Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Kupujesz mieszkanie? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera? Poniżej w 7 punktach streszczamy to, co musi wiedzieć każdy nabywca mieszkania deweloperskiego!
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

1. Sprawdź cenę przed zakupem!

Pomiędzy bajki można włożyć zapewnienia sprzedawcy, że cena “jest rynkowa”. Pomimo, że każde mieszkanie jest inne, a wycena nieruchomości nie jest czymś oczywistym, w obecnych czasach nie ma konieczności zamawiania szczegółowej wyceny od rzeczoznawcy do każdego oglądanego mieszkanie. Istnieje wiele narzędzi bezpłatnych (SonarHome) i płatnych (Urban One lub Ceny Szybko), które po wypełnieniu krótkiego formularza oszacują wartość mieszkania. Nie ma po co przepłacać, ofert mieszkań na sprzedaż nie brakuje. Zakup mieszkania powinien być decyzją racjonalną, oderwaną od emocji i podyktowaną rachunkiem zysków i strat.

2. Negocjuj cenę!

Przede wszystkim – cena mieszkania zawsze podlega negocjacji i nie należy się wstydzić próbować jej negocjować. Ceny podane w ofercie (ofertowe) różnią się nawet o 30% od cen transakcyjnych, co przekłada się na kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy różnicy! Dlatego zawsze przed zakupem mieszkania należy sprawdzić ceny mieszkań w okolicy, a następnie uzbrojonym w tą wiedzę próbować negocjować cenę. Nawet jeśli deweloper nie jest skłonny do ustępstw cenowych to powinien zgodzić się np. na bezpłatne zmiany lokatorskie takie jak zmiana ustawienia ścianek działowych, układu grzejników czy też umiejscowienia gniazdek.

3. Sprawdź księgę wieczystą!

Słowo klucz – hipoteka – najważniejsze zabezpieczenie kredytu dewelopera na wybudowanie bloku i praktyka zupełnie standardowa. Ale czy wiesz, że jeśli nie zabezpieczysz się przed tym w odpowiedni sposób, hipoteka dewelopera będzie obciążać Twoje mieszkanie? Dlatego przed zakupem mieszkania należy poprosić sprzedawcę o podanie numeru księgi wieczystej – gruntu oraz (jeśli jest już dostępna) mieszkania, a następnie dokładnie przeanalizować jej treść. Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia, można poprosić o pomoc kancelarię prawną lub specjalistów zajmujących się analizą ksiąg wieczystych.

4. Sprawdź umowę deweloperską zanim ją podpiszesz!

Umowa deweloperska nie jest tylko dodatkiem do umowy przenoszącej własność! To właśnie ona określa wszystkie istotne zobowiązania dewelopera i kupującego, a po jej podpisaniu deweloper może w sądzie domagać się całości płatności. Dlatego już na tym etapie, powinno zadbać się o to aby umowa była skonstruowana uczciwie. A o to trudno, skoro piszą ją prawnicy dewelopera! Dlatego, dla wyrównania nierównowagi stron umowę deweloperską powinno się oddać do analizy profesjonalnemu prawnikowi. Istnieje tylko kilka kancelarii prawnych wyspecjalizowanych w analizie dokumentacji od dewelopera – jedną z nich jest umowadeweloperska.com, a największą Pewny Lokal. Dzięki pomocy specjalistów unikniesz kruczków prawnych i pułapek zastawionych przez prawników dewelopera, zapobiegniesz wygórowanych karom umownym i zadbasz o prawidłowe zabezpieczenie własnego interesu.

Zamów analizę umowy deweloperskiej

5. Zawczasu znajdź ekipę remontową!

Zgodnie z danymi statystycznymi – mieszkań w Polsce powstaje coraz więcej i więcej, ekip budowlanych – jakoś zbyt szybko nie przybywa. Dlatego w tym momencie terminy oczekiwania na solidną i relatywnie niedrogą ekipę budowlaną są liczone w kwartałach, a nie tygodniach. Na ostatni moment znajdziesz tylko ekipę drogą lub taką, której fachowość przedstawia wiele do życzenia, dlatego o znalezieniu ekipy budowlanej powinieneś pomyśleć jeszcze przed odbiorem technicznym mieszkania! Dobre ekipy oferują możliwość bezpłatnej wyceny remontu, a doświadczony szef ekipy jest w stanie dokładnie oszacować koszt na podstawie rzutu mieszkania, dlatego nie warto czekać ze znalezieniem ekipy aż do momentu odbioru mieszkania. Pamiętaj żeby podpisać pisemną umowę z ekipą remontową i jak najdokładniej opisać w niej zakres usług – pomoże to uniknąć nieprzewidzianych wydatków i ukrytych kosztów. Dobra ekipa sama zaproponuje podpisanie umowy, jej brak powinien być sygnałem alarmowym, gdyż uniemożliwia dochodzenie napraw gwarancyjnych. Po zakończeniu prac, ekipę remontową można sprawdzić – najlepiej zamówić do tego ekspertów od odbiorów mieszkań z Pewny Lokal.

6. Nie ufaj wątpliwym doradcom!

Doradca kredytowy zarabia na prowizji od banku, pośrednik w obrocie nieruchomościami dostaje pieniądze od sprzedającego mieszkanie, a byt notariusza często zależy od relacji z deweloperami. Dlatego, kupując nieruchomość miej swój rozum i nie ufaj ślepo w zapewnienia “ekspertów”. Pamiętaj, że istnieją narzędzia internetowe, które znacznie ułatwią podjęcie racjonalnej decyzji – ceny mieszkań w okolicy sprawdzisz bezpłatnie dzięki Sonar Home, a analizę umowy deweloperskiej możesz zlecić ekspertom na umowadeweloperska.com. Często warto zapłacić za pomoc prawdziwemu ekspertowi, zamiast skorzystać z “bezpłatnej” pomocy, aby mieć pewność że ekspert pracuje dla Ciebie!

7. Pamiętaj o odbiorze technicznym!

Budowa mieszkania jest skomplikowanym procesem i zawsze zdarzają się usterki – nie jest niczym niezwykłym nierówny tynk, lokalne pęknięcia, porysowane okna czy nawet brakujące doprowadzenia instalacji – takich usterek na budowach widzi się wiele. Niezależnie od ich wystąpienia podczas budowy, deweloper zobowiązał się w umowie dostarczyć nam mieszkanie bez jakichkolwiek wad. Odbiór techniczny to moment, gdy deweloper przekazuje Ci gotowe mieszkanie. To też jedyny moment, gdy możesz zwrócić mu uwagę na źle wykonane elementy mieszkania. Dlatego na odbiór powinno się przyjść z doświadczonym inżynierem, który sprawdził już wiele mieszkań i wie na co powinno zwrócić się uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera. Liderem na rynku odbiorów mieszkań jest Pewny Lokal, działający w 15 miastach i zatrudniający sieć doświadczonych inżynierów ze specjalistycznym sprzętem.

Zarezerwuj odbiór techniczny

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka