Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem
Spis treści:
1. Hipoteka – najlepsze zabezpieczenie kredytu
2. Gdzie szukać informacji o hipotekach?
3. Pamiętaj o hipotece na działce i budynku!
4. Hipoteka przy umowie deweloperskiej
Hipoteka to jedna z form zabezpieczenia wierzytelności (najczęściej: kredytu hipotecznego). Takie zabezpieczenie jest bardzo korzystne dla wierzyciela (zwykle: banku). Jeśli dłużnik przestanie spłacać kredyt, bank ma pierwszeństwo przed innymi wierzycielami w egzekucji. Jeśli dojdzie więc do sprzedaży mieszkania przez komornika, bank dostanie swoje pieniądze, a pozostali wierzyciele będą musieli podzielić się resztkami. Wbrew pozorom hipoteka jest również korzystna dla kredytobiorców: dzięki tej instytucji oferty kredytowe banków są znacznie korzystniejsze, a (dopóki kredyt jest spłacany) hipoteka nie ma negatywnych konsekwencji dla kredytobiorcy.
W przypadku inwestycji deweloperskich, deweloper często zabezpiecza kredyt z banku finansującego inwestycję hipoteką na gruncie pod inwestycją. Zgodnie z ogólnymi regułami polskiego prawa, taka hipoteka przenosi się automatycznie na mieszkanie powstałe w wybudowanej inwestycji. Dlatego nabywcy mieszkania od dewelopera powinno zależeć, żeby w umowie deweloperskiej zabezpieczyć się przed powyższym "przejściem" hipoteki. Można to zrobić na wiele sposobów (m.in. promesa, czy też tzw. zobowiązanie dewelopera do bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu), a każdy z tych sposobów jest mniej lub bardziej ryzykowny (np. można wyróżnić kilkanaście typów samym promes). Jeśli są Państwo zainteresowani analizą umowy deweloperskiej przez doświadczonego prawnika (w takiej analizie odpowiemy na wszelkie pytania związane z hipoteką oraz zaproponujemy odpowiednie klauzule umowne), zachęcamy do kontaktu
Z uwagi na prawne znaczenie i częstość występowania, z działu III księgi wieczystej („Prawa, roszczenia i ograniczenia”) wyodrębniono hipoteki, które zostały przeniesione do działu IV księgi wieczystej („Hipoteka”). Zakup mieszkania, na którym ciąży hipoteka jest szczególnie niebezpieczny – hipoteka zabezpiecza czyjąś wierzytelność (czyli kredyt), ale nie musi być to wierzytelność właściciela mieszkania. Wobec tego, jeśli kupiliśmy mieszkanie od właściciela, a hipoteka została w księdze wieczystej to bank może zlicytować nasze mieszkanie, jeśli były właściciel zalega ze spłatą kredytu.
Analizując zagadnienie hipoteki należy też zwrócić uwagę na hipotekę na gruncie i budynku: w określonych sytuacjach hipoteka taka może także obciążać mieszkanie. Dla laika problematyczne mogą też być zagadnienia związane też z pierwszeństwem hipotek, tzw. hipotekami łącznymi (obciążających kilka nieruchomości naraz) oraz przymusowymi.
Deweloperzy często sprzedają mieszkania w gruntach obciążonych hipoteką. To logiczne: często na sfinansowanie inwestycji deweloperskiej potrzebują oni kredytu z banku, a ten nie udzieli deweloperowi finansowania bez wpisania hipoteki do księgi wieczystej. Informację o tym, czy grunt pod inwestycją deweloperską jest obciążony hipoteką można znaleźć w prospekcie informacyjnym dewelopera. W teorii, podpisując umowę deweloperską w inwestycji, którą obciąża hipoteka ryzykujemy tym, że taka hipoteka "przeniesie" się proporcjonalnie na nasze mieszkanie, gdy te zostanie już wybudowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć się w umowie deweloperskiej przed powyższym ryzykiem, skontaktuj się z prawnikami Pewnego Lokalu: 797 014 014.
Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL
Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Rękojmia
nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!