Dowiedz się więcej!

Koronawirus notariusz

Jak w sytuacji koronawirusa pracują notariusze? Czy epidemia ma wpływ na pracę rejentów? Odpowiadamy na te i inne pytania w naszym poradniku.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Poproś o kontakt

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

aktualizacja 9 maja 2020 r.

Kupno mieszkania wymaga szeregu ważnych czynności prawnych. Wizyta u notariusza np. podczas procesu przeniesienia własności jest niezbędnym elementem całego procesu związanego z zakupem mieszkania. Jak w sytuacji koronawirusa pracują notariusze? Czy epidemia ma wpływ na pracę rejentów?

Stanowisko Krajowej Rady Notarialnej

Krajowa Rada Notarialna wydała oświadczenie w związku z pracą notariuszy podczas epidemii koronawirusa. Wpływ na pracę notariuszy ma rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 marca o ogłoszeniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii. Sami notariusze kierowali liczne pytania, o sposób pracy podczas epidemii koronawirusa. Jak czytamy w oświadczeniu Krajowej Rady Notarialnej, kancelarie notarialne mogą funkcjonować w związku z tym, że przepisów Ministra Zdrowia odnośnie koronawirusa nie stosuje się „do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych”. Obowiązujące przepisy prawa ani żadne decyzje organów administracji publicznej nadal nie nakładają obowiązku zamykania lub ograniczenia działalności kancelarii notarialnych – czytamy w komunikacie Krajowej Rady Notarialnej.

Płatności bezgotówkowe u notariuszy

Warto pamiętać, że istnieje możliwość płatności za czynności notarialne za pomocą transakcji bezgotówkowych. Notariusze posiadają terminale do kart płatniczych. Jest to szczególnie zalecane w obecnym stanie epidemicznym. 

Zamknięte kancelarie notarialne

Mimo, że stanowisko Krajowej Rady Notarialnej jest jasne co do pracy kancelarii to część z nich pozostaje zamknięta. Są to decyzje indwidualne poszczególnych notariuszy. Część z nich w obawie przed zarażaniem zawiesiła działalność do czasu ustabilizowania się sytuacji.

Jakiś czas temu pojawiła się w mediach informacja, że być może możliwe będzie dokonywanie czynności notarialnych bez konieczności bezpośredniego spotkania. Te doniesienia zostały zdementowane przez rzecznika Krajowej Rady Notarialnej. W osobnym oświadczeniu możemy przeczytać, że nie można dokonać czynności notarialnych bez osobistego udziału stron. Jest to regulacja przemyślana i kluczowa dla bezpieczeństwa uczestników czynności notarialnych i ich majątków. Obecna sytuacja epidemiczna wywołuje, co w pełni zrozumiałe, różnego rodzaju silne emocje, które nie służą podejmowaniu racjonalnych decyzji, w których stawką jest bezpieczeństwo obrotu prawnego w Polsce. Nie ma natomiast przeszkód, żeby wszystkie czynności przygotowawcze do czynności notarialnych, tzn. umówienie terminu, dostarczenie dokumentów oraz udzielenie wstępnych wyjaśnień i informacji odbywało się bez konieczności przychodzenia do kancelarii – czytamy w komunikacie p. Szymona Kołodzieja, Rzecznika Prasowego Krajowej Rady Notarialnej.

Jak więc widać, niektóre kancelarie notarialne pozostają otwarte inne zaś zawiesiły swoją działalność. Najlepiej przed wybraniem notariusza skontaktować się telefonicznie i ustalić czy będzie możliwe dokonanie czynności notarialnych w wybranym przez nas terminie. Pamiętajmy jednak, że sprawa dynamicznie się zmienia. Być może wkrótce zostaną ogłoszone nowe decyzje Ministerstwa Zdrowia. Pamiętajmy, aby na bieżąco monitorować sprawę. My jako Pewny Lokal staramy się przekazywać Państwu aktualne dane odnośnie wpływu koronawirusa na cały rynek nieruchomości oraz związane z tym niedogodności.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w analizie dokumentacji od dewelopera to zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres – kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 67 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka