Jak bezpiecznie kupić dom na rynku wtórnym - co sprawdzić?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jak kupić dom | 797 014 014

Kupno domu z rynku wtórnego to nie lada wyzwanie, ale z pomocą specjalistów z Pewnego Lokalu możliwe do bezpiecznego zrealizowania. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wybrać dom na rynku wtórnym, oraz dlaczego warto wykonać audyt prawny i techniczny budynku.  Zapraszamy do dalszej lektury.

Dom z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Przy wyborze mieszkania należy zastanowić się, czy ma być ono z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W obu przypadkach można mówić zarówno o zaletach, jak i pewnych wadach. Kupno mieszkania z rynku pierwotnego to gwarancja wprowadzenia się do nowego lokum, stania się jego pierwszym użytkownikiem. Można liczyć na ogromne możliwości aranżacyjne, zdecydować o sposobie wykończenia podłogi. Nowe budynki są wznoszone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, co przekłada się między innymi na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Nie trzeba przeprowadzać większych remontów (jedynie przystosować lokum do zamieszkania), dostępne są również rozmaite udogodnienia typu winda, monitoring, ogrodzony teren. Niestety często mieszkania z rynku pierwotnego znajdują się z dala od centrum miasta, więc mogą pojawić się także braki w infrastrukturze. Jeśli ktoś decyduje się na stan surowy, to musi też doliczyć koszty związane z wykończeniem lokalu. Mieszkania z rynku wtórnego często mają dogodną lokalizację, wokół starszych części miasta jest też dobrze rozbudowana infrastruktura. Do minusów   zaliczyć można konieczność przeprowadzenia mniej lub bardziej kosztownych remontów, wysokie budynki bez windy, rozmaite wady i usterki, ograniczone możliwości aranżacyjne.

Umowa z deweloperem 

W umowie deweloperskiej widnieją rozmaite zapisy, trzeba się dokładnie z nimi zapoznać przed jej podpisaniem. Muszą w niej być dane obu stron umowy, dzień, miesiąc i rok jej zawarcia oraz cena nieruchomości. W umowie deweloperskiej trzeba umieścić informacje dotyczące terminu przeniesienia prawa własności na nabywcę. Nie może zabraknąć również dokładnego harmonogramu wpłat wraz z określeniem ich wysokości. Wpisać należy również wszystkie informacje o działce, rodzaj przeprowadzonych prac wykończeniowych i ich standard. Do głównych elementów zalicza się również powierzchnię i układ pomieszczeń, pozwolenie na budowę, termin rozpoczęcia prac budowlanych, rachunek powierniczy, zasady dotyczące odstąpienia od umowy i zwrotów uiszczonych płatności. Sprawdzić należy, czy w umowie podpisanej z deweloperem są informacje dotyczące kar 

Wybór domu z rynku wtórnego

W porównaniu do budowy domu jego kupno z drugiej ręki to dość szybka transakcja. Dom z rynku wtórnego jest dostępny niemal od razu i w przeciwieństwie do nieruchomości od dewelopera można go zobaczyć na żywo. Chociaż pomijamy tu ryzyko związane z niedokończeniem inwestycji, nie oznacza to, że zakup jest całkowicie bezpieczny. Wiele domów wystawionych na sprzedaż pochodzi z dawnego budownictwa i stan swojej świetności dawno ma już za sobą. Niewielkie odświeżenie maskuje jedynie wady budynku i daje złudzenie kupującemu, że nieruchomość jest w dobrym stanie.

Kolejnym obszarem, który może przynieść problemy, są zapisy prawne – te zawarte w księdze wieczystej, jak i innych rejestrach, a nawet w samej umowie. W związku z tym przed ostateczną decyzją o zakupie domu powinno się wykonać dokładny audyt nieruchomości. Dom należy sprawdzić pod kątem prawnym oraz technicznym. Warto, by nabywca bez specjalistycznej wiedzy z tych obszarów skorzystał z pomocy fachowców – najlepiej zarówno prawnika, jak i inżyniera.

Firma Pewny Lokal dysponuje wykwalifikowanym zespołem, który posiada odpowiednie doświadczenie potrzebne do profesjonalnego wsparcia podczas zakupu domu z rynku wtórnego. Pomagamy naszym klientom poprzez prawne konsultacje oraz przeglądy techniczne nieruchomości.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Dom należy sprawdzić pod kątem prawnym oraz technicznym.

 Formalności przy finalizacji transakcji

Finalizacja transakcji wiąże się z zamknięciem w sprzedaży zgodnie z zapisami widniejącymi w umowie. Jest to moment, gdy nabywca płaci sprzedającemu ustaloną kwotę za mieszkanie, które od tej pory staje się jego własnością. Z kolei deweloper wydaje kupującemu wszystkie dokumenty, łącznie z przeniesieniem akt własności i aktem notarialnym. Następuje również przekazanie kluczy do nowego mieszkania. Oczywiście istotne jest, aby upewnić się przed finalizacją transakcji o kompletności wszystkich dokumentów, spełnieniu warunków i zapewnień dewelopera. Najczęściej podpisywany jest także formularz transakcji, w którym znajdują się wytyczne dotyczące kwestii finansowych. Do finalizacji transakcji najczęściej potrzebne są — odpis z księgi wieczystej lub zaświadczenie do celów zbycia, wypis z rejestru gruntów. 

