Jakie dokumenty przy kupnie starego domu są niezbędne

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jakie dokumenty przy kupnie starego domu | 797 014 014

W przypadku decyzji o kupnie domu z rynku wtórnego dobrze jest kompleksowo przygotować się do transakcji, sprawdzając zarówno sytuację prawną nieruchomości, jak i całą dokumentację dotyczącą domu.

Sprawdzenie domu pod względem prawnym

W celu zweryfikowania sytuacji prawnej domu zakupem, którego jesteśmy zainteresowani, przede wszystkim należy sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Z jej treścią w formie elektronicznej możemy zapoznać się w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (https://ekw.ms.gov.pl). W księdze potwierdzimy między innymi kwestię własności nieruchomości, a także istniejące obciążenia (w tym obciążenia hipoteki - te informacje znajdziemy w dziale IV), służebności i roszczenia. Kolejnym dokumentem urzędowym, z którym należy się zapoznać, jest wypis z rejestru gruntów, w którym znajdziemy między innymi numer ewidencyjny działki, jej klasę gruntu oraz dane jej właściciela.

Jeżeli działka, na której stoi dom, objęta jest zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), dobrze jest się z nim zapoznać, chociażby po to, aby dowiedzieć się, jakie są regulacje, dotyczące możliwości zabudowy działki, a także czy nasza działka jest rzeczywiście działką budowlaną (jeżeli jako taką przedstawia ją właściciel domu). W innym przypadku warto spytać właściciela o warunki zabudowy, a jeżeli ich również brak, możemy o nie wystąpić do właściwego urzędu gminy lub miasta.

Porównanie prawnika z Pewnego Lokalu i doradcy z innej kancelarii. Prawnik z kancelarii ceni się za na pierwszy wejrzenie za mniejszą cenę, unika nieporozumień, nie posiada wiedzy eksperckiej, brakuje mu komunikacji z inżynierami. Za to doradca prawny Pewnego Lokalu posiada pewną cenę, potrafi odnaleźć się w trudnych sprawach, specjalizuje się na nieruchomościach i posiada niezawodny kontakt z inżynierami.Żeby dokonać bezpiecznego zakupu nieruchomości, warto skonsultować umowę z ekspertem z Pewnego Lokalu. Nasi prawnicy są specjalistami w fachowej pomocy przy kupnie nieruchomości, a ceny ich usług są transparentne. Prawnicy z Pewnego Lokalu nie obawiają się wyzwań. Kupując stary dom, tym bardziej powinniśmy pamiętać, aby sprawdzić wszystkie dokumenty i przeanalizować umowę kupna z prawnikiem.

Weryfikacja dokumentów przedstawionych przez właściciela

Dokumenty, do których powinniśmy mieć wgląd, to:

 • projekt budowlany - jego brak może być niepokojący, ponieważ nie mamy w takiej sytuacji możliwości sprawdzenia, czy dom został zbudowany zgodnie z projektem;
 • dziennik budowy z podpisem kierownika budowy, potwierdzającym zakończenie realizacji przedsięwzięcia;
 • pozwolenie na budowę oraz decyzja o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zakończenia budowy - jeżeli brak jest tych dokumentów najlepiej, jest zwrócić się do urzędu lub Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja nieruchomości z perspektywy tych urzędów (np. czy nie toczy się postępowania w sprawie nielegalnego zabudowania działki);
 •  dokumentacja powykonawcza instalacji elektrycznej i sanitarnej.

Dodatkowo właściciel powinien posiadać protokoły przeglądów instalacji gazowej (jeżeli taka jest w budynku), protokół kominiarski oraz ten z pomiarów instalacji elektrycznej.

Najważniejsze dokumenty, takie jak na przykład pozwolenia na budowę, przygotowywane są zawsze w dwóch egzemplarzach, z których drugi znajduje się w urzędzie. W przypadku zagubienia posiadanego przez właściciela egzemplarza należy wystąpić do właściwego urzędu z wnioskiem o wydanie duplikatu brakującego dokumentu.

Gdzie znaleźć projekt starego domu?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Wbrew pozorom, nie jest to takie proste jak, mogłoby się to wydawać. W tej kwestii wszystko zależy bowiem od wieku danego domu, a właściwie od tego, czy został on wybudowany przed, czy też po drugiej wojnie światowej. W tym pierwszym przypadku w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do właściwego ze względu na położenie domu, archiwum Państwowego.

Niestety, bardzo wiele projektów przedwojennych domów uległo zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej.

Problem ten dotyczy zarówno terenów przed wojną należących do II Rzeczpospolitej, jak i również tak zwanych ziem odzyskanych.

Jeżeli natomiast dom został postawiony przed 1918 rokiem, można spróbować poszukać jego planów w archiwach austriackich, niemieckich, bądź też rosyjskich. Jednak należy liczyć się z tym, że jest to proces długotrwały, a szanse jego powodzenia niskie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku domów postawionych po 1945 roku.

W ich przypadku w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do właściwego ze względu na położenie starostwa, a konkretnie wydziału architektury. Jeżeli tam nie znajdziemy projektu, wtedy podobnie jak w przypadku domów przedwojennych należy udać się do właściwego archiwum państwowego.

Natomiast jeżeli mimo wszystko tam również nie znajdziemy projektu domu, to jedynym rozwiązaniem jest sporządzenie inwentaryzacji budowlanej zgodnej z aktualnym stanem faktycznym. Dotyczy to domów zarówno wybudowanych przedwojennych, jak i późniejszych.


Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
 • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1272 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka