Jakie dokumenty do notariusza przy kupnie nieruchomości

słuchawka telefonu
strzałka

Czy potrzebujesz inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jakie dokumenty do notariusza | 797 014 014

Wyczekujesz spotkania z notariuszem, ale nie jesteś pewien/na, czy na pewno przygotowałeś/aś wszystkie dokumenty potrzebne do aktu notarialnego? W poniższym artykule przedstawiamy, jakie dokumenty należy dostarczyć na spotkanie z notariuszem oraz o jakie dodatkowe dokumenty możemy zostać poproszeni.

Wiele osób przed wizytą u notariusza zastanawia się jaka dokumentacja będzie potrzebna do dostarczenia. Z reguły należy zabrać ze sobą wszystkie te dokumenty, których zażąda notariusz. Dobrą praktyką jest podanie przez notariusza listy dokumentów, których będzie wymagał przy danej czynności.

Przede wszystkim podstawa nabycia

Co do zasady notariusza interesuje przede wszystkim księga wieczysta. Najczęściej jednak notariusz nie żąda odpisów, bo sam jest w stanie je elektronicznie wygenerować.

Najważniejszym dokumentem, jaki będzie potrzebny notariuszowi, jest podstawa nabycia lokalu lub działki. Takimi podstawami nabycia mogą być akty notarialne, na podstawie których została nabyta działka czy lokal, może nim być postanowienie spadkowe, akt poświadczenia dziedziczenia lub akt własności ziemi.

Wizyta u notariusza - dodatkowe dokumenty

Czasami będą potrzebne dokumenty dodatkowe. W przypadki lokali najczęściej wymagane jest zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu. Nie jest to podstawa sporządzenia aktu notarialnego, ale ze względu na trudności, które potem kupujący ma z wymeldowaniem na przykład osób trzecich z lokalu mieszkalnego, jest to bardzo pożądany dokument przy akcie notarialnym. Żeby uniknąć sytuacji, w której kupujący miałby problem z uiszczaniem pewnych zaległości sprzedającego dobrym zwyczajem, jest natomiast żądanie zaświadczenia ze wspólnoty czy ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzającego brak zaległości w bieżących opłatach eksploatacyjnych.

W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dokumentu, którego się wymaga (czego nie ma przy lokalach stanowiących odrębną nieruchomość) jest specjalne zaświadczenie wydawane i podpisywane przez zarząd spółdzielni, w którym zarząd spółdzielni stwierdza: komu przysługuje spółdzielcze prawo, czy jest uregulowany stan prawny nieruchomości, co jest pod budynkiem. Jest bardzo istotne przy analizie stanu prawnego spółdzielczego prawa do lokalu.

Bardzo często jest tak, że z aktów notarialnych stanowiących podstawę nabycia czy z innych przepisów wynikają dodatkowe dokumenty. Jeżeli np. nabyliśmy wcześniej lokal w drodze darowizny po 31 grudnia 2006 roku czy w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości (również po 31 grudnia 2006 roku) notariusz zażąda od nas zaświadczenia z urzędu skarbowego, że podatek od spadków i darowizn czy podatek od darowizny był należny czy nie oraz czy został zapłacony. Tego dokumentu każe notariuszowi zażądać artykuł 19 ustawy o podatku od spadku i darowizn.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W przypadku nabycia w drodze spadku (nie ma ograniczenia czasowego) zawsze nabycie w drodze spadku wiąże się z koniecznością uzyskania takiego zaświadczenia. Często z samych aktów notarialnych np. przy umowie darowizny mamy zobowiązanie, że zapewnimy darczyńcy zamieszkiwanie w lokalu do chwili śmierci. W sytuacji kiedy sprzedajemy taką nieruchomość, notariusz będzie oczekiwał od nas aktu zgonu osoby, na której rzecz takie prawo zostało ustanowione, po to, żeby stwierdzić, że prawo to wygasło lub będzie oczekiwał oświadczenia tej osoby przykładowo z podpisem notarialnym poświadczonym, że zrzeka się tego prawa. Prawo to najczęściej przyjmuje formę służebności, ale czasami jest to tylko zobowiązanie, które znajduje się w akcie notarialnym, ale nie zostanie ujawnione w księdze wieczystej.

Często zdarza się również sytuacja, w której dokonujemy nabycia lokalu, będąc jeszcze kawalerem czy panną, a następnie sprzedajemy ten lokal po zawarciu związku małżeńskiego. Notariusz będzie chciał od nas wtedy dokumentu potwierdzającego, że rzeczywiście w dacie nabycia byliśmy panną lub kawalerem. Są również sytuacje kiedy to nabywamy lokal mieszkalny, będąc w związku małżeńskim, a teraz chcemy go sprzedać, będąc rozwiedzionym. Notariusz musi wtedy zbadać stan prawny i zażądać dodatkowych dokumentów po to, żeby stwierdzić, że rzeczywiście rozwiedziony małżonek sam może sprzedać taki lokal czy też sprzedają oboje małżonkowie, dzieląc się później pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży takiego lokalu. Za każdym razem taki stan prawny lokalu wymaga indywidualnej analizy. Dlatego też warto pamiętać, iż możemy żądać od notariusza kompletnej listy dokumentów wymaganej przy danej transakcji.

Przy sprzedaży działek gruntu każdy notariusz będzie żądał wypisu z rejestru gruntów, bardzo często z rysem z map ewidencyjnej dla działki, którą kupujemy a czasami dla działki drogowej, której udział musimy również kupić. Notariusz będzie żądał również wypisów z planu zagospodarowania przestrzennego- dzisiaj po nowych przepisach dotyczących pierwokupów na pewno będzie oczekiwał od nas zaświadczenia z gminy dotyczącego rewitalizacji i zaświadczenia od starosty dotyczącego lasów.

W firmie Pewny Lokal pomagamy i analizujemy dokumenty prawne nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3369 opinii.

Czy potrzebujesz inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka