Zarezerwuj odbiór

Koszty umowy przedwstępnej u notariusza

W artykule wyjaśniamy z jakimi stawkami należy liczyć się, podpisując umowę przedwstępną u notariusza.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Koszt umowy przedwstępnej u notariusza

Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym należy liczyć się z kosztami u notariusza. W obu przypadkach zastosowanie znajdzie tabelka z kosztami notarialnymi opublikowana w formie rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Jest ona co prawda wiążąca dla notariuszy, jednakże czasami interpretacja przepisów może być różna na co należy zwrócić uwagę, będąc u notariusza. Dodatkowo trzeba pamiętać, że dana stawka jest stawką negocjowalną, tj. notariusz może pobrać za czynność mniej niż zaproponował na początku.

Umowa przedwstępna w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym

Taka umowa jest najczęściej przez nas przygotowana, natomiast jedynie podpis pod nią następuje przy notariuszu. Notariusz najczęściej jej nie sprawdza, bo nie ma takiego ustawowego obowiązku, a orzecznictwo Sądu Najwyższego potwierdza, że nie musi jej sprawdzać. W każdym razie, kwota za całość powinna wynieść około 100 zł brutto maksymalnie. Jest to zależne np. od liczby podpisów – od jednego opłata to 24,60 zł brutto.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego

W tym wypadku wygląda to nieco inaczej. Jak wspomnieliśmy w innym artykule pt. Umowa przedwstępna – wzór, jest to najlepsza forma na zawarcie umowy przedwstępnej. Niestety wiąże się ona z większymi kosztami. Standardową praktyką u notariuszy jest to, że ich wynagrodzenie czyli taksa za sporządzenie tej umowy rozbijana jest na dwie, tj. połowa opłaty uiszczana jest przy umowie przedwstępnej, druga połowa przy umowie przenoszącej własność. To wynagrodzenie zależy od wartości nieruchomości. Do tego dochodzi ewentualna opłata za wniosek wieczystoksięgowy o ujawnienie roszczenia – 246 zł brutto, które jest wynagrodzeniem notariusza za jego złożenie, natomiast 150 zł to opłata sądowa. Do całości dochodzą koszty wypisów aktu notarialnego – około 100 zł. 

Jeśli nie wiesz jakie możesz ponieść koszty lub chciałbyś mieć argument do negocjacji stawki z notariuszem – możesz się z nami skontaktować, postaramy się tak poprowadzić transakcję, żeby maksymalnie obniżyć koszty.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.8/5 na podstawie 21 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka