Dokumenty, z jakimi spotkamy się podczas kupna nieruchomości od dewelopera, możemy podzielić na dwa rodzaje – dokumenty, które będą potrzebne do podpisania umowy deweloperskiej oraz dokumenty, jakie pojawią się podczas całego procesu kupna mieszkania. Zaczynając od tych drugich, na rynku pierwotnym spotkamy się na pewno najważniejszym dokumentem, jakim jest umowa deweloperska, która zobowiązuje zarówno dewelopera, jak i nabywcę do wywiązania się z pewnych postanowień takich, jak zakończenie inwestycji i przeniesienie własności przez dewelopera oraz uiszczenie pewnych kwot na rzecz inwestycji przez nabywcę. Kolejnym dokumentem, z jakim się spotkamy, to będzie prospekt informacyjny. W prospekcie znajdziemy informacje dotyczące inwestycji dewelopera, wszelkie najważniejsze terminy zakończenia, rozpoczęcia inwestycji, sposób jej finansowania, informacje dotyczące mieszkania, które planujemy kupić. Deweloper może również zaproponować nam inne rodzaje umów przed podpisaniem umowy deweloperskiej, takie jak umowa przedwstępna czy umowa rezerwacyjna, i są to kolejne rodzaje dokumentów, z jakimi możemy się spotkać podczas kupna nieruchomości. Powinniśmy sprawdzić również na początku naszej przygody z deweloperem księgę wieczystą, w której znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące inwestycji.
Czeka nas również podczas odbioru technicznego mieszkania stworzenie protokołu odbioru, który możemy potraktować za dokument potwierdzający odbycie takiego odbioru. W tym protokole zapisujemy stan mieszkania, jaki zastaliśmy po zakończeniu budowy przez dewelopera.
Kolejnym dokumentem, z którym spotkamy się na samym końcu kupna mieszkania, czyli podczas przenoszenia własności, jest umowa przyrzeczona.
Przechodząc do dokumentów, jakie będą nam potrzebne bezpośrednio przy umowie deweloperskiej, to podpisując taką umowę, która musi być zawarta w formie aktu notarialnego i aby móc wykonać wszystkie czynności w notariusza, będziemy potrzebowali dowodu osobistego, tytułu własności, odpisu ksiąg wieczystych oraz prospektu informacyjnego z załącznikami.
Natomiast chcąc sfinansować zakup nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego, udając się do banku, czy na spotkanie z doradcą finansowym, niezbędnymi dokumentami, jakie będziemy musieli przygotować to na pewno dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wysokość i sposób pozyskiwania naszych dochodów oraz dokument potwierdzający nasze utrzymanie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!