Kupujesz mieszkanie? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć!

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Kupujesz mieszkanie? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć! | 797 014 014

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera? Poniżej w 7 punktach streszczamy to, co musi wiedzieć każdy nabywca mieszkania deweloperskiego!

Sprawdź cenę przed zakupem!

Pomiędzy bajki można włożyć zapewnienia sprzedawcy, że cena “jest rynkowa”. Pomimo, że każde mieszkanie jest inne, a wycena nieruchomości nie jest czymś oczywistym, w obecnych czasach nie ma konieczności zamawiania szczegółowej wyceny od rzeczoznawcy do każdego oglądanego mieszkanie. Istnieje wiele narzędzi bezpłatnych (SonarHome) i płatnych (Urban One lub Ceny Szybko), które po wypełnieniu krótkiego formularza oszacują wartość mieszkania. Nie ma po co przepłacać, ofert mieszkań na sprzedaż nie brakuje. Zakup mieszkania powinien być decyzją racjonalną, oderwaną od emocji i podyktowaną rachunkiem zysków i strat.

Negocjuj cenę!

Przede wszystkim – cena mieszkania zawsze podlega negocjacji i nie należy się wstydzić próbować jej negocjować. Ceny podane w ofercie (ofertowe) różnią się nawet o 30% od cen transakcyjnych, co przekłada się na kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy różnicy! Dlatego zawsze przed zakupem mieszkania należy sprawdzić ceny mieszkań w okolicy, a następnie uzbrojonym w tą wiedzę próbować negocjować cenę. Nawet jeśli deweloper nie jest skłonny do ustępstw cenowych to powinien zgodzić się np. na bezpłatne zmiany lokatorskie takie jak zmiana ustawienia ścianek działowych, układu grzejników czy też umiejscowienia gniazdek.

Sprawdź księgę wieczystą!

Słowo klucz – hipoteka – najważniejsze zabezpieczenie kredytu dewelopera na wybudowanie bloku i praktyka zupełnie standardowa. Ale czy wiesz, że jeśli nie zabezpieczysz się przed tym w odpowiedni sposób, hipoteka dewelopera będzie obciążać Twoje mieszkanie? Dlatego przed zakupem mieszkania należy poprosić sprzedawcę o podanie numeru księgi wieczystej – gruntu oraz (jeśli jest już dostępna) mieszkania, a następnie dokładnie przeanalizować jej treść. Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia, można poprosić o pomoc kancelarię prawną lub specjalistów zajmujących się analizą ksiąg wieczystych.

Sprawdź umowę deweloperską zanim ją podpiszesz!

Umowa deweloperska nie jest tylko dodatkiem do umowy przenoszącej własność! To właśnie ona określa wszystkie istotne zobowiązania dewelopera i kupującego, a po jej podpisaniu deweloper może w sądzie domagać się całości płatności. Dlatego już na tym etapie, powinno zadbać się o to aby umowa była skonstruowana uczciwie. A o to trudno, skoro piszą ją prawnicy dewelopera! Dlatego, dla wyrównania nierównowagi stron umowę deweloperską powinno się oddać do analizy profesjonalnemu prawnikowi. Istnieje tylko kilka kancelarii prawnych wyspecjalizowanych w analizie dokumentacji od dewelopera – jedną z nich jest umowadeweloperska.com, a największą Pewny Lokal. Dzięki pomocy specjalistów unikniesz kruczków prawnych i pułapek zastawionych przez prawników dewelopera, zapobiegniesz wygórowanych karom umownym i zadbasz o prawidłowe zabezpieczenie własnego interesu.

Zamów analizę umowy deweloperskiej

Zawczasu znajdź ekipę remontową!

Zgodnie z danymi statystycznymi – mieszkań w Polsce powstaje coraz więcej i więcej, ekip budowlanych – jakoś zbyt szybko nie przybywa. Dlatego w tym momencie terminy oczekiwania na solidną i relatywnie niedrogą ekipę budowlaną są liczone w kwartałach, a nie tygodniach. Na ostatni moment znajdziesz tylko ekipę drogą lub taką, której fachowość przedstawia wiele do życzenia, dlatego o znalezieniu ekipy budowlanej powinieneś pomyśleć jeszcze przed odbiorem technicznym mieszkania! Dobre ekipy oferują możliwość bezpłatnej wyceny remontu, a doświadczony szef ekipy jest w stanie dokładnie oszacować koszt na podstawie rzutu mieszkania, dlatego nie warto czekać ze znalezieniem ekipy aż do momentu odbioru mieszkania. Pamiętaj żeby podpisać pisemną umowę z ekipą remontową i jak najdokładniej opisać w niej zakres usług – pomoże to uniknąć nieprzewidzianych wydatków i ukrytych kosztów. Dobra ekipa sama zaproponuje podpisanie umowy, jej brak powinien być sygnałem alarmowym, gdyż uniemożliwia dochodzenie napraw gwarancyjnych. Po zakończeniu prac, ekipę remontową można sprawdzić – najlepiej zamówić do tego ekspertów od odbiorów mieszkań z Pewny Lokal.

Nie ufaj wątpliwym doradcom!

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Doradca kredytowy zarabia na prowizji od banku, pośrednik w obrocie nieruchomościami dostaje pieniądze od sprzedającego mieszkanie, a byt notariusza często zależy od relacji z deweloperami. Dlatego, kupując nieruchomość miej swój rozum i nie ufaj ślepo w zapewnienia “ekspertów”. Pamiętaj, że istnieją narzędzia internetowe, które znacznie ułatwią podjęcie racjonalnej decyzji – ceny mieszkań w okolicy sprawdzisz bezpłatnie dzięki Sonar Home, a analizę umowy deweloperskiej możesz zlecić ekspertom na umowadeweloperska.com. Często warto zapłacić za pomoc prawdziwemu ekspertowi, zamiast skorzystać z “bezpłatnej” pomocy, aby mieć pewność że ekspert pracuje dla Ciebie!

Pamiętaj o odbiorze technicznym!

Budowa mieszkania jest skomplikowanym procesem i zawsze zdarzają się usterki – nie jest niczym niezwykłym nierówny tynk, lokalne pęknięcia, porysowane okna czy nawet brakujące doprowadzenia instalacji – takich usterek na budowach widzi się wiele. Niezależnie od ich wystąpienia podczas budowy, deweloper zobowiązał się w umowie dostarczyć nam mieszkanie bez jakichkolwiek wad. Odbiór techniczny to moment, gdy deweloper przekazuje Ci gotowe mieszkanie. To też jedyny moment, gdy możesz zwrócić mu uwagę na źle wykonane elementy mieszkania. Dlatego na odbiór powinno się przyjść z doświadczonym inżynierem, który sprawdził już wiele mieszkań i wie na co powinno zwrócić się uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera. Liderem na rynku odbiorów mieszkań jest Pewny Lokal, działający w 15 miastach i zatrudniający sieć doświadczonych inżynierów ze specjalistycznym sprzętem.

Zarezerwuj odbiór techniczny

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 241 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka