Odbiór mieszkania na rynku wtórnym, inspekcja mieszkania

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Odbiór mieszkania na rynku wtórnym. Inspekcja mieszkania

Pewny Lokal to jedyna ogólnopolska firma oferująca kompleksową inspekcję techniczną mieszkania i domu.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może okazać się świetną inwestycją lub całkowitą klapą. Tylko odpowiedni odbiór nieruchomości i sprawdzenie jej stanu technicznego przed ostateczną decyzją, pozwoli Ci spać spokojnie i cieszyć się swoim nowym miejscem. Jak przeprowadzić rzetelny odbiór i nie dać się nabrać na sztuczki sprzedawców?

Odbiór mieszkania z rynku wtórnego – na co zwracać uwagę?

Kupując mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, zwykle dokonujemy dogłębnej analizy kosztów związanych z naszą inwestycją – porównujemy ceny różnych nieruchomości, koszty pośredników i notariuszy, pieniądze, które przeznaczymy na remont czy fundusze koniecznie do organizacji przestrzeni na zewnątrz. Wiele osób pomija natomiast fakt, że mieszkanie czy dom mogą posiadać ukryte wady, których remont może być bardzo kosztowny. Może się np. okazać, że konieczna będzie wymiana starych okien, wyrównanie ścian, naprawa dachu lub remont instalacji elektrycznej. Wymienione usterki to tylko kilka z najczęściej opisywanych przez osoby, które kupując lokal z rynku wtórnego, doświadczyły ogromu możliwych problemów.

Szacując koszty nieruchomości z rynku wtórnego, weźmy pod uwagę ukryte koszty remontu.

Sprawdzając stan techniczny mieszkania lub domu oraz dokonując ich inspekcji, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, co w środku, ale także część zewnętrzną, czyli cały budynek. Niezależnie od tego, czy kupujesz dom, którego właścicielem będziesz w całości, czy tylko mieszkanie, w którym nie będziesz gospodarować całym budynkiem, a tylko jego częścią. Co może czyhać na Ciebie, jeśli chodzi o budynek? Może okazać się, np. że strop jest pęknięty lub elewacja jest całkowicie do wymiany. Zły stan techniczny niektórych elementów może być nawet powodem wyłączenia budynku z użytkowania przez nadzór techniczny lub może sprawić, że Twój stan konta będzie w opłakanym stanie.  

Ile czasu zajmuje inspekcja techniczna mieszkania? Przegląd techniczny mieszkania

Jak więc przeprowadzić odbiór budynku, aby mieć pewność, że jest on w dobrym stanie technicznym i że możesz w nim zamieszkać? Pamiętaj, że sam proces nie jest łatwy i może się okazać, że pochłonie wiele godzin. Często kupujący nie tyle z braku czasu, ile z obawy przed byciem uznanym za natrętnego i drobiazgowego nie przeprowadza inspekcji wystarczająco rzetelnie. Zapomnij o takim podejściu! Dom czy mieszkanie to ogromna inwestycja, w którą nierzadko wkładasz wszystkie swoje oszczędności czy pożyczkę otrzymaną od banku. Nie pozwól sobie na to, abyś zaprzepaścił te pieniądze, lokując je w nieruchomości zupełnie ich niewartej. Pierwszą zasadą dobrego odbioru jest więc przejście jej metr po metrze i zajrzenie w każdy kąt, później zrobienie tego ponownie, a następnie zweryfikowanie oględzin przy pomocy pomiarów odpowiednimi sprzętami.

Inspekcja mieszkań – dlaczego warto?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Nasza firma zajmuje się pomocą w trakcie podejmowania decyzji o kupnie mieszkania z rynku wtórnego, a także pomocą inwestorowi w trakcie odbioru stanu deweloperskiego mieszkania. To dwie płaszczyzny działań, które wymagają odbioru mieszkania. Nasi fachowcy dysponują odpowiednią wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie odbiorów, dzięki czemu bez problemu poradzą sobie z każdą przestrzenią i w racjonalny sposób pomogą podjąć decyzję o ewentualnym kupnie nieruchomości (rynek wtórny) lub o wpisaniu do protokołu odbioru uwag, które deweloper będzie musiał uwzględnić lub poprawić na własny koszt (rynek pierwotny).

Polecamy inspekcję mieszkań z firmą Pewny Lokal

Zastanawiając się nad sensownością korzystania z usług Pewnego Lokalu, zachęcamy do tego, by wykorzystać wiedzę i doświadczenie fachowców na swoje potrzeby i swoją korzyść. Warto zapłacić, by  mieć pewność, że mieszkanie, które jest tym wymarzonym, zostanie takie na zawsze, a nie okaże się za chwilę studnią bez dna, w którą trzeba nieustannie inwestować kolejne zastrzyki gotówki na naprawy.

Mieszkanie to przestrzeń naszego życia, inwestycja na lata. Jego wybór nie powinien być przypadkowy. Warto w trakcie tak poważnych wyborów wesprzeć się decyzją kogoś obiektywnego. Warto pamiętać, że sprzedający wie więcej o mieszkaniu. Ma świadomość jak zakryć jego mankamenty i uzyskać jak największą kwotę. Doświadczony inżynier będzie wiedział, jakie elementy są istotne, jakie mniej ważne i będzie zawsze po stronie klienta. To ogromne poczucie komfortu, które przyda się każdemu inwestorowi.

Zanim przeprowadzisz odbiór, sprawdź stan prawny mieszkania, odbiór mieszkania z rynku wtórnego

Pierwszy krok, który musisz zrobić jeszcze przed zakupem mieszkania czy domu, to sprawdzenie jego sytuacji prawnej. Mimo że nie jest to część inspekcji, przypominamy o tej kwestii, ponieważ bez analizy księgi wieczystej, nie ma w ogóle sensu robić odbioru. Co więc musisz sprawdzić? Czy konkretne mieszkanie lub dom nie są zadłużone, czy nie ciążą na nich żadne umowy, np. służebności lub dożywocia, kto jest właścicielem nieruchomości itd.?

Dodatkowo koniecznie poproś o zaświadczenie o zameldowaniu, które właściciel mieszkania może otrzymać w urzędzie miasta czy gminy. Taki dokument daje Ci pewność, że w danym lokalu nikt nie jest zameldowany. Jeśli o to nie zadbasz, cały czas będziesz żyć z obawą, że któregoś dnia pod Twoimi drzwiami zjawi się obca osoba domagająca się udostępnienia jej nieruchomości. Co gorsza, będzie miała do tego prawo, jeśli meldunek będzie rzeczywisty. Właśnie dlatego musisz zadbać o to, aby na piśmie nie było żadnych zameldowanych osób.

Przed zakupem nieruchomości na rynku wtórnym warto sprawdzić jej stan techniczny, tak żeby już po przeprowadzce uniknąć przykrych niespodzianek.

Zewnętrzna inspekcja budynku

Kiedy wybierzesz już nieruchomość, poznasz jej stan prawny i zdecydujesz się na zakup po wstępnych oględzinach, możesz przejść do inspekcji stanu technicznego. Zacznijmy od tego, co na zewnątrz. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie kwestie, jak:

 • Stan elewacji – wszelkie pęknięcia, uszkodzenia czy odpadający tynk powinny zostać wyjaśnione. Zazwyczaj jest to związane z nieumiejętnym położeniem farby lub z wiekiem nieruchomości i ma jedynie wartość estetyczną, ale czasami może świadczyć o dużych wadach konstrukcyjnych. Jeśli chodzi o elewację, to najczęściej zwracają na nią uwagę osoby, które kupują domy, a nie mieszkania. Jednak nawet jeśli decydujesz się tylko na jeden z wielu lokali w dużym bloku, warto dopytać o, to kiedy ostatni raz odmalowywano elewację i kiedy planowane jest kolejne odświeżenie, gdyż ma to znaczący wpływ na to, jakie koszty z tytułu funduszu remontowego poniesiesz w najbliższym czasie.
 • Wykonanie dachu i systemu odprowadzania wody – dach to podstawa, niezależnie od tego, czy kupujesz dom, czy mieszkanie. Z mieszkaniem jest o tyle łatwiej, że koszt naprawy zostanie rozłożony na kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu mieszkańców. W przypadku domu cały koszt remontu dachu, który może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, będziesz musiał ponieść samodzielnie. Czasami też zdarza się, że dach jest w tak złym stanie technicznym, że nadzór budowlany nie pozwala na użytkowanie budynku do czasu jego naprawienia.
 • Piony i rury (doprowadzanie wody) – jest to kwestia istotna niezależnie od tego, jaką nieruchomość kupujesz.
 • Kanalizacja – w przypadku budynków wielorodzinnych rzadko spotyka się już szamba. Zwykłe podłączone są one do sieci miejskiej. Jednak szamba to częsty element domów jednorodzinnych. Warto sprawdzić więc jego stan techniczny i pojemność.
 • Stan sanitarny – chodzi tutaj głównie o ocenę miejsc, w których może występować pleśń, grzyb lub robactwo. W przypadku bloków czy kamienic są to klatki schodowe, piwnice, strychy i tym podobne miejsca. W przypadku domów jednorodzinnych warto także zwrócić uwagę, czy nigdzie przy dachu bądź w elewacji nie ma gniazd szerszeni lub pszczół, które mogą realnie zagrażać mieszkańcom.
 • Wykonanie okien i drzwi – czasami wewnątrz elementy te wyglądają bardzo dobrze, ale np. zewnętrzne parapety są w opłakanym stanie. Warto więc zwrócić na to szczególną uwagę.

Jak oceniać usterki podczas inspekcji mieszkania z rynku wtórnego?

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

To tylko przykładowe elementy, które powinny zostać zweryfikowane w pierwszej kolejności. Pozostaje jeszcze wiele innych kwestii wymagających uwagi. Rynek wtórny, jak sama nazwa wskazuje, jest o tyle niebezpieczny, że przejmując nieruchomość, decydujesz się na coś, co było już użytkowane. Z jednej strony jest to mieszkanie czy dom, które zostały sprawdzone i skoro do tej pory stoją i mają się dobrze, to znaczy, że zostały wykonane z solidnych materiałów. Z drugiej strony są to jednak lokale, które mają już swoje lata, więc trzeba liczyć się z tym, że będą występować w nich z czasem różne usterki i niedociągnięcia wynikające z naturalnego zużycia.

Czas poświęcony na sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości może pomóc zaoszczędzić pieniądze w przyszłości.

Pamiętaj, że nie możesz oczekiwać od właściciela mieszkania z rynku wtórnego, że zaoferuje Ci całkowicie nową nieruchomość. Zanim więc zdecydujesz się na wskazywanie różnych usterek, zastanów się, ile lat użytkowany był dany lokal. Jeśli był to rok czy trzy lata, a Ty widzisz np. zniszczone płytki i porysowane okna, możesz spodziewać się, że nieruchomość wykończono słabymi materiałami lub po prostu jej nie szanowano. Natomiast jeśli lokal użytkowany był przez 10 czy 20 lat, takie niedociągnięcia są oczywiście naturalne.

Inspekcja lokalu z rynku wtórnego wewnątrz

Jeśli myślisz, że najgorsze już za Tobą, to niestety musimy Cię zmartwić. Czas na ocenę stanu technicznego wnętrza nieruchomości. Na początku zwróć uwagę na to, jak wyglądają ściany, podłogi i sufity. Zwróć uwagę, czy nic nie pęka, czy tynki są wyrównane, czy nie ma śladów po wilgoci lub zalaniu. Jak rozpoznać takie problemy? Na ścianach w miejscu zalania często pojawiają się ciemne plamy świadczące o rozwoju grzyba. Jeśli potraktowano je środkiem biobójczym i pleśń się nie rozprzestrzenia, często zauważyć można żółte lub brązowawe zacieki w miejscu, w którym płynęła woda. Wilgoć łatwo także zauważyć po podłodze. Jeśli widzisz wybrzuszony parkiet czy panele lub czujesz, że wykładzina nieprzyjemnie pachnie to znak, że w tym miejscu coś się wydarzyło i sprzedający ma obowiązek Cię o tym poinformować. Sprawdź także, czy po domu nie biega żadne robactwo.

Nie krępuj się otwierać szafek, w których mogą gromadzić się np. mole, zaglądać pod dywany, gdzie często przesiadują karaluchy. Musisz mieć także pewność, że okna i drzwi zostały odpowiednio osadzone, są szczelne i nie mają żadnych wad, rys czy ubytków. Oczywiście miej na uwadze, że dom czy mieszkanie z rynku wtórnego były używane, nic więc dziwnego, że okna nie są w stanie idealnym. Jeśli jednak zobaczysz pęknięte szyby czy niedomykające się skrzydła, pamiętaj, że może być to spowodowane osiadaniem budynku, a to nie jest najlepsza informacja.

Niezwykle istotna kwestia, która ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo, ale także finanse, to sprawdzenie stanu wszystkich instalacji. Dlaczego? Otóż naprawa lub wymiana którejkolwiek z instalacji jest bardzo droga. Zatem jeśli nie masz w budżecie kilku, a nawet kilkunastu tysięcy przeznaczonych na ten cel, to nie możesz pozwolić sobie na taki zakup. Dodatkowo każda zepsuta instalacja ma wpływ na rachunki, które będziesz płacił. Np. w przypadku instalacji cieplnej uciekające ciepło może sprawić, że w skali roku stracisz tysiące złotych, które doliczone zostaną do rachunków. Pomijając jednak względy ekonomiczne, wszystkie instalacje muszą być sprawne, aby nie stanowiły zagrożenia dla osób użytkujących dom.

Niezwykle istotna kwestia, która ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo

Wyposażenie mieszkania z rynku wtórnego

Nieruchomości z rynku wtórnego należy także sprawdzić pod kątem wyposażenia. Już na początku oględzin musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – czy zamierzasz mieszkać od razu w lokalu, czy też chcesz przeprowadzić generalny remont. Jeśli chcesz zaraz po zakupie wprowadzić się do nieruchomości, warto wybrać taką z wyposażeniem, które przynajmniej częściowo będzie Ci się podobać. Inaczej cała radość z zakupu własnego mieszkania pryśnie.

Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie, w jakim stanie są płytki, podłogi i ściany pod względem estetycznym. To, jak wyglądają i czy są gotowe do użytku meble kuchenne, armatura sanitarna i wszelkie urządzenia AGD oraz RTV też ma znaczenie. Jeśli decydujesz się na kapitalny remont, to wystarczy, jeśli sprawdzisz, czy odpowiada Ci metraż, ilość pomieszczeń i ich rozmieszczenie. Jeżeli np. rozmieszczenie Ci nie odpowiada, dowiedz się koniecznie, czy zburzenie lub dostawienie konkretnych ścianek działowych będzie możliwe. Nie zapomnij sprawdzić stanu przynależności!

To nadal nie koniec! Nieważne, czy kupujesz dom, czy mieszkanie, musisz sprawdzić wszystkie przynależności. Piwnica, strych, komórka lokatorska, garaż, rowerownia. Wszystkie te miejsca powinny być przynajmniej na tyle dobrze utrzymane, aby przechowywanie w nich rzeczy były bezpieczne i nienarażone na zniszczenie. Jeśli chodzi o piwnice, to niestety często problemem jest wilgoć, robactwo, gryzonie i pleśń. W przypadku garażu natomiast pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, jak duże są miejsca, czy są wyznaczone oraz jak działa brama wjazdowa.

Działamy kompleksowo.

Odbiór techniczny domu to nie wszystko

Poza stanem technicznym lokalu i przynależnych do niego elementów warto zadbać o uzyskanie wszelkich informacji dotyczących budynku. Przede wszystkim należy zebrać dokumenty, które mogą stanowić doskonałe źródło informacji o stanie nieruchomości. Odbiór domu powinien odbyć się przed zawarciem ostatecznej umowy. Warto pamiętać, że nie tylko stan budynku będzie miał wpływ na komfort jego użytkowania. Pozostają jeszcze takie zagadnienia, jak: średnie opłaty, lokalizacja, sąsiedztwo, zawarte przez poprzedniego właściciela umowy z dostawcami. Pamiętaj więc, że wszystkie te elementy musisz zebrać sam. Jak to zrobić?

Wystarczy 5 kroków:

 1. Przejrzyj umowy z dostawcami.
 2. Sprawdź rachunki za konkretne media za ostatni rok.
 3. Porozmawiaj z sąsiadami.
 4. Zapoznaj się z informacjami ogólnodostępnymi w internecie (np. na stronach wspólnot mieszkaniowych).
 5. Dokładnie zastanów się, czego oczekujesz od miejsca, w którym mieszkasz.

Jeśli np. zależy Ci na ciszy i spokoju, sprawdź, gdzie jest najbliższa droga szybkiego ruchu. Jeżeli masz dzieci, oceń odległość od pobliskiego placu zabaw czy przedszkola. Jeśli np. chcesz często bywać w centrum, sprawdź, jak wygląda sprawa parkingu, jakie są połączenia komunikacji miejskiej bądź międzymiastowej, a także ile kosztuje przejazd taksówką.

