Domy drewniane budzą różnorakie, często sprzeczne skojarzenia. Jednym kojarzą się z ciepłym, klimatycznym azylem na wsi, innym z traumą mieszkania w zatęchłej, wilgotnej i zimnej chacie. Skojarzeń jest wiele, gdyż określenie domy z drewna jest niejednoznaczne. Rynek nieruchomości oferuje nieskończenie wiele domów tak określanych, przekonajmy się więc, co się za tym określeniem kryje. Na rynku wtórnym możemy znaleźć oferty niekiedy nawet atrakcyjnie położonych działek, a tę atrakcyjność mają podbijać znajdujące się na nich stare drewniane domy. To marzenie niektórych z nas. Cóż z tego, że malowniczo prezentujące się na zdjęciach, skoro często znajdujące się w stanie, że zupełnie nieopłacalny jest ich remont, a właściwie nadają się już tylko do rozbiórki.
Jeśli do pozornie niskiej ceny oferty sprzedaży działki doliczymy koszt rozbiórki takiego obiektu, przekonamy się, że lepiej kupić działkę niezabudowaną i postawić na niej nowy dom. No właśnie, ale jaki? Z drewna, murowany, w technologii mieszanej? Samemu czy z deweloperem? I co to w ogóle znaczy dom z drewna?
Przeglądając internet, jesteśmy zaskakiwani różnorodnością oferty domów z drewna, która przejawia się w postaci dużych widełek cenowych i zróżnicowanego wyglądu. Dla niektórych szczytem marzeń jest solidