Aby jednak uniknąć niepotrzebnych niespodzianek, dom należy sprawdzić zarówno pod względem prawnym i formalnym, jak i technicznym.
Przed przystąpieniem do umowy ze sprzedającym należy bardzo dokładnie zapoznać się z księgą wieczystą nieruchomości. Dzięki temu potwierdzimy, czy sprzedający jest rzeczywiście jej właścicielem oraz z jakim rodzajem własności mamy do czynienia. W dziale IV księgi sprawdzimy ewentualne obciążenia hipoteki, a w dziale III - istniejące służebności, obciążenia i roszczenia, jeżeli takie istnieją.
Warto jest zapoznać się także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli działka nie jest nim objęta - z decyzją o warunkach zabudowy. W sytuacji, gdy sprzedający takowej nie posiada, możemy wystąpić do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta z wnioskiem o jej wydanie. Dzięki temu poznamy między innymi ograniczenia, jakim podlega możliwość zabudowy na działce, co może mieć duże znaczenie w przypadku planowanej przebudowy.
Najważniejsze jest upewnienie się, że wszystkie procedury zostały dotychczas przeprowadzone poprawnie, a realizacja prowadzona była zgodnie z projektem. Konieczne jest sprawdzenie pozwolenia na budowę oraz decyzji dostawców mediów, dotyczących warunków przyłączenia, a także dziennika budowy. Powinien on zawierać potwierdzenie odebrania przez kierownika budowy kolejnych ukończonych etapów (np. fundamenty, stan surowy otwarty etc.).
Poprawność dotychczas wykonanych prac warto sprawdzić z pomocą doświadczonego inżyniera, który będzie w stanie ocenić, czy każdy ze zrealizowanych etapów został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Dobrze jest zwrócić uwagę na przykład na użyte materiały budowlane oraz zgodność realizacji z pozwoleniem na budowę, oraz projektami budowlanym i wykonawczym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli część instalacji została już wykonana, powinniśmy mieć możliwość zapoznania się z protokołami z ich odbioru.
Kluczową decyzją do podjęcia po zakupie domu w budowie jest ta dotycząca kontynuowania prowadzenia prac zgodnie z wydanym dla realizacji pozwoleniem na budowę lub zmiany koncepcji, co będzie wiązać się z koniecznością wystąpienia o zmianę pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak zmian w projekcie nie planujemy, wówczas należy wystąpić z wnioskiem o przeniesienie pozwolenia na budowę (jeżeli jeszcze nie wygasło). Po uprawomocnieniu się decyzji o jego przeniesieniu można przystępować do kontynuowania prac.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!