Jak wygląda klasyfikacja działek gruntowych i jakie jest ich przeznaczenie?

Wyróżnia się wiele rodzajów działek gruntowych: budowlane, rolne, inwestycyjne, siedliskowe, rekreacyjne, leśne. Działki budowlane są przeznaczone na cele budowlane. Działki roślinne stanowią użytki rolne w postaci sadów, łąk i pastwisk. Działki inwestycyjne są przeznaczone na cele inwestycyjno-przemysłowe. Właścicielem działki siedliskowej może zostać osoba, która uzyskała prawo do wykonywania zawodu rolnika. Działki rekreacyjne służą do celów rekreacyjnych, można wobec tego postawić na ich terenie rozmaite obiekty służące do wypoczynku. Działki leśne, czyli lasy, mogą zostać przeznaczone w niektórych przypadkach na cele nieleśne.

Audyt prawny domu przed jego zakupem

Pierwszym krokiem do analizy prawnej jest weryfikacja księgi wieczystej i zawartych tam informacji, takich jak właściciel, opis nieruchomości, hipoteka, służebności. Ważne jest też zapoznanie się z zagospodarowaniem okolicy i przejrzenie umowy przedwstępnej. Jeśli zakup odbywa się za gotówkę, to od razu można zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego.

Jeżeli masz obawy, że zapisy prawne umowy nie są dla Ciebie w pełni jasne, to nasi prawnicy z Pewny Lokal pomogą Ci w ich zrozumieniu. Dokładnie przeanalizują umowę, zwłaszcza pod kątem klauzul rękojmi czy ryzykownych kar umownych. Dodatkowo doradzą także, o co powinno się zapytać sprzedawcę i notariusza. Dzięki temu Twoje interesy zostaną odpowiednio zabezpieczone i unikniesz potencjalnego ryzyka.

Przegląd techniczny domu z rynku wtórnego

Większość nabywców dokonuje powierzchownej oceny nieruchomości. Brakuje im zarówno technicznej wiedzy, jak i specjalistycznego sprzętu. Biorą pod uwagę ogólne wrażenie estetyczne oraz zastane wyposażenie. Natomiast profesjonalny przegląd techniczny domu pozwala na wykrycie wszystkich wad ukrytych, których nie widać gołym okiem. Nasz inżynier z Pewny Lokal pomoże w realnej ocenie stanu technicznego budynku. Zweryfikuje instalacje, elewacje, ściany, posadzki, a także jakość użytych materiałów, stolarki okiennej i drzwiowej. Sprawdzi również elementy przynależące do budynku.

Taki dokładny audyt umożliwi spisanie wszelkich usterek i uchybień, które wymagają naprawy bądź wymiany na nowe. Przygotowany podczas oględzin raport może posłużyć też w trakcie negocjacji ceny domu. A w skrajnym przypadku na jego podstawie nabywca może nawet zrezygnować z zakupu. Fachowa ocena stanu technicznego to gwarancja uniknięcia dodatkowych kosztów, złych decyzji i opóźnień w trakcie remontu.

Jak kupić dom z rynku wtórnego?

Proces zakupu domu zaczyna się od określenia preferencji, tzn. lokalizacji, wielkości, rozkładu pomieszczeń itp. W trakcie poszukiwań można skorzystać z internetu, prasy lub przejść się po interesującej nas okolicy. Po pierwszej selekcji nieruchomości czas na zweryfikowanie ich pod kątem wspomnianych już aspektów — prawnych i technicznych. Jeśli wszystko będzie w porządku i zdecydujesz się na kupno jednej z nich, to możesz przystąpić do podpisania umowy przedwstępnej i organizacji finansowania, np. poprzez uzyskanie kredytu hipotecznego.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
  • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Przed ostateczną umową czeka Cię jeszcze protokół zdawczo-odbiorczy, który obejmuje spisanie liczników oraz wyposażenia, a także doprecyzowanie stanu technicznego. Po odbiorze kluczy wystarczy jeszcze tylko wizyta u notariusza w sprawie ostatecznej umowy sprzedaży. Na tym etapie śmiało możesz już pomyśleć o remoncie. Jeśli zawczasu zadbałeś/aś o dokładną weryfikację, nic nie powinno stanąć na drodze do szybkiej przeprowadzki. Nasz zespół z Pewny Lokal niezmiennie pozostaje do Twojej dyspozycji i z chęcią udzieli Ci wsparcia przy zakupie domu z rynku wtórnego. Zapraszamy do kontaktu!

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 190 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka