O co pytać przy kupnie domu z rynku wtórnego?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

O co pytać przy kupnie domu | 797 014 014

Kiedy rozważamy kupno domu, często pod uwagę bierzemy oferty dostępne na rynku wtórnym. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy kupnie domu na rynku wtórnym, jakie pytania powinniśmy zadać sobie, a jakie sprzedającemu, oraz jakie elementy powinniśmy sprawdzić w domu przed jego kupnem. Zapraszamy do lektury.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
 • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Na co zwrócić uwagę przy kupnie domu na rynku wtórnym?

Kupno domu to dla wielu osób jeden z najważniejszych etapów ich życia. Towarzyszy temu sporo emocji, które niestety nie zawsze są najlepszym doradcą. Bywa czasem tak, że oglądany przez nas dom spodoba nam się tak bardzo, że to pierwsze zauroczenie jest w stanie przysłonić nam wiele kwestii, które powinny zostać przez nas sprawdzone, a o których niekoniecznie zechce nas poinformować sam właściciel. Tylko właściwie skąd mamy wiedzieć, jakie to kwestie?

Najpierw pytania do siebie

Adresatem pierwszych pytań, jeśli chodzi o zakup domu, powinien być nie kto inny, jak my sami. Wszystko dlatego, że najlepiej znamy nasze oczekiwania. Warto więc odpowiedzieć sobie na początku na kilka pytań.

Jakiego domu szukasz?

Interesuje Cię zakup domu wolnostojącego, bliźniak czy może segment? Chcesz kupić dom, który będzie wymagał remontu, bo zamierzasz go urządzić pod siebie, czy może szukasz raczej domu, do którego od razu możesz się wprowadzić, bez konieczności wprowadzania wielu zmian?

Gdzie ma się znajdować Twój wymarzony dom?

Określenie lokalizacji domu jest bardzo ważne. Ma być to dom kupiony pod miastem, czy na wsi, gdzie dokładnie ma się znajdować. Co jest dla Ciebie ważne przy wyborze lokalizacji (odległość od pracy, dostęp do komunikacji miejskiej, miejsca dla dzieci, szkoły, swobodny dostęp do miejsc kultury, etc.).

Jakie masz możliwości finansowe?

Jakimi środkami własnymi dysponujesz, jak wysokiego kredytu potrzebujesz. Na tym etapie powinieneś poznać swoją zdolność kredytową oraz wybrać bank, w którym ubiegać się będziesz o przyznanie kredytu.

Zrób rozeznanie w terenie

Jeśli wiesz już, czego szukasz, a także, jakie są Twoje finansowe możliwości, możesz rozpocząć rozglądanie się za konkretnym domem. Zbadaj sytuacje na rynku, poznaj uśrednioną cenę za dom w miejscu, które Cię interesuje. Ważne, aby dobrze się przygotować. Takie informacje przydadzą Ci się na etapie ewentualnych negocjacji ceny.

Kiedy już poznasz odpowiedzi na te pytania, możesz przejść do kolejnych.

Sprawdź status prawny domu

Darmowy poradnik Dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym
tutorial cover
Darmowy poradnik Dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Sprawdzenie statusu prawnego interesującej nas nieruchomości, jest niezwykle ważne. Musisz to zrobić, nim podpiszesz dokumenty. Najlepiej również nie wierzyć na słowo sprzedawcy. Zakup domu jest zbyt poważną inwestycją, aby nie podchodzić do niej z jak największą powagą.

Zajrzyj do księgi wieczystej

To jeden z ważniejszych dokumentów, do którego powinieneś zajrzeć. Numer księgi wieczystej interesującego Cię domu powinieneś otrzymać od jego właściciela lub osoby upoważnionej do jego przekazywania (np. pośrednika sprzedaży). W księdze wieczystej sprawdzisz najistotniejsze informacje, dotyczące domu. Zrobisz to we właściwym dla lokalizacji wydziale ksiąg sądu rejonowego lub za pomocą Internetu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

W księdze wieczystej znajdziesz nie tylko informacje na temat wymiarów działki, na której znajduje się dom, czy rok jego budowy, ale też przede wszystkim poznasz wszelkie ograniczenia budowlane istniejące na danym terenie, zdobędziesz informacje o służebności przejazdu i przechodu przez działkę, na której znajduje się dom, a także znajdziesz informacje i ewentualnej hipotece.

Pamiętaj, że nie każda nieruchomość ma księgę wieczystą. Stan prawny takiej nieruchomości zwykle reguluje orzeczenie sądowe.

Wypis z rejestru gruntów

Kolejny dokument, do którego powinieneś zajrzeć, jest wypis z rejestru gruntów. Otrzymasz go w odpowiednim wydziale geodezji danego miasta, gminy lub starostwa. Znajdziesz tam między innymi informacje takie jak: numer ewidencyjny działki, dane jej właściciela, jej obszar, rodzaj użytków oraz klasę gruntu.

W wypisie powinna znajdować się także mapa, a więc wyrys z ewidencji gruntów i budynków, wraz z granicami.

Poznaj plan zagospodarowania miejskiego

Przed zakupem konieczne jest sprawdzenie wspomnianych już ograniczeń, jakie nałożone są na daną działkę. W większości gmin znajdziesz tzw. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To dokument, dzięki któremu zdobędziesz informacje o tym, czy możesz prowadzić rozbudowę Twojego domu, do jakiego poziomu, czy w okolicy domu budowana jest budowa np. supermarketu.

Niektóre plany zagospodarowania przestrzennego zawierają bardzo radykalne zasady. Dlatego tym bardziej należy go sprawdzić. Bez tego możemy się zdziwić, kiedy po zakupie domu okaże się, że nie możemy go np. dowolnie przemalować lub dobudować do niego drugiego piętra.

Co, jeżeli interesującej na działki nie ma w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? Wówczas powinniśmy domagać się od sprzedającego otrzymania decyzji o warunkach zabudowy albo najlepiej samodzielnie o nią wystąpić.

Jakie jeszcze prawne kwestie należy sprawdzić?

Ważnym pytaniem jest pytanie o decyzję o pozwoleniu na budowę. Jeżeli nie posiada go właściciel domu, warto poszukać go w miejscowym wydziale architektury. Można go także ewentualnie znaleźć w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Jego istnienie to znak, że w ogóle o takie pozwolenie wystąpiono. W przeciwnym razie możne nas czekać w przyszłości niemiła niespodzianka – wszczęcie postępowania organów nadzoru budowlanego.

Sama decyzja o pozwoleniu na budowę nie załatwia jednak sprawy. Ważne jest również ogłoszenie o decyzji zakończenia budowy, decyzja pozwalająca na użytkowanie domu oraz dziennik budowy, zawierający oświadczenie kierownika budowy o jej zakończeniu.

Kupując dom, należy się także upomnieć o projekt budowy lub jakikolwiek inny dokument potwierdzający inwentaryzację budynku. Dokument ten będzie niezbędny przy ewentualnych pracach budowlanych, które zechcemy podjąć w domu. Ważny jest także projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej uwzględniający także wszelkie zmiany remontowe, które przeprowadzono w ich obrębie.

Istotne jest także uzyskanie wszystkich aktualnych protokołów, odczytów i pomiarów. Nie można także zapomnieć o upomnienie się o udostępnienie wszelkich instrukcji urządzeń zamontowanych w domu i na terenie działki.

Sprawdź stan techniczny domu, który zamierzasz kupić

Teoretycznie stan techniczny domu da się zauważyć na pierwszy rzut oka. Wiadomo jednak, że na oko domu nie należy kupować.

Ważną kwestią jest stan ścian oraz podłóg domu. Wszelkie zacieki, czy pęknięcia mogą świadczyć o problemach technicznych, które z czasem z pewnością przerodzą się w konieczność wykonania dużego remontu.

Sprawdź stan termoizolacji domu

Straty energii w domu mogą osiągnąć nawet od 30 do 40%. Wynika to z niedostatecznej izolacji termicznej przegród wewnętrznych budynku. Badania termowizyjne służą ocenie stanu termoizolacji interesującego nas domu.

Badanie termoizolacyjne to wykonanie termogramów, a więc specjalnych zdjęć, które następnie poddawane są analizie. W ten sposób dowiesz się, które miejsca domu są najsłabsze pod względem cieplnym. Poznasz także w ten sposób lokalizację wszystkich mostków cieplnych, a także odkryjesz miejsca nieszczelne.

Skorzystaj z fachowej pomocy

Decydując się na zakup domu z rynku wtórnego, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy na co dzień zajmują się pomocą takim osobom, jak Ty. Firma Pewny Lokal to niepodważalny lider na polskim rynku audytów nieruchomości.

Kupno domu na rynku wtórnym jest wymagających wyzwaniem. Dlatego Pewny Lokal feruje kompleksowy audyt takich domów. Firma sprawdzi nie tylko stan techniczny, ale zajmie się wszelkimi urzędowymi kwestiami. Pewny lokal to grono ekspertów z dzieciny prawa, budownictwa i inżynierii.

Co zostanie sprawdzone w ramach audytu?

 • raport o cenach oraz analiza otoczenia: analiza cen w wybranym miejscu, podanie wskaźnika atrakcyjności lokalizacji, zbadanie ewentualnych planowanych inwestycji;
 • analiza ksiąg wieczystych: weryfikacja prawa do domu, budynku i gruntu oraz przynależności. Przegląd dokumentacji oraz elementów mogących utrudniać sprzedaż domu w przyszłości (np. hipoteki, służebności, roszczeń, ograniczeń budowlanych), rady dotyczące zabezpieczenia przed ewentualnymi ryzykami;
 • przegląd techniczny: wychwytywanie wad, wskazywanie elementów nadających się do remontu bądź wymiany, pomiar metrażu, powierzchni działki, analiza termoizolacyjna, ocena stanu instalacji, elewacji oraz elementów zagospodarowania domu;
 • wycena remontu: oszacowanie kosztów remontu poszczególnych elementów domu, zestawienie najlepszych rozwiązań i możliwości, a także kosztów, wycena wymiany instalacji;
 • pomoc przy negocjacji ceny i podpisywaniu umowy: pomoc w podpisaniu bezpiecznej umowy, doradztwo prawne, zabezpieczenie przed karami umownymi, klauzulami o rękojmi oraz przed przerzuceniem zbędnych ryzyk prawnych ze sprzedawcy na nabywcę, przygotowanie bezpiecznego dla nabywcy projektu, a także pomoc w negocjowaniu ceny.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na jakie kwestie prawne uważać przed zakupem domu na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę z naszym prawnikiem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o budowę domu?

Zobacz nasz film instruktażowy.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1247 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

jakie są najczęstsze usterki w mieszkaniach na rynku wtórnym?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka