Zamów pomoc prawną

Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania

Wymiana instalacji elektrycznej to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Spis treści

  1. Stan techniczny mieszkania
  2. Dokładna analiza stanu technicznego mieszkania
  3. Profesjonalna pomoc przy ocenie stanu technicznego mieszkania
  4. Od niedawna sprawdzenie stanu technicznego mieszkania z kamerą termowizyjną
     

1. Stan techniczny mieszkania

Statystyczny Polak musi wydać 90 średnich pensji na zakup mieszkania. Koszt jest na tyle duży, że prawie połowa z nas musi korzystać z kredytu. Kupno mieszkania to inwestycja, którą większość ludzi dokonuje raz lub dwa razy w ciągu całego życia. Dlatego zazwyczaj nie mamy doświadczenia w ocenie stanu technicznego mieszkania, a to właśnie doświadczenie jest tu kluczowe. Trudno sporządzić kompletną listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie, gdyż zakup wiąże się z wieloma, kosztownymi pułapkami. Jeżeli podczas odbioru technicznego nie będziemy w stanie wykryć potencjalnych wad i usterek naszej nowej nieruchomości, będziemy musieli liczyć się z tym, że w przyszłości koszty naprawy będą leżeć po stronie nabywcy mieszkania.

2. Dokładna analiza stanu technicznego mieszkania

Nie trudno nie zauważyć, że instalacja elektryczna jest zrobiona z aluminium (zamiast miedzi), tynk został położony krzywo, okna nie mają zamontowanej mikrowentylacji (co prowadzi do pojawienia się grzybów w mieszkaniu), a drewniany strop wymaga wymiany. Remont instalacji elektrycznej może kosztować nawet kilkudziesiąt tysięcy złotych i wymaga kucia ścian w całym mieszkaniu, a remont stropów to setki tysięcy złotych i konieczne jest tymczasowe opuszczenia budynku przez wszystkich mieszkańców. Dogłębna analiza techniczna pozwoli ci uniknąć zakupu mieszkania, którego remont i przystosowanie do użytkowania kosztuje tyle co zakup drugiego. Analiza taka musi być przeprowadzona przez osobę bezstronną i nie powiązaną emocjonalnie z mieszkaniem. Właśnie dlatego najlepiej skorzystać z usługi Pewny Lokal – doświadczony technik wie na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania i z wizyty sporządzi kompleksowy protokół, dokumentujący wszelkie usterki, który będzie mocnym argumentem w negocjacjach cenowych ze sprzedającym, ale przede wszystkim – uchroni Cię przed zakupem uszkodzonego mieszkania.

Przykładowa sprawdzana umowa rezerwacyjna.Przy sprawdzeniu umowy rezerwacyjnej z deweloperem należy zwrócić uwagę m.in. na to, czy kaucja rezerwacyjna przepada w momencie odstąpienia.

3. Profesjonalna pomoc przy ocenie stanu technicznego mieszkania

Z uwagi na skomplikowanie procesu sprzedaży i zakupu mieszkania, większość osób korzysta z pomocy profesjonalistów – pośredników w obrocie nieruchomościami, znajomych budowlańców, ekip remontowych czy prawników. Ale osoby takie przede wszystkim dbają o własny interes, a nawet działając w dobrej wierze nie są w stanie kompleksowo nam pomóc. Pośrednik to ekspert w sprzedaży mieszkań, ale nie ma wiedzy koniecznej do oceny stanu technicznego, a każdy budowlaniec jest ekspertem tylko w wąskiej działce, którą się zajmuje. Ekipa remontowa będzie doszukiwać się wad tam, gdzie ich nie ma, tylko po to aby uzasadnić jak najwyższą wycenę remontu. Potrzeba bezstronnej osoby, która podczas odbioru kompleksowo oceni stan mieszkania lub domu – dlatego powstał Pewny Lokal. Nasz doświadczony specjalista przeanalizuje stan techniczny mieszkania, sprawdzi stropy, instalacje i jakość wykończenia oraz sporządzi kompleksowy protokół z wizyty, dzięki któremu negocjacje cenowe ze sprzedawcą będą prostsze, a ty dowiesz się co kupujesz. Zachęcamy też do skorzystania z usług naszych doświadczonych prawników, którzy sprawdzą, czy wszystkie klauzule w umowie deweloperskiej działają na korzyść klienta.

4. Od niedawna sprawdzenie stanu technicznego mieszkania z kamerą termowizyjną

W naszej firmie dokonujemy zarówno odbiorów technicznych mieszkań deweloperskich, jak i przeglądów technicznych na rynku wtórnym przy użyciu kamery termowizyjnej. Dzięki użyciu kamery jesteśmy w stanie sprawdzić m.in. szczelność okien, tak żeby nabywcę nieruchomości nie czekała niespodzianka w postaci bardzo wysokich rachunków za ogrzewanie. Dzięki kamerze termowizyjnej jesteśmy w stanie także wykryć ogniska korozji biologicznej oraz zawilgocenia ścian. Dzięki takiemu badaniu nabywca może uniknąć kupna mieszkania, w którym, chwilę po przeprowadzce na ścianach pojawi się popularny "grzyb".

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 243 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka