Ogromny popyt na rynku mieszkaniowym w dużych miastach powoduje, że nowe lokale budowane przez deweloperów błyskawicznie znajdują nabywców, dlatego osoby chcące zakupić mieszkanie zaczynają poszukiwać alternatyw, które oferowane są poza rynkiem pierwotnym.
Powracają tym samym do łask mieszkania z rynku wtórnego, nawet te budowane w latach 70 tych ubiegłego wieku z prefabrykatów, zwane potocznie technologią „wielkiej płyty”.
Rosnące ceny jednostkowe i rosnący popyt powodują, że współcześnie oddawane do użytku lokale zaczynają coraz częściej przypominać dawne M2 czy M3 (wysokość pomieszczeń 2,5m, ciasne pokoje i ogólnie mały metraż). Nie dziwi więc fakt, że nabywcy coraz częściej rozważają takie rozwiązanie. Ma to sens szczególnie wtedy, gdy kupującemu nie zależy bardzo na całkowicie nowym, zindywidualizowanym wykończeniu-można wówczas znacząco obniżyć wydatki remontowe. Zakup taki ma jeszcze inne zalety-mieszkanie można dokładnie obejrzeć, pomierzyć, ocenić widok z okien i inne parametry. Lokalizacja i gęstość zabudowy też będą najczęściej lepsze niż w nowo wybudowanych osiedlach. W tamtych czasach ceny gruntów nie były tak wyśrubowane.
O ile wnętrze lokalu można dostosować do swoich wymagań estetycznych, to część wspólna jest na ogół mało funkcjonalna i nowoczesna, dochodzą do tego nieraz nieprzyjemne odczucia zapachowe z czynnych zsypów, piwnice również nie zachęcają do częstego z nich korzystania. Nie ma co marzyć o podziemnym miejscu parkingowym, a te zewnętrzne są zazwyczaj ogólnodostępne bez możliwości wykupienia.
Większość tego typu budynków uporała się z największą wadą czyli ogromną energochłonnością i powiązanym z nią niskim komfortem termicznym.
Budynki mają za sobą termomodernizację, poprawie uległ przy okazji wygląd zewnętrzny. Spotyka się jeszcze ciągle jednak nieocieplone budynki tego typu. Trzeba zaznaczyć, że mimo ocieplenia, mieszkania w budynkach z prefabrykatów będą miały niższe parametry izolacyjne. Obecnie stosuje się warstwy izolacyjne o grubości 20cm, podczas gdy w okresie ocieplania starych bloków najczęściej stosowano 10cm izolację.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obecnie w budynkach wielorodzinnych jest stosowana wentylacja mechaniczna, dzięki niej możemy się cieszyć z możliwości połączenia salonu i kuchni, podczas gdy w blokach występuje wentylacja grawitacyjna, często kilka lokali jest ze sobą połączonych i modny obecnie salon z aneksem kuchennym może być kłopotliwy w użytkowaniu.
Trudno jest prognozować czy mieszkania w blokach z wielkiej płyty będą utrzymywały swoją wartość w przyszłości. Obecnie klienci przymykają oko na estetykę i funkcjonalność, sytuacja może jednak ulec zmianie gdy rynek ustabilizuje się, a podaż przekroczy popyt. Wątpliwości budzi również trwałość tego typu budynków, może się okazać, że popularne staną się wyburzenia starych bloków w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach i stawianie nowych budynków w ich miejsce.
Jeżeli przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego chcesz, aby doświadczony inżynier sprawdził Twoje potencjalnie przyszłe mieszkanie skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 797 014 014. Podczas przeglądu lokalu sprawdzimy je pod kątem ogólnej usterkowości, byś miał pewność, że w przyszłości nie będziesz zmuszony do poniesienia niepotrzebnych wydatków.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!