Dowiedz się więcej!

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania wzór

Jak powinien wyglądać wzór umowy przedwstępnej sprzedaży? W artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Umowa przedwstępna wzór

Z perspektywy nabywcy lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym żywotne znaczenie ma podpisane umowy przedwstępnej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu podpisać umowę sprzedaży i przeniesienia własności lokalu na rzecz kupującego, ale najczęściej pierwszym krokiem jest podpisanie wstępnej umowy. Umowa przedwstępna pozwala nabywcy “zarezerwować” nieruchomość na pewien czas. Często bowiem należy dopełnić różnych formalności w celu uzyskania kredytu albo po prostu zastanowić się na ostateczną decyzją: kupić? czy nie kupować?. Umowa przedwstępna zawiera podstawowe ustalenia stron odnośnie do transakcji m.in.: cenę lokalu, harmonogram płatności, termin podpisania umowy przyrzeczonej oraz sposób odstąpienia od umowy. Wielu nabywców zwraca również uwagę na formę umowy. W przeciwieństwie do umowy sprzedaży, umowa przedwstępna może zostać podpisana w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W firmie Pewny Lokal zawsze rekomendujemy podpisanie umowy w formie aktu notarialnego, mimo faktu, że wizyta u notariusza oznacza dodatkowy koszt. Jednak akt notarialny lepiej zabezpiecza interesy kupującego i sprzedawcy, obejmując transakcję “nadzorem” notariusza, Notariusz musi poinformować strony o prawach i obowiązkach wynikających z podpisanego aktu.

Zadatek i zaliczka w umowie przedwstępnej

W przypadku umowy przedwstępnej najczęściej nabywca jest zobowiązany zapłacić niewielką kwotę celem zabezpieczenia transakcji. W praktyce pierwsza wpłata może zostać objęta zaliczką albo zadatkiem. Zaliczka tym różni się od zadatku, że w przypadku rozwiązania umowy ta pierwsza jest zwracana na konto kupującego. W przypadku zadatku, jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z przyczyny jednej ze stron zadatek:

  • zadatek może zostać zatrzymany przez sprzedającego, jeśli od umowy odstępuje kupujący;
  • nabywca może żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jeśli to sprzedający odstąpi od umowy przedwstępnej;
     

Prawnicy firmy Pewny Lokal zalecają również, aby uważać na wysokość zadatku. Jeśli kupujący wpłaci zadatek w wysokiej kwocie (np. 50 proc. ceny lokalu), to w przypadku chęci odstąpienia od umowy, straci całą kwotę. Z drugiej strony, jeżeli kupujący jest pewny zakupu, to w teorii może wpłacić większą kwotę zadatku. Takie rozwiązanie lepiej zabezpiecza jego interesy, bo sprzedający będzie świadomy, że kupujący ma prawo do zażądania zadatku w wysokości podwójnej.

Przegląd nieruchomości 

Wzór umowy przedwstępnej sprzedaży powinien również odnosić się do kwestii przeglądu mieszkania. Przede wszystkim warto przeprowadzić weryfikacją stanu technicznego jeszcze przed podpisaniem umowy wstępnej. Dzięki temu nabywca ma możliwość renegocjacji ceny z powodu przewidywanych prac remontowych. Jeśli przegląd ma zostać dokonany po podpisaniu umowy przedwstępnej, to zalecamy zagwarantować prawo do odstąpienia na wypadek większych wad i usterek w mieszkaniu. Naprawa niektórych wad może oznaczać duże koszty dla kupującego, dlatego warto zostawić w takiej sytuacji “furtkę” na wypadek zweryfikowania stanu budowlanego i stwierdzania, że lokal nie jest jednak wart ceny zastrzeżonej w umowie przedwstępnej.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 37 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka