Dowiedz się więcej!

Umowa notarialna kupna mieszkania

W poniższym artykule przedstawiamy jakie zapisy warto posiadać w umowie notarialnej dotyczącej zakupu mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Wiele przyszłych nabywców mieszkania zwraca uwagę na kwestię niekorzystnych zapisów w umowie. Analogicznie więc pojawiają się więc pytania- czy kupujący może z kolei zamieszczać korzystne dla niego zapisy oraz jakiego rodzaju mogą to być zapisy.

Czy klient może umieszczać korzystne zapisy?

Notariusz powinien (zgodnie z prawem o notariacie) zapewnić równowagę stron przy akcie notarialnym- zadbać by akt notarialny równo chronił zarówno stronę sprzedającą jak i kupującą. Jednakże klient- nabywca zawsze może sugerować pewne zapisy w akcie notarialnym. Notariusz nie narzuca nam treść tej umowy sprzedaży, lecz zasugeruje określone zapisy oraz konstrukcję aktu notarialnego.

Jakiego rodzaju korzystne zapisy mogą się znaleźć w akcie notarialnym?

Rodzaje korzystnych zapisów w akcie notarialnym są kwestią indywidualną i zależą konkretnego stanu prawnego. W przypadku jeżeli mamy odroczona płatność oraz odroczone wydanie lokalu dobrze jest wpisać dobrowolne poddanie się egzekucji na podstawie artykułu 777. Taki zapis jest jednakże w zasadzie standardem i jest obecny w niemal każdym akcie notarialnym. Akt notarialny zastępuje wyrok sadowy- bardzo upraszcza postępowanie egzekucyjne w przypadku jeżeli strona nie wywiąże się ze swojego zobowiązania Sąd powinien niezwłocznie nadać klauzulę wykonalności, nie później niż w terminie 3 dni od okazania aktu notarialnego. W rzeczywistości jednak nadawanie klauzuli wykonalności trwa dłużej. Mając klauzule wykonalności, komornik egzekwuje odpowiednio zapłatę czy wydanie lokalu. W przypadku kiedy mamy na przykład odroczone wydanie zawsze warto jest precyzyjnie dopisać w akcie notarialnym kto ponosi koszty eksploatacyjne związane z lokalem za okres przejściowy. Własność przechodzi z chwilą podpisania aktu notarialnego na nabywcę- gdy lokal nie jest wydany zasadniczo opłaty eksploatacyjne powinien ponosić sprzedający do chwili wydania kupującemu lokalu. Należy jednak uregulować tę kwestię, jak również to co uważamy za zapłatę. Kupującemu często wydaje się ze moment zlecenia przelewu jest tożsamy z zapłaceniem. Natomiast, co do zasady datą zapłaty jest data uznania rachunku bankowego sprzedającego, a nie moment kolokwialnie mówiąc „puszczenia przelewu”.

Kolejną kwestią jest sytuacja kiedy to kupujemy lokal i spodziewamy się że w lokalu coś zostanie (np. zabudowa, meble). Natomiast z punktu widzenia przepisów prawa przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny, a nie to co się znajduje w tym lokalu. Rzeczy które w tym lokalu powinny być, jako jego części składowe czyli takie które stanowią integralną część lokalu bez której lokal nie powinien być sprzedany, bo inaczej nie będzie pełnił swojej funkcji (czyli przykładowo umywalki, sedesy, oświetlenie podstawowe), są to elementy które zostają w lokalu. Natomiast jeżeli chodzi o kwestie wyposażenia lokalu to teoretycznie sprzedający ma prawo żeby te rzeczy odłączyć od lokalu i zabrać ze sobą. Te kwestie powinny zostać uregulowane pomiędzy sprzedającym a kupującym- co w tym lokalu zostanie, przede wszystkim jeżeli chodzi o całą zabudowę, bo jeżeli chodzi o meble to z punktu widzenia prawnego -w zasadzie powinny być one objęte osobną umową sprzedaży. Powinna być podana cena tych ruchomości i odprowadzony od tego podatek od czynności cywilno-prawnych. Stała zabudowa przyjmuje się że może zostać w lokalu w ramach ceny, ale tę kwestię trzeba sobie ustalić miedzy sprzedającym a kupującym.

W firmie Pewny Lokal pomagamy w analizujemy dokumenty prawne nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka