Dużo informacji na ich temat znajdziemy na licznych forach w Internecie, gdzie możemy poznać subiektywne opinie właścicieli takich domów, ale także te obiektywne autorstwa inżynierów, posiadających merytoryczną wiedzę z zakresu budownictwa szkieletowego. Warto też poszukać innych, czasem może bardziej wiarygodnych, źródeł informacji na temat wad i zalet domów szkieletowych.
Domy szkieletowe stają się w Polsce coraz popularniejsze. Wynika to głównie z ich licznych zalet, ale też najpewniej z faktu, że opinia o nich zmieniła się na lepsze w porównaniu z odleglejszymi czasami, kiedy trudno było, chociażby o drewno dobrej jakości, co przekładało się na niski standard tego typu konstrukcji. Drewno obecnie stosowane w domach kanadyjskich musi być najwyższej klasy oraz odpowiednio zabezpieczone przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, działaniem potencjalnych szkodników oraz musi posiadać określoną odporność na ogień. Dzięki spełnieniu tych wszystkich warunków otrzymamy konstrukcję, która przetrwa wiele lat bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek prac renowacyjnych.
Co ważne, budynek tego typu zbudować można nawet w miesiąc (maksymalnie w 2 do 3 miesięcy), co jest ogromnym plusem, jeżeli zależy nam na szybkim postawieniu własnego domu - tempo realizacji budynku w tej technologii jest kilkukrotnie wyższe niż w przypadku domów murowanych. Jest to efektem konieczności zabezpieczenia konstrukcji przed działaniem czynników zewnętrznych, co oznacza, że wielomiesięczne przestoje nie mogą mieć miejsca, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w trakcie budowy domu w tradycyjnej technologii. Ponieważ tutaj jedynym etapem prac mokrych jest wylanie płyty fundamentowej, tempo prac może być szybkie. Przekłada się to też na niższe koszty realizacji, przy czym za minus można uznać fakt, że środki na budowę trzeba wyłożyć w krótkim czasie, ponieważ inwestycja nie jest rozłożona na wiele miesięcy lub nawet lat.
Domy szkieletowe bywają postrzegane jako budynki o słabej izolacji termicznej lub akustyce, ale przy właściwym użyciu odpowiednich materiałów (np. wełny mineralnej) możemy osiągnąć takie parametry, jakie są charakterystyczne dla budynków murowanych.
Warto zaznaczyć, że, pomimo iż dom w tej technologii powstaje szybko, jego realizacja wymaga ogromnej precyzji i dokładności i tylko w ten sposób możemy zbudować dom trwały i komfortowy w użytkowaniu. Ważne jest, aby budynek po zakończeniu prac w trakcie jego odbioru dokładnie sprawdzić, właśnie między innymi pod kątem dbałości o szczegóły i poprawnego wykonania prac.
Odbioru domu tego typu dobrze jest dokonać przy wsparciu inżyniera bądź inspektora, posiadającego wiedzę na temat budownictwa tego typu oraz doświadczenie w odbiorach. Pewny Lokal zapewnia najwyższej jakości pomoc w odbiorze domu kanadyjskiego. W ramach usługi weryfikowane są wszystkie najważniejsze kwestie, w tym jakość prac posadzkowych, dachowych, elewacyjnych, zgodność realizacji z dokumentacją techniczną oraz prawem budowlanym i obowiązującymi normami, a także piony, poziomy, kąty proste i płaszczyzny w budynku. Dzięki wykorzystaniu kamery termowizyjnej możliwe jest także sprawdzenie termiki, a także wykrycie wad niewidocznych na pierwszy rzut oka, takich jak wszelkiego rodzaju nieszczelności.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!