Zakup nieruchomości na firmę

Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała sprawa z podatkami podczas zakupu nieruchomości na firmę? Z poniższego artykułu dowiesz się, czy jest to opłacalne i jak możemy na tym skorzystać.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Nieruchomość na firmę a podatek
2. Jakie będziemy mieli korzyści, kupując mieszkanie na firmę?

1. Nieruchomość na firmę a podatek

Jeśli kupujemy nieruchomość od kogoś, kto sprzedaje ją w ramach swojej działalności gospodarczej, to podlegamy podatkowi VAT.  Jeśli kupujemy mieszkanie na firmę, to musimy się dowiedzieć, czy nasz sprzedawca będzie sprzedawał jako VAT-owiec. Jeśli tak, to w cenie mieszkania będzie występował VAT i będzie on wynosił 8% albo 23% w zależności od metrażu nieruchomości. Pamiętajmy też o tym, że kupując mieszkanie na firmę, możemy odliczyć VAT i wówczas nie płacić zazwyczaj 8% podatku. Osobą sprzedającą nie musi być deweloper, jeśli np. ktoś kupił nieruchomość od dewelopera na swoją działalność i potem sprzedaje ją na rynku wtórnym.

Mieszkanie w firmie może stanowić środek trwały, czyli osoba fizyczna wykorzystuje lokal mieszkalny na potrzeby swojej firmy. Mieszkanie podlega amortyzacji, czyli w zależności od rodzaju mieszkania jego koszt rozkłada się na wiele lat.  Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą to koszty, które ponosi, może odliczyć od przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych. Przykładowo, jeśli ktoś posiada firmę i wystawia fakturę na 20 tys. zł miesięcznie, to jeśli wliczy sobie w koszty zakup jakiejś rzeczy np. komputera, to te koszty obniżają przychód. Pamiętajmy, że podatki płacimy od dochodu.

2. Jakie będziemy mieli korzyści, kupując mieszkanie na firmę?

  • Koszt zakupionego mieszkania można odjąć od przychodu, aby dochód był mniejszy i wówczas obowiązywać nas będą mniejsze podatki. Nie można zrobić tego jednorazowo.
  • Istnieje możliwość zwolnienia z podatku, jeśli stawka amortyzacji będzie przewyższać przychody z najmu.
  • Osoba prowadząca działalność gospodarczą może także wliczyć wysokość odsetek od kredytu mieszkaniowego w koszty firmy.
  • Przedsiębiorca, który zakupi mieszkanie na wynajem, będzie miał możliwość odliczenia VAT, jeśli będzie on służył działalności opodatkowanej.
  • Rachunki służące utrzymaniu nieruchomości można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, czyli odliczyć od podatku dochodowego.

    Podsumowując, zakup nieruchomości na firmę jest opłacalny i bezpieczny o ile wszystko, co związane z danym mieszkaniem zostało przez nas odpowiednio sprawdzone, przeanalizowane i wiemy, że inwestycja może przynieść nam zyski, a nie straty.
     
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 17 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka