Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Co może mieć wpływ na cenę mieszkania

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę lokalu mogą być zaskakujące.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Porada prawna

Dlaczego cena mieszkania jest okazyjna

Cena mieszkania może zależeć od wielu czynników. Niewątpliwie, pierwszorzędnym z nich jest lokalizacja – mieszkania w dużych miastach są zwykle droższe niż w mniejszych miejscowościach, a ceny w popularnych dzielnicach przewyższają znacząco stawki za metr kwadratowy w osiedlach, które nie cieszą się renomą wśród mieszkańców miasta. Czasami czynniki wpływające na cenę mogą być zaskakujące. Przykładowo, mieszkania w wyglądającej na pierwszy rzut oka na prestiżową kamienicy mogą na korzyść odstawać od sąsiednich budynków dlatego, że jej ściany od dawna pękają, co grozi zawaleniem lub (w najlepszym przypadku) kosztownym remontem budynku. Deweloper może zaś sprzedawać lokale po okazyjnych cenach, dlatego, że jest na skraju bankructwa lub, że w niedalekiej odległości od inwestycji deweloperskiej planowana jest budowa spalarni śmieci, co dostarczy niezapomniane doznania węchowe nowo wprowadzonym mieszkańcom. Większość „niespodzianek” wyjaśniających wyjątkowe okazje cenowe może być wykryta zawczasu dzięki raportom Pewny Lokal.

Czy się zajmuje rzeczoznawca

Szacowaniem cen mieszkań zajmują się tzw. rzeczoznawcy. Większość z nich ma dość dobre pojęcie o rynku mieszkaniowym. Usługi rzeczoznawców są jednak stosunkowo drogie i większość nabywców lokali zdaje się na własną intuicję cenową oraz swoje umiejętności negocjacyjne. Na polskim rynku istnieje kilka firm, które starają się oszacować mieszkania, np. porównując ceny ofertowe lub kompilując informacje o transakcjach z publicznych rejestrów. W ostateczności jednak prawdziwą wartość lokalu można ocenić tylko po jego indywidualnej analizie. Dopóki nie przejrzy się stanu technicznego mieszkania, a także nie zobaczy, za jakie prawa i do czego konkretnie się płaci, można jedynie „z grubsza” oszacować cenę lokalu – to zdecydowanie za mało przed najważniejszym zakupem w życiu większości z nas.

Co zyskasz dzięki raportom Pewny Lokal

Raporty Pewny lokal pomogą ustalić rzeczywistą cenę i mieszkania i mogą być świetnym argumentem w negocjacjach cenowych ze sprzedawcą. Przykładowo, jeśli lokal nie ma prawa do piwnicy albo istnieje nawet niewielkie ryzyko, że hipoteka znajdująca się na budynku w części może kiedyś obciążyć właściciela mieszkania, sprzedawca powinien obniżyć cenę, za którą usiłuje spieniężyć swoją kwaterę.

Zadzwoń do nas pod numer 797 014 014 a pomożemy Ci także w odbiorze mieszkaniadomu lub analizie umowy deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 31 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka