Dowiedz się więcej!

Odbiór mieszkania a akt notarialny

Wyjaśniamy jaki akt notarialny podpisuje się przy odbiorze mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym. Oferujemy kompleksowe audyty mieszkań i domów na rynku wtórnym.
Poproś o kontakt

Spis treści

  1. Odbiór mieszkania po akcie notarialnym
  2. Notariusz po odbiorze mieszkania
     

1. Odbiór mieszkania po akcie notarialnym

Czy w ten sam dzień, kiedy deweloper wyznacza Ci termin odbioru mieszkania planowana jest także wizyta u notariusza? Czy akt notarialny powinien być podpisywany przed, czy po odbiorze oraz ile dni od odbioru powinno minąć od wizyty u notariusza? Czym wreszcie jest ów akt notarialny podpisywany „w okolicach czasowych” odbioru mieszkania? Na wszystkie powyższe pytania odpowiemy w poniższym artykule.

2. Notariusz po odbiorze mieszkania

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że najczęściej akt notarialny podpisywany „przy okazji” odbioru mieszkania jest po prostu notarialną umową przenoszącą własność (własność mieszkania lub domu). W „tradycyjnym” procesie kupna mieszkania lub domu od dewelopera, odbiór mieszkania jest momentem, kiedy nabywający nieruchomość sprawdza jej zgodność z normami budowlanymi oraz z umową deweloperską (do umowy załączony jest tzw. standard wykończenia, a w nim figurują informacje o „obiecywanym” przez dewelopera stanie technicznym mieszkania). Zgodnie z ustawą deweloperską, w momencie odbioru mieszkania deweloper powinien już dysponować tzw. pozwoleniem na użytkowanie budynku. Oznacza to, że dostępna jest już tzw. geodezyjna inwentaryzacja budynku, a więc znany jest „oficjalny” metraż mieszkania. Dlatego bezpośrednio po odbiorze, nie ma technicznych prawniczych przeszkód, żeby deweloper zaczął podpisywanie z nabywcami mieszkań tzw. umów przenoszących własność. Na podstawie tych umów zostaną założone księgi wieczyste dla mieszkań (księga wieczysta może zostać założona dopiero po geodezyjnej inwentaryzacji mieszkania, kiedy znany jest jego „oficjalny” geodezyjny metraż).

Akt notarialny, odbiór i przykładowy akt.Aktem notarialnym podpisywanym po większości odbiorów mieszkań, jest notarialna umowa przenosząca własność.

Czy jednak mamy obowiązek podpisywania umowy przenoszącej własność już w momencie odbioru mieszkania? Na powyższą odpowiedź nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie prawa i obowiązki stron (nabywcy i dewelopera) zostały zapisane w umowie deweloperskiej. W takiej umowie zawsze musi widnieć termin na zawarcie pomiędzy nabywcą mieszkania a deweloperem umowy przenoszącej własność nieruchomości. Zwykle pomiędzy terminem odbioru mieszkania a aktem notarialnym umowy przenoszącej własność mija kilka miesięcy. Czy więc musimy/powinniśmy podpisywać akt notarialny w dniu odbioru technicznego mieszkania od dewelopera. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz m.in. tym naszym artykule.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 160 opinii.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka