Sprawdzenie domu przed kupnem

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Sprawdzenie domu przed kupnem | 797 014 014

Zanim zdecydujemy się na kupno domu, musimy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny, jak i prawny.

Weryfikacja stanu technicznego domu

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy dom, który planujesz kupić, jest bezpieczny i nie będzie generował zbędnych, dodatkowych kosztów, musisz sprawdzić jego stan wewnątrz, jak i na zewnątrz, od fundamentów aż po dach. Najlepiej sprawdzić dom z pomocą doświadczonych osób, które znają się na prawie budowlanym.

Powinniśmy ocenić elementy konstrukcyjne, materiał, z którego zbudowany jest dom oraz materiały, z których dom był wykończony. Na zewnątrz oprócz stanu elewacji, powinniśmy sprawdzić także teren, na jakim znajduje się dom. Czyli weryfikujemy, jak wygląda podjazd, jaka jest jakość ogrodzenia itd.  Podczas audytu domu od środka, sprawdźmy takie podstawy, jak drzwi, posadzki, ściany, wszelkie instalacje.

W przypadku wcześniej wspomnianych fundamentów bardzo ważne jest sprawdzenie ich jakości, gdyż jeżeli dom będzie źle osadzony na fundamentach, może powoli ulegać zniszczeniu, a właściwie to jego ściany. Podczas sprawdzania wnętrza domu zweryfikujemy, czy występują kąty proste na ścianach, czy podłogi są prawidłowo wyłożone, czy wylewki są odpowiedniej grubości, czy nie posiadają żadnych krzywizn. W zależności od kupna mieszkania, czy to na rynku wtórnym, czy jest to na rynku pierwotnym, to sprawdzenie mieszkania będzie się od siebie różniło możliwościami zweryfikowania stanu mieszkania. W przypadku rynku pierwotnego zazwyczaj spotkamy się ze stanem deweloperskim domu, gdzie łatwiej będzie zweryfikować czy, np. wszelkie normy zostały zachowane. W przypadku rynku wtórnego istnieją większe szanse na ukrycie jakichkolwiek usterek i tutaj również stan domu, będzie zależał od tego, ile ten dom ma już lat. Pod tym względem będziemy musieli kierować się podczas jego oględzin.

Dach to bardzo ważny element domu. Jeżeli dach będzie przeciekał, czy będzie miał złą izolację, będzie to miało ogromny wpływ no nasz budżet, gdyż będziemy musieli jak najszybciej zniwelować te problemy.

To, co możemy sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania.

Sprawdzenie stanu prawnego domu

Chcąc sprawdzić stan prawny domu, który planujemy kupić, musimy zweryfikować kilka najważniejszych dokumentów, które pozwolą nam uzyskać większość odpowiedzi na nurtujące i bardzo ważne pytania. Te dokumenty pozwolą nam odetchnąć z ulgą, jeżeli wszystko z domem będzie w porządku lub sprawią, że kupno tego konkretnego nie będzie dla nas najlepszym wyborem.

Pierwszy bardzo ważny dokument, jaki musimy sprawdzić, to księga wieczysta. Jest to podstawa, która pozwala nam na sprawdzanie takich informacji, jak: co stanowi przedmiot transakcji, kto jest właścicielem nieruchomości, czy dom nie jest obciążony np. hipoteką, prawem osób trzecich. Te niezwykle istotne informacje, możemy sprawdzić przez Internet dzięki centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Kolejnym bardzo ważnym dokumentem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dokumentowi określimy, na ile będziemy mogli sobie pozwolić, budując nasz wymarzony dom. Znajdziemy także informacje o przeznaczeniu naszej działki oraz o przeznaczeniu innych sąsiadujących terenów.

Następnym dokumentem jest wypis z rejestru gruntów i budynków, dzięki któremu otrzymujemy informacje o samej działce, o gruncie, numerze ewidencyjnym działki oraz  numerze księgi wieczystej.

Jeżeli kupujemy nieruchomość gruntową, na której rozpoczęto już budowę, musimy sprawdzić, czy to pozwolenie na budowę jest ważne, czy w ogóle je wydano oraz, czy wszystko jest zgodne z prawem.

Pewny Lokal a sprawdzenie domu

Pewny Lokal - firma działająca w całej Polsce, która specjalizuje się w odbiorze mieszkań domów, ale nie tylko. Analizujemy także umowy deweloperskie, przeprowadzamy audyty mieszkań i domów. Działamy na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Pozostając w tematyce artykułu, Pewny Lokal na życzenie klienta sprawdzi dom, który ma zamiar kupić. Inżynierowie przy użyciu nowoczesnej technologii mają możliwość przeprowadzenia wnikliwej analizy stanu domu. Specjaliści wiedzą, gdzie patrzeć oraz jak, aby wyłapać usterki, wady, a nawet ukryte nieprawidłowości, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Liczą się dla nas nie tylko walory estetyczne, ale i to, aby w domu klient mógł swobodnie mieszkać, nie martwiąc się o potencjalne koszty napraw. Kupno domu, to bardzo duży wydatek i nikt nie chciałby na każdym kroku odkrywać nowych usterek, które wymagałyby od nas kosztownych napraw.

Weryfikacja stanu domu z kamerą termowizyjną

Inżynierowie z Pewny Lokal, podczas audytów nieruchomości korzystając z wielu specjalistycznych narzędzi, a jednym z takich urządzeń jest kamera termowizyjna.

Kamera termowizyjna jest niezwykle precyzyjna i generuje obraz w oparciu o różnicę temperatur. Dzięki tej kamerze możemy zlokalizować miejsca, w których występują spadki ciepła, które mogą powodować zawilgocenia. Przed kamerą termowizyjną nic nie ukryjemy.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
 • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 163 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka