Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
Spis treści:
1. Co po podpisaniu aktu?
2. Co dzieje się z aktem notarialnym po jego podpisaniu?
Moment podpisania aktu notarialnego to końcowy etap w procesie kupna mieszkania. Jednakże po podpisaniu tego dokumentu dokumenty muszą zostać dostarczone do odpowiednich urzędów.
Po sprzedaży lokalu notariusz sporządza 4 wypisy urzędowe lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość. Opłaty za wypisy nie są zamieszczane w treści aktu notarialnego, gdyż są osobne czynności notarialne. Każda opłata jest podana oddzielnie na każdym wypisie, a wszystkie opłaty które opłacamy u notariusza powinny być zawarte w fakturze, którą notariusz wystawia po sporządzeniu aktu notarialnego. Na fakturze, co do zasady będzie widniał sam akt notarialny umowy sprzedaży, opłata za wniosek wieczysto-księgowy (wniosek elektroniczny który notariusz składa do sądu) oraz wspomniane wypisy.
Po podpisaniu aktu notarialnego notariusz rejestruje taki akt w repertorium. Jest to elektroniczny system rejestracji aktów notarialnych. Aktowi notarialnemu nadawany jest jedyny, niepowtarzalny numer, a następnie na podstawie aktu, po jego zarejestrowaniu składa się elektroniczny wniosek wieczysto-księgowy o zmianę wpisu w księdze wieczystej. Niezależnie od tego notariusz sporządza wypisy aktu notarialnego, które dla klientów są równoznaczne z oryginałem. Wypisy dla stron z reguły są wydawane w ilości po 1 sztuce ale na życzenie klienta może być to dowolna ilość pod warunkiem zapłaty wynagrodzenia dla notariusza w kwocie 6 zł + VAT od strony takiego aktu notarialnego. Notariusz sporządza także wspomniane 4 wypisy urzędowe. Za wypisy płaci najczęściej kupujący, gdyż zasadniczo nie ma regulacji dotyczących tego kto ponosi taksę notarialną- istnieje jedynie zapis że strony odpowiadają za opłaty ponoszone u notariusza solidarnie. Zwyczajowo natomiast koszty te ponosi nabywca. Jeżeli chodzi o opłaty sądowe i podatek od czynności cywilno-prawnych opłaty ponosi kupujący. 4 wypisy nie są wydawane klientom, lecz zostają w kancelarii notarialnej i są przesyłane przez notariusza w terminach wynikających z określonych przepisów, odpowiednio do Urzędu Skarbowego, do sądu wieczysto-księgowego, do urzędu który prowadzi kataster nieruchomości (biuro urzędu w Warszawie a poza nią starosta) oraz do urzędu gminy (lub dzielnicy- jeśli chodzi o Warszawę). Czasem jeśli stroną aktu notarialnego lub nabywcą lokalu jest cudzoziemiec dodatkowo wypis aktu notarialnego wysyła się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
W firmie Pewny Lokal pomagamy w analizujemy dokumenty prawne nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.
DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL
Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Rękojmia
nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!