Oddaj odbiór w dobre ręce

Jeśli jesteś przerażony tym, że czeka Cię tak trudna i żmudna procedura – nie martw się! Możesz skorzystać z naszej pomocy! Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksowy odbiór, a także pomożemy, jeśli okaże się, że są jakieś usterki, niedociągnięcia lub poważne wady.

Na zewnętrzną inspekcję budynku składa się sprawdzenie wielu kwestii.

Na początek pomiar rzeczywistego metrażu

Jedną z naszych usług jest pomiar rzeczywistego metrażu mieszkania. Wbrew pozorom często to, co podają właściciele, nijak ma się do prawdziwego stanu nieruchomości. Dzięki pomiarowi rzeczywistego metrażu mieszkania lub domu często możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy: jeżeli wykażesz właścicielowi mieszkania, lub domu, że ich rzeczywisty metraż jest niższy, ten zapewne opuści pierwotną cenę. Z naszej praktyki wynika, że raporty z inspekcji technicznej mieszkania lub domu Pewnego Lokalu często służą nabywcom mieszkań i domów do zbijania ceny, nie, tylko jeżeli chodzi o metraż, ale także wszystkie wady i usterki zidentyfikowane w czasie inspekcji technicznej na rynku wtórnym.

Inspekcja lokalu z inżynierami, sprawdzenie stanu technicznego mieszkania

Wszystkie powyższe elementy stanu technicznego mieszkania lub stanu technicznego domu zostaną sprawdzone w czasie inspekcji nieruchomości z inżynierami Pewnego Lokalu. Nasz przykładowy raport z inspekcji mieszkania na rynku wtórnym znajdziesz tutaj, a przykładowy raport z inspekcji domu na rynku wtórnym — tutaj.  Przed zakupem nieruchomości na rynku wtórnym warto sprawdzić jej stan techniczny, tak żeby już po przeprowadzce uniknąć przykrych niespodzianek.

Chcąc sprawdzić stan techniczny mieszkania, które zamierzasz kupić, zamów usługę Pewny Lokal! Wystarczy, że podasz nam swoje dane kontaktowe i metraż lokalu – skontaktujemy się z Tobą i umówimy wizytę naszego technika w dogodnym dla Ciebie i właściciela mieszkania terminie. Nasz przedstawiciel sprawdzi najważniejsze elementy techniczne lokalu, jego metraż, a także ewentualne wady i usterki. W 48 h po wizycie na podany adres e-mail otrzymasz kompleksowy raport z przeglądu technicznego mieszkania w ujednoliconym formacie pdf. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług!

Odbiór mieszkania rynek wtórny – ocena okiem inżyniera

Nasz raport składa się z podsumowania oraz trzech części: opisu lokalu, oraz budynku, w którym się on znajduje oraz sekcji Instalacje i Wykończenie.

W części opisowej podajemy metraż lokalu oraz jego wysokość. Oceniamy stan elewacji budynku, jego ocieplenie oraz konstrukcję. Podajemy też informacje o stanie balkonów, piwnic oraz innych pomieszczeń przynależnych. W części dotyczącej instalacji (elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, grzewczych i innych) określamy ich rodzaj oraz stan – informujemy też odbiorcę raportu, czy w naszej opinii poszczególne instalacje nadają się do wymiany.

Poza stanem technicznym lokalu i przynależnych do niego elementów warto zadbać o uzyskanie wszelkich informacji dotyczących budynku.

Sprawdzamy ponadto jakość sygnału telekomunikacyjnego: jeśli w mieszkaniu zasięg danego operatora jest ograniczony, zostaniesz o tym poinformowany w raporcie. Na koniec, w sekcji dotyczącej wykończeń, oceniamy jakość i stan tynków, podłóg i drzwi. Sprawdzamy też, czy ściany są proste i gładkie, a także oceniamy materiał ram i szyb okiennych (jeśli nadają się do wymiany, to oczywiście Cię o tym poinformujemy). Wreszcie, przy przeglądzie technicznym mieszkania wykorzystujemy kamerę termowizyjną — dzięki niej możemy np. wyłapać nieszczelności w oknach, wadliwe ogrzewanie podłogowe czy zapowietrzone kaloryfery.

