Dowiedz się więcej!

Kupno starego domu na co zwrócić uwagę

Decydując się na kupno starego domu musimy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Raport z przeglądu technicznego pozwoli nam rozwiać wiele wątpliwości.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Oferujemy kompleksowe audyty mieszkań i domów na rynku wtórnym.
Dowiedz się więcej

Dokumentacja starego domu

Poprośmy sprzedającego nieruchomość, o przedstawienie nam dokumentów odnośnie historii domu. Dzięki takiej dokumentacji będziemy mogli dowiedzieć się, kiedy nieruchomość przechodziła remonty. Bardzo ważnym dokumentem będzie projekt domu. Projekt pozwoli ocenić jakie zostały zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Projekt architektoniczny stanowi doskonałą pomoc w ocenie stanu technicznego. Niestety w przypadku wiekowych domów czasami zdarza się, że sprzedający nie posiada dokumentacji. W takiej sytuacji bardzo ważne będzie szczegółowe sprawdzenie wszystkich elementów domu.

Zalety i wady starego domu

Zastanawiając się nad zakupem starego domu trzeba rozważyć argumenty za i przeciw takiej transakcji.

Na plus takiego rozwiązania można zaliczyć:

+ niepowtarzalny klimat

+ brak konieczności tworzenia dokumentacji projektowej, jeśli nie ingerujemy w konstrukcję nieruchomości

+ często atrakcyjna cena, niższa niż w przypadku zakupu nowej nieruchomości

+ doprowadzone przyłącza

Niestety istnieją także pewne ograniczenia. Na minus zakupu starego domu można zaliczyć:

- wady, których nie widać gołym okiem (mogą wychodzić po pewnym czasie)

- przy odsprzedaży uzyskamy niższą cenę (nie jest to dobre źródło inwestycyjne)

- ograniczenia konstrukcyjne, brak możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych.

Kompleksowy audyt nieruchomości

Decydując się na zakup starego domu zwróćmy się, o pomoc do specjalisty. Doświadczony inżynier będzie w stanie ocenić czy decydując się na zakup konkretnej nieruchomości nie narażamy się na niebezpieczeństwo. Fachowiec dokładnie wskaże elementy, które wymagają naprawy lub całkowitej wymiany. Bardzo często stare domy kryją w sobie wady ukryte. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezradni. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wykryć usterki, które są niewidoczne „gołym okiem”. O jakie wady chodzi? W głównej mierze są to zawilgocenia, zacieki, ogniska korozji biologicznej, a także grzyby. Na obrazie termowizyjnym widoczne będą także mostki termiczne, czyli miejsca ucieczki ciepła z domu. Pamiętajmy, że w przypadku mostków termicznych koszty ogrzewania mogą wzrosnąć nawet o 100 procent.

Po wizycie fachowca powinniśmy otrzymać szczegółowy raport. Tego typu dokument wskaże nam elementy, w których zdiagnozowano usterki oraz wady. Raport techniczny to także bardzo dobra „karta przetargowa” do negocjacji ceny ze sprzedającym. Pamiętajmy, że raport rozwieje wiele naszych wątpliwości i pozwoli na poznanie całościowej opinii na temat stanu technicznego. Jeżeli raport wykaże cały szereg kosztownych nieprawidłowości będzie to dobry czas do rezygnacji z zawarcia umowy ze sprzedającym. Nigdy nie jest to łatwa decyzja, ale lepiej kupować świadomie niż narazić się na o wiele większe koszty niż pierwotnie zakładaliśmy. Pamiętajmy, że jeśli koszt remontu będzie większy niż koszty zakupu nowej nieruchomości to taka transakcja staje się nieopłacalna. Domy, które posiadają widoczne rysy na ścianach, spękania mogą mieć poważne wady konstrukcyjne, osłabione fundamenty. Nie podejmujemy decyzji, o zakupie pod wpływem chwili. Bardzo duże koszty generuje np. wymiana więźby dachowej.

Stan prawny domu

Stan techniczny domu to niejedyny aspekt podczas całego procesu związanego z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym. Dokładnie należy prześledzić także stan prawny domu. Elementy takie jak księga wieczysta, hipoteka, kwestia własności, czy też sprawdzenie czy budynek nie jest samowolą budowlaną to tylko niektóre elementy na które trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli nie posiadamy dostatecznej wiedzy prawnej, zwróćmy się o pomoc do prawnika wyspecjalizowanego w prawie nieruchomości. Dobra kancelaria sporządzi dla nas szczegółowy raport z analizy ksiąg wieczystych, prześledzi dla nas także umowę ze sprzedającym pod kątem niebezpiecznych dla nas zapisów. Pamiętajmy, że zapisy umowy podlegają negocjacji i nie możemy bezrefleksyjnie godzić się na zapisy, które przedstawił sprzedający.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w sprawdzeniu stanu technicznego i prawnego nieruchomości z rynku wtórnego, zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka