wykreślenie z KW hipoteki, gdy dług zostanie spłacony. Kupujący może spłacić kredyt od razu, o ile nie robi tego przed sprzedażą właściciel, lub wziąć kredyt na mieszkanie obciążone hipoteką.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zakup mieszkania obciążonego hipoteką na kredyt jest powszechne i bezpieczne pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy i zabezpieczymy. Kupujący podejmuje decyzję o wzięciu kredytu na spłatę poprzedniego kredytu, a bank zajmuje się kwestiami formalnymi. W przypadku, gdy kredytobiorca wziął kredyt na kwotę wyższą, niż pozostała do spłacenia, bank przelewa na konto sprzedawcy różnicę. Pamiętajmy, aby przed kupnem mieszkania z hipoteką i chęcią szybkiej spłaty zadłużenia, sprawdzić, czy takie poczynania mają sens. Bank może za wcześniejszą spłatę kredytu pobierać prowizję, co sprawiłoby, że spłata takiego mieszkania nie byłaby opłacalna.
Po uzyskaniu przez właściciela zielonego światła od banku, co do możliwości wykreślenia hipoteki dzięki spłaconemu kredytowi, właściciel może złożyć wniosek o wykreślenie do sądu. Koszt wykreślenia hipoteki jest stały i wynosi 100 zł. Po złożeniu wniosku pozostaje oczekiwanie na rozpatrzenie go przez sąd, które może trwać nawet do kilku miesięcy.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!