Mieszkanie przy metrze – wady i zalety

Wiele osób zwraca też uwagę na to, czy nieruchomość znajduje się blisko metra. Jakie zalety, a jakie wady ma mieszkanie w pobliżu stacji metra?
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Mieszkanie tuż przy stacji metra – jakie są zalety?
2. Zakup mieszkania położonego blisko metra ma jednak także pewne wady
3. Mieszkanie przy metrze – kiedy warto zdecydować się na jego zakup?

Podczas szukania wymarzonego mieszkania w stolicy warto wziąć pod uwagę kilka czynników – lokalizację, metraż, cenę, plan zagospodarowania przestrzennego, a także dostępność komunikacji miejskiej (w Warszawie wciąż są miejsca, do których transport publiczny praktycznie nie dociera).

1. Mieszkanie tuż przy stacji metra – jakie są zalety?

Zakup mieszkania blisko metra ma jedną niepodważalną zaletę – dzięki temu można szybko dostać się do stacji i wsiąść do pociągu metra, by już po kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu minutach znaleźć się nawet drugim końcu miasta. Na przykład przejazd ze stacji Młociny (wysuniętej najbardziej na północ Warszawy) do stacji Kabaty (ostatnia stacja linii M1) trwa ok. 39 minut.

Większość osób podróżuje jednak metrem w czasie 5-20 minut – pokonując w tym czasie średnio od 3-4 do nawet 10-12 stacji. Szybkość przejazdu (połączona z pokonywaną odległością) jest istotna zwłaszcza dla tych osób, które dojeżdżają do pracy do innej dzielnicy. Pokonanie podobnej odległości autobusem, tramwajem czy samochodem zazwyczaj nie jest możliwe w tak krótkim czasie. Mieszkania na sprzedaż w Warszawie blisko metra wypatrują zatem osoby, którym zależy na możliwości szybkiego i wygodnego dojazdu do firmy, znajdującej się w pewnej odległości od ich miejsca zamieszkania.

Bliskość stacji metra sprzyja zresztą nie tylko szybkim dojazdom do pracy. Wiele osób umawia się na spotkania właśnie w pobliżu metra. Mieszkanie w niewielkiej odległości od stacji sprawia zatem, że na każde takie wyjście można dotrzeć niemal błyskawicznie – bez konieczności poruszania się innymi środkami transportu.

Położenie mieszkania w pobliżu stacji metra ma jeszcze jedną zaletę. W okolicy większości stacji znajdują się liczne punkty usługowe i sklepy. Dzięki temu osoby mieszkające niedaleko mogą szybko i wygodnie zrobić zakupy – bez konieczności przemieszczania się na duże odległości. To samo dotyczy lokali gastronomicznych. Wybierając nieruchomość położoną w pobliżu metra można mieć zatem niemal pewność, że wszystkie ważne punkty będą znajdować się w najbliższej okolicy.

2. Zakup mieszkania położonego blisko metra ma jednak także pewne wady

Pierwszą – i jednocześnie dla wielu osób największą wadą nieruchomości na sprzedaż położonych blisko metra – jest ich cena. Metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż w Warszawie z rynku pierwotnego kosztuje średnio 10 571 zł (według danych portalu RynekPierwotny.pl za listopad 2020, pod uwagę brano ceny ofertowe) – co sprawia, że nieruchomości w stolicy są jednocześnie najdroższe w Polsce. Mieszkania blisko metra zazwyczaj są jeszcze droższe ze względu na dobre połączenie komunikacyjne; najwięcej trzeba zapłacić za nieruchomości zlokalizowane w Śródmieściu, Woli, w Wilanowie, na Mokotowie i Ochocie. Z kolei ceny mieszkań w dzielnicach na obrzeżach miasta, bez dostępu do metra, są znacznie tańsze. Mowa m.in. o nieruchomościach zlokalizowanych w Rembertowie, Białołęce, Wesołej czy Wawrze. Różnica może wynosić nawet do 3 tys. zł za metr kwadratowy.

Nieruchomości położone blisko stacji metra są też zazwyczaj droższe z jeszcze jednego powodu. Większość terenów wokół stacji została już zagospodarowana; to oznacza, że w wielu przypadkach możliwy jest zakup mieszkania jedynie z rynku wtórnego. Te z kolei kosztują często więcej niż nieruchomości z rynku pierwotnego.

Cena mieszkania na sprzedaż w Warszawie położonego blisko metra to jednak niejedyna wada zlokalizowania nieruchomości blisko stacji. Na zakup takiego mieszkania nie powinny decydować się osoby, które wolą unikać tłumu i hałasów. Większość stacji metra to jednocześnie centra małych ciągów komunikacyjnych; w pobliżu zazwyczaj znajduje się wiele dodatkowych przystanków autobusowych i tramwajowych, dodatkowo stacje na ogół położone są w pobliżu dużych arterii komunikacyjnych. Ze względu na punkty spotkań i przemieszczanie się metrem do pracy w godzinach porannych i popołudniowych ruch przy stacjach metra (także pieszy) jest duży. Osoby, które rozważają zakup nieruchomości w ich pobliżu, powinny mieć to na uwadze.

pomoc przy kupnie mieszkania
Nasi Inżynierowie pomogą w sprawdzeniu nieruchomości przed kupnem

3. Mieszkanie przy metrze – kiedy warto zdecydować się na jego zakup?

O zakupie nieruchomości położonej blisko stacji metra powinny zatem pomyśleć osoby, które chcą szybko dotrzeć do miejsca pracy, a których jednocześnie nie odstraszają wysokie ceny mieszkania. To także dobry wybór dla osób doceniających wygodę w postaci łatwego i szybkiego dostępu do lokali gastronomicznych, sklepów czy punktów usługowych, które zazwyczaj są usytuowane w pobliżu stacji metra. Osoby ceniące sobie spokój i szukające mieszkań w stosunkowo cichym i odosobnionym miejscu stolicy powinny natomiast rozważyć wybór innej lokalizacji. To samo dotyczy osób, którym zależy na zakupie mieszkania z rynku pierwotnego (w przypadku nieruchomości w pobliżu stacji metra może to być utrudnione) czy tych, którzy dysponują nieco mniejszymi środkami finansowymi.

Materiał powstał we współpracy z GetHome.pl – portalem działek, domów i mieszkań na sprzedaż i wynajem.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka