Zarezerwuj odbiór

Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania

Wymiana instalacji elektrycznej to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Stan techniczny mieszkania

Statystyczny Polak musi wydać 90 średnich pensji na zakup mieszkania. Koszt jest na tyle duży, że prawie połowa z nas musi korzystać z kredytu. Kupno mieszkania to inwestycja, którą większość ludzi dokonuje raz lub dwa razy w ciągu całego życia. Dlatego zazwyczaj nie mamy doświadczenia w ocenie stanu technicznego mieszkania, a to właśnie doświadczenie jest tu kluczowe. Trudno sporządzić kompletną listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie, gdyż zakup wiąże się z wieloma, kosztownymi pułapkami. Jeżeli podczas odbioru technicznego nie będziemy w stanie wykryć potencjalnych wad i usterek naszej nowej nieruchomości, będziemy musieli liczyć się z tym, że w przyszłości koszty naprawy będą leżeć po stronie nabywcy mieszkania.

Dokładna analiza stanu technicznego

Nie trudno nie zauważyć, że instalacja elektryczna jest zrobiona z aluminium (zamiast miedzi), tynk został położony krzywo, okna nie mają zamontowanej mikrowentylacji (co prowadzi do pojawienia się grzybów w mieszkaniu), a drewniany strop wymaga wymiany. Remont instalacji elektrycznej może kosztować nawet kilkudziesiąt tysięcy złotych i wymaga kucia ścian w całym mieszkaniu, a remont stropów to setki tysięcy złotych i konieczne jest tymczasowe opuszczenia budynku przez wszystkich mieszkańców. Dogłębna analiza techniczna pozwoli ci uniknąć zakupu mieszkania, którego remont i przystosowanie do użytkowania kosztuje tyle co zakup drugiego. Analiza taka musi być przeprowadzona przez osobę bezstronną i nie powiązaną emocjonalnie z mieszkaniem. Właśnie dlatego najlepiej skorzystać z usługi Pewny Lokal – doświadczony technik wie na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania i z wizyty sporządzi kompleksowy protokół, dokumentujący wszelkie usterki, który będzie mocnym argumentem w negocjacjach cenowych ze sprzedającym, ale przede wszystkim – uchroni Cię przed zakupem uszkodzonego mieszkania.

Przykładowa sprawdzana umowa rezerwacyjna.Przy sprawdzeniu umowy rezerwacyjnej z deweloperem należy zwrócić uwagę m.in. na to, czy kaucja rezerwacyjna przepada w momencie odstąpienia.

Profesjonalna pomoc przy ocenie stanu technicznego mieszkania

Z uwagi na skomplikowanie procesu sprzedaży i zakupu mieszkania, większość osób korzysta z pomocy profesjonalistów – pośredników w obrocie nieruchomościami, znajomych budowlańców, ekip remontowych czy prawników. Ale osoby takie przede wszystkim dbają o własny interes, a nawet działając w dobrej wierze nie są w stanie kompleksowo nam pomóc. Pośrednik to ekspert w sprzedaży mieszkań, ale nie ma wiedzy koniecznej do oceny stanu technicznego, a każdy budowlaniec jest ekspertem tylko w wąskiej działce, którą się zajmuje. Ekipa remontowa będzie doszukiwać się wad tam, gdzie ich nie ma, tylko po to aby uzasadnić jak najwyższą wycenę remontu. Potrzeba bezstronnej osoby, która podczas odbioru kompleksowo oceni stan mieszkania lub domu – dlatego powstał Pewny Lokal. Nasz doświadczony specjalista przeanalizuje stan techniczny mieszkania, sprawdzi stropy, instalacje i jakość wykończenia oraz sporządzi kompleksowy protokół z wizyty, dzięki któremu negocjacje cenowe ze sprzedawcą będą prostsze, a ty dowiesz się co kupujesz. Zachęcamy też do skorzystania z usług naszych doświadczonych prawników, którzy sprawdzą, czy wszystkie klauzule w umowie deweloperskiej działają na korzyść klienta.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 209 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka