Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała sprawa z podatkami podczas zakupu nieruchomości na firmę? Z poniższego artykułu dowiesz się, czy jest to opłacalne i jak możemy na tym skorzystać.
Jeśli kupujemy nieruchomość od kogoś, kto sprzedaje ją w ramach swojej działalności gospodarczej, to podlegamy podatkowi VAT. Jeśli kupujemy mieszkanie na firmę, to musimy się dowiedzieć, czy nasz sprzedawca będzie sprzedawał jako VAT-owiec. Jeśli tak, to w cenie mieszkania będzie występował VAT i będzie on wynosił 8% albo 23% w zależności od metrażu nieruchomości. Pamiętajmy też o tym, że kupując mieszkanie na firmę, możemy odliczyć VAT i wówczas nie płacić zazwyczaj 8% podatku. Osobą sprzedającą nie musi być deweloper, jeśli np. ktoś kupił nieruchomość od dewelopera na swoją działalność i potem sprzedaje ją na rynku wtórnym.
Mieszkanie w firmie może stanowić środek trwały, czyli osoba fizyczna wykorzystuje lokal mieszkalny na potrzeby swojej firmy. Mieszkanie podlega amortyzacji, czyli w zależności od rodzaju mieszkania jego koszt rozkłada się na wiele lat. Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą to koszty, które ponosi, może odliczyć od przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych. Przykładowo, jeśli ktoś posiada firmę i wystawia fakturę na 20 tys. zł miesięcznie, to jeśli wliczy sobie w koszty zakup jakiejś rzeczy np. komputera, to te koszty obniżają przychód. Pamiętajmy, że podatki płacimy od dochodu.
Samo przygotowanie się do nabycia mieszkania na firmę nie różni się znacznie od zakupu, przeprowadzanego jako osoba fizyczna. Kupno lokalu powinno być poprzedzone dokładną analizą rynku, a po wybraniu konkretnego lokalu- weryfikacją jego stanu prawnego, chociażby poprzez dokładne zapoznanie się z się z prowadzoną dla lokalu księgą wieczystą.
Co ważne, w przypadku podpisywania umowy z deweloperem, jeżeli nie podpisujemy jej jako osoba fizyczna (lub jeżeli nabywamy lokal użytkowy, nawet będą osobą fizyczną), nie podpisujemy umowy deweloperskiej. Zgodnie z ustawą deweloperską, umowy deweloperskie mogą być zawierane tylko pomiędzy deweloperem, a kupującymi, będącymi wyłącznie osobami fizycznymi, i to ich prawa zabezpiecza ustawa deweloperska.
Podsumowując, zakup nieruchomości na firmę jest opłacalny i bezpieczny, o ile wszystko, co związane z danym mieszkaniem zostało przez nas odpowiednio sprawdzone, przeanalizowane i wiemy, że inwestycja może przynieść nam zyski, a nie straty.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Największe problemy związane z zakupem lokalu mieszkalnego na firmę wiążą się z zapisaniem go do środków trwałych. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że będzie później płacił wyższy podatek – dla lokali usługowych to ponad 20 zł za mkw, a za mieszkanie – około kilkudziesięciu groszy. Poza tym adres firmy jest podany do wiadomości publicznej, w przeciwieństwie do adresu prywatnego. Nawet celebryci czy politycy, którzy zazwyczaj pilnują swojej prywatności jak oka w głowie, czasem o tym zapominają przy prowadzeniu jednoosobowej firmy, którą rejestrują w domu.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!