Narzędzia używane przez naszych ekspertów

Wspomnieliśmy już nieco o narzędziach, których używamy do oceny stanu technicznego domów i mieszkań. Przybliżymy teraz nieco ten temat. Istnieje wiele urządzeń, które mogą pomóc podczas odbioru nieruchomości, a my w swoich zasobach posiadamy wszystkie niezbędne z nich, pozwalające wyłapać nawet najdrobniejsze niuanse.

Pierwszym jest wilgotnościomierz. To przyrząd pozwalający na wykonanie pomiaru wilgoci materiałów budowlanych, np. tynków czy wylewek. To bardzo przydane urządzenie, ponieważ tak jak mówiliśmy w miejscach zalań, może pojawić się wilgoć, a po jakimś czasie nieestetyczne bąble oraz odpadająca gładź i tynk. Poza tym pozwala też ocenić, czy w samych murach nie jest zamknięta woda.

Szczelinomierz to kolejne istotne urządzenie znacznie usprawniające pracę. Jest to sprzęt do pomiarów, który pozwala ocenić odchylenia od płaszczyzny. Ze względu na swoją precyzyjność ułatwia weryfikację poprawności wykonania wielu elementów w mieszkaniu, np. położenia płytek. Często przydaje się też kątownik, który pozwala określić, czy zachowano kąt prosty między ścianami, oraz dalmierz, który dzięki laserowi ułatwia zmierzenie metrażu lokalu.

To jeszcze nie wszystko! W codziennej pracy nasi inżynierowie stosują także łaty murarskie. Czym jest to narzędzie? Często stosuje się je w budownictwie. Jest to długa listwa z poziomicą, dzięki której można dokładnie sprawdzić, czy tynki lub wylewki są równo ułożone. Podczas audytu konieczne jest stosowanie różnej długości łat, przeznaczonych do różnych powierzchni.

Kolejne urządzenie, które pozwala nam sprawdzić mnóstwo elementów, to kamera termowizyjna. Pozwala ona sprawdzić jakość izolacji technicznej, wilgotność tynków, a także przewiew w oknach. Co więcej, dzięki niej nie tylko masz pewność, że będziesz w danym lokalu bezpieczny, ale także zapłacisz mniejsze rachunki. To właśnie ona pozwala wykryć wszelkie uchyłki w rurach, przez które ucieka ciepło.

Odbiór domu rynek wtórny – o czym pamiętać?

W przypadku domu niezbędne jest sprawdzenie również elementów, które są pomijane w inwestycjach wielomieszkaniowych ze względu na fakt, że za ewentualne niedociągnięcia czy wady będą odpowiadali Państwo indywidualnie, a nie jako wspólnota, co może wygenerować bardzo duże koszty. Odbierając mieszkania, uwagi w trakcie odbioru możemy zgłaszać jedynie w obrębie lokalu, kończąc na progu drzwi wejściowych. W przypadku domów inżynier lokalu sprawdza ponadto wszystkie elementy w obrębie działki, tj.: elewację (pęknięcia, odchylenia, zacieki), dach (zacieki, stan dachówek, orynnowanie), schody (równość stopni, zgodność z normami), podjazd, ogrodzenie, niwelację terenu, obsadzenia zieleni oraz zagospodarowanie otoczenia.

Nasi inżynierzy używają zestawu specjalistycznych narzędzi.

Nasi fachowcy dysponują sprzętem, który pozwala na wykrycie wad ukrytych. Dzięki badaniu kamerą termowizyjną jesteśmy w stanie zlokalizować np. ogniska korozji biologicznej. Pamiętajmy, że kupno domu z grzybem stanowi bardzo duży kłopot, a jego usunięcie jest bardzo kosztowne. Badanie termowizyjne pozwala zauważyć wiele czynników, które nie są możliwe do skontrolowania gołym okiem. Niestety w przypadku domów z rynku wtórnego dosyć często zdarza się tak, że występują zacieki, zawilgocenia, które w konsekwencji będą stanowiły duże problemy w przyszłości. Część domów posiada ogrzewanie podłogowe — jak zatem sprawdzić takie kwestie, jak poprawność oddawania ciepła czy rozmieszczenie mat grzewczych? Tutaj także z pomocą przychodzi kamera termowizyjna. Obecna technika pozwala nam na wykrycie wielu wad, które mogą zaważyć na ostatecznej decyzji odnośnie do zakupu nieruchomości.

Co wyróżnia Pewny Lokal na tle innych firm?

Dotychczas na polskim rynku nie istniała firma, która oferowała usługę kompleksowej inspekcji technicznej mieszkań i domów na szeroką skalę. Uważamy jednak, że na rynku wtórnym łatwo o nieprzyjemne niespodzianki, a koszt przeglądu technicznego jest stosunkowo niewielki w porównaniu do możliwych kosztów nieprzewidzianego remontu. Dlatego sporo czasu poświęciliśmy na przygotowanie przejrzystego formatu raportu, który umożliwi Ci szybkie zapoznanie się ze stanem technicznym mieszkania – dzięki temu podejmiesz decyzję, czy warto je kupować i jaka cena odpowiada wartości lokalu. Nasi technicy nie tylko muszą sprawdzić każde mieszkanie zgodnie z precyzyjną instrukcją oraz checklistą, ale także korzystają z autorskiego oprogramowania, które umożliwia im szybkie sporządzenie raportów bezpośrednio po wizycie. Raporty powstają maksymalnie 48 godzin po wizycie fachowca.

Raport po wizycie fachowca – podstawa dochodzenia swoich praw

Bardzo ważnym elementem całego procesu przeglądu technicznego jest raport z wizyty inżyniera. Tego typu dokument często jest przedmiotem negocjacji ceny ze sprzedającym nieruchomość. Nasz dokument w bardzo szczegółowy sposób uzupełnia wizytę fachowca. Poszczególne pozycje zawarte w raporcie pozwalają zapoznać się z oceną stanu technicznego nieruchomości. Raport prezentuje w przystępny i kompleksowy sposób ogólną ocenę stanu nieruchomości, a także szczegółowy opis elementów, które wymagają naprawy lub wymiany.

Każdy raport napisany jest fachowym językiem, ale zrozumiałym także dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną. Informacje, które przekazuje inżynier podczas przeglądu technicznego, wraz ze szczegółowym raportem stanowią kompleksowy produkt, dzięki któremu będą Państwo dokładnie znali stan techniczny nieruchomości. Dzięki takiej wiedzy mogą Państwo skutecznie negocjować cenę ze sprzedającym. Zdarza się także, że stan techniczny nieruchomości powoduje odstąpienie od zakupu danego mieszkania czy też domu.

Bardzo ważnym elementem całego procesu przeglądu technicznego jest raport z wizyty inżyniera.

Pomoc prawna od najlepszych fachowców

Pewny Lokal łączy kompetencje techniczne z pomocą prawną. Posiadamy zespół prawników, którzy specjalizują się w prawie nieruchomości. Jeżeli potrzebują Państwo np. sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości lub przeanalizować umowę sprzedaży, to nasi prawnicy służą pomocą. Szczegółowy raport z analizy pozwoli Państwu upewnić się, czy transakcja kupna nieruchomości jest bezpieczna. Dzięki połączeniu kompetencji technicznych i prawnych jesteśmy w stanie zaoferować kompletny produkt. Nie warto kupować kota w worku, a dzięki naszej wiedzy można kompleksowo podejść do zagadnienia, jakim jest kupno nieruchomości z rynku wtórnego. Nasi prawnicy pozostają do Państwa dyspozycji!

Podsumowując, decyzja o wynajęciu naszej firmy do przeprowadzenia odbioru zależy tylko od Ciebie. Sam musisz zdecydować, czy masz na tyle czasu, wiedzy, kompetencji i odpowiednich narzędzi, aby przejść przez ten proces sprawnie i z korzyścią dla siebie. Pamiętaj tylko, że jest to właściwie najważniejszy moment przy kupnie nieruchomości, który decyduje o Twoim komforcie i sensowności poczynionej inwestycji.

Jesteś zainteresowany naszą pomocą? Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Zachęcamy do kontaktu z Pewny Lokal na adres e-mailowy: kontakt@pewnylokal.pl lub pod numerem telefonu: 797 014 014.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
trzeba pamiętać o wadach ukrytych w budynku.
do dokładnej inspekcji budynku potrzebna jest m.in. kamera termowizyjna.
2
3
niezależnie od nieruchomości pamiętaj o sprawdzeniu kanalizacji - to podstawa!
niesprawdzenie części wspólnych może skutkować dużymi wydatkami.
4

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1216 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka