Dowiedz się więcej!

Podpisanie aktu notarialnego i co dalej

W poniższym artykule opiszemy co dzieje się po podpisaniu aktu notarialnego.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Poproś o kontakt

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Moment podpisania aktu notarialnego to końcowy etap w procesie kupna mieszkania. Jednakże po podpisaniu tego dokumentu dokumenty muszą zostać dostarczone do odpowiednich urzędów.

Co po podpisaniu aktu?

Po sprzedaży lokalu notariusz sporządza 4 wypisy urzędowe lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość. Opłaty za wypisy nie są zamieszczane w treści aktu notarialnego, gdyż są osobne czynności notarialne. Każda opłata jest podana oddzielnie na każdym wypisie, a wszystkie opłaty które opłacamy u notariusza powinny być zawarte w fakturze, którą notariusz wystawia po sporządzeniu aktu notarialnego. Na fakturze, co do zasady będzie widniał sam akt notarialny umowy sprzedaży, opłata za wniosek wieczysto-księgowy (wniosek elektroniczny który notariusz składa do sądu) oraz wspomniane wypisy.

Co dzieje się z aktem notarialnym po jego podpisaniu?

Po podpisaniu aktu notarialnego notariusz rejestruje taki akt w repertorium. Jest to elektroniczny system rejestracji aktów notarialnych. Aktowi notarialnemu nadawany jest jedyny, niepowtarzalny numer, a następnie na podstawie aktu, po jego zarejestrowaniu składa się elektroniczny wniosek wieczysto-księgowy o zmianę wpisu w księdze wieczystej. Niezależnie od tego notariusz sporządza wypisy aktu notarialnego, które dla klientów są równoznaczne z oryginałem. Wypisy dla stron z reguły są wydawane w ilości po 1 sztuce ale na życzenie klienta może być to dowolna ilość pod warunkiem zapłaty wynagrodzenia dla notariusza w kwocie 6 zł + VAT od strony takiego aktu notarialnego. Notariusz sporządza także wspomniane 4 wypisy urzędowe. Za wypisy płaci najczęściej kupujący, gdyż zasadniczo nie ma regulacji dotyczących tego kto ponosi taksę notarialną- istnieje jedynie zapis że strony odpowiadają za opłaty ponoszone u notariusza solidarnie. Zwyczajowo natomiast koszty te ponosi nabywca. Jeżeli chodzi o opłaty sądowe i podatek od czynności cywilno-prawnych opłaty ponosi kupujący. 4 wypisy nie są wydawane klientom, lecz zostają w kancelarii notarialnej i są przesyłane przez notariusza w terminach wynikających z określonych przepisów, odpowiednio do Urzędu Skarbowego, do sądu wieczysto-księgowego, do urzędu który prowadzi kataster nieruchomości (biuro urzędu w Warszawie a poza nią starosta) oraz do urzędu gminy (lub dzielnicy- jeśli chodzi o Warszawę). Czasem jeśli stroną aktu notarialnego lub nabywcą lokalu jest cudzoziemiec dodatkowo wypis aktu notarialnego wysyła się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

W firmie Pewny Lokal pomagamy w analizujemy dokumenty prawne nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka