Zarezerwuj odbiór

Jak kupić mieszkanie od dewelopera

Wyjaśniamy jak krok po kroku kupić mieszkanie od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Zakup mieszkania od dewelopera checklista

Zakładamy, że czytając ten artykuł podjąłeś/podjęłaś już decyzję o tym, że mieszkanie chcesz kupić na rynku pierwotnym, a nie na rynku wtórnym. Niniejszy wpis jest zatem zestawem instrukcji na temat tego, jak krok po kroku kupić (i to kupić bezpiecznie) mieszkanie od dewelopera.

1. Znajdź swoją inwestycję deweloperską

Deweloperzy korzystają z wielu sposobów oferowania swoich ofert konsumentom. Poza reklamą w rozmaitych środkach komunikacji (banery, reklamy w wyszukiwarce, reklamy na FB) oferta deweloperów jest też dostępna na ich stronach internetowych. Proces poszukiwania wymarzonej inwestycji deweloperskiej sugerowalibyśmy więc zacząć od przeglądu ofert mieszkań na stronach największych deweloperów działających w Twoim mieście. Jeżeli nie wiesz, jacy są to deweloperzy lub nie masz preferencji co do żadnego z nich, sugerujemy skorzystać z jednego z serwisów internetowych, które agregują oferty deweloperów. Rynkowi pierwotnemu dedykowane są np. serwisy rynekpierwotny.pl lub Obido, swoje zakładki dotyczące rynku pierwotnego mają też serwisy OtoDom lub Morizon.

2. Porozmawiaj z przedstawicielem dewelopera o dostępnych mieszkaniach

Gdy wybierzesz już inwestycję, skontaktuj się z deweloperem i powiedz o swoich preferencjach co do konkretnego mieszkania (metraż, piętro itp.). Możesz z nim porozmawiać telefonicznie lub umówić się na spotkanie „twarzą w twarz”. Pamiętaj też, że kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, będziesz musiał/musiała poczekać określony okres czasu na wybudowanie inwestycji i oddanie mieszkania. Dlatego w rozmowach z przedstawicielem dewelopera nie zapomnij zapytać o planowany termin oddania inwestycji. Ceny w danej inwestycji deweloperskiej zależą zwykle od kombinacji czynników takich jak metraż, piętro oraz termin oddania (co do zasady mieszkania na parterze i pierwszym piętrze są tańsze, a im później oddawane jest mieszkanie, tym jego cena niższa). Pamiętaj, że także z deweloperem da się negocjować – zobacz więcej tutaj.

3. Zapytaj o cenę, prospekt oraz projekt umowy

Gdy jesteś zainteresowany/zainteresowana konkretnym mieszkaniem (tj. pasuje ci inwestycja, jej lokalizacja, cena, parametry mieszkania oraz jego termin jego oddania), czas na zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą mieszkania. W tym celu poproś przedstawiciela dewelopera o przesłanie Ci tzw. prospektu informacyjnego, projektu umowy deweloperskiej oraz rzutu projektowego mieszkania. Dzięki powyższym dokumentom dowiesz się o szczegółach związanych z inwestycją oraz konkretnym mieszkaniem, a także ewentualnych ryzykach związanych z zakupem mieszkania.

4. Zarezerwuj mieszkanie lub podpisz umowę

Gdy jesteś już wstępnie zdecydowany na zakup konkretnego mieszkania, możesz od razu podpisać umowę deweloperską (rekomendujemy jej wcześniejsze sprawdzenie przez prawników) lub też „zarezerwować” mieszkanie (na przykład, żeby uzyskać kredyt). Deweloperzy oferują dwa sposoby „rezerwacji” mieszkania: „miękki” czyli zablokowanie mieszkania w systemie elektronicznym dewelopera (zwykle na kilka dni) oraz podpisanie tzw. umowy rezerwacyjnej (także rekomendujemy sprawdzenie takiej umowy przez prawników, gdyż w razie odstąpienia od niej może to narazić Cię na nieprzyjemne sankcje). Podpisując umowę zwróć uwagę m.in. na terminy (tj. czym innym jest np. termin oddania mieszkania, a czym innym termin podpisania umowy przenoszącej własność).

4a. Postaraj się o kredyt

Jeżeli nie kupujesz mieszkania za gotówkę, potrzebujesz kredytu za zakup mieszkania. Na pewno nie radzimy podpisywać umowy deweloperskiej przed uzyskaniem decyzji kredytowej w banku, chyba, że w umowie deweloperskiej znajdzie się klauzula o naszym prawie do bezpłatnego odstąpienia od umowy w razie nieuzyskania kredytu. Więcej o umowie deweloperskiej i kredycie możesz przeczytać m.in. tutaj.

5. Odbierz mieszkanie i podpisz umowę przenoszącą własność

O tym jak dokonać odbioru technicznego mieszkania, pisaliśmy w wielu naszych artykułach (m.in. tutaj). Z kolei o podpisaniu umowy przenoszącej własność pisaliśmy m.in. tutaj.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 77 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka