Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Opłaty związane z zakupem mieszkania

Przy kupnie mieszkania największą opłatą transakcyjną jest taksa notarialna.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Porada prawna

Koszty transakcji

Zakup mieszkania wiąże się nie tylko z ceną, którą trzeba uiścić za swoje wymarzone lokum. To także transakcja, która niesie za sobą wiele opłat: części z nich można uniknąć, a przynajmniej je obniżyć. Na kieszeń nabywcy lokalu zapoluje zapewne państwo obciążając go wieloma daninami i podatkami. Swoje uszczknie też notariusz, a czasami również bank, rzeczoznawca czy pośrednik nieruchomości.

Podatek związany z kupnem mieszkania

Pierwszym typem opłat związanym z kupnem mieszkania są więc podatki. Przede wszystkim jest to tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych: opłata, która należy się państwu za samo „przemieszczenie aktywa mieszkaniowego” z ręki do ręki (uwaga: podatku tego nie płaci się zwykle na rynku pierwotnym, gdzie deweloper odprowadza do urzędu skarbowego jedynie podatek VAT). Tzw. PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), zgodnie z prawem powinien być zapłacony przez nabywcę – wynosi on 2 proc. od kwoty transakcji i jest doliczany przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego. Czasami sprzedaż mieszkania wiąże się też z koniecznością zapłaty podatku dochodowego – to zwykle 19 proc. od uzyskanego na skutek sprzedaży lokalu dochodu. Zamawiając raport Pewny Lokal o stanie prawnym lokalu, powiemy ci, czy sprzedawca ma obowiązek zapłacić do urzędu skarbowego nie tylko PCC ale także PIT.

Opłaty związane z zakupem i domek.Jedną z opłat przy zakupie mieszkania jest taksa notarialna.

Taksa notarialna

Już wcześniej wspomniany notariusz pobiera podczas sprzedaży mieszkania tzw. taksę notarialną. Jej maksymalna wysokość jest określana przez ministra sprawiedliwości rozporządzeniem. Maksymalna taksa zależy od wartości mieszkania. Przykładowo dla transakcji pomiędzy 60 tys. a 1 mln zł, notariusz ma prawo pobrać co najwyżej 1010 zł plus 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. Jeżeli kupujesz więc mieszkanie za 300 tys. zł, maksymalna taksa to 1010 zł plus 0,4 proc. od 240 tys. zł czyli łącznie 1970 zł. Poza taksą notarialną należy pamiętać o opłacie dla pośrednika – jeśli ma on swój udział w transakcji zwykle pobierze swój zwyczajowy procent (zwykle od 1 do 3 proc.). Nawet jeśli pośrednik, od którego kupujesz mieszkanie nie żąda prowizji, oznacza to po prostu, że wcześniej zainkasował (lub niebawem zainkasuje) ją od sprzedawcy. Jeśli kupujesz mieszkanie za kredyt, spodziewaj się też, że z Twojego majątku swoje weźmie bank (odsetki kredytowe), a także rzeczoznawca, który na zlecenie banku wyceni mieszkanie.

Zachęcamy do skorzystania z usług prawników firmy Pewny Lokal którzy sprawdzą, jakie klauzule w umowie deweloperskiej są rynkowym standardem, a jakie odbiegają od standardu na niekorzyść nabywcy. Zamów odbiór mieszkania lub domu z Pewny Lokal telefonicznie pod numerem telefonu 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 41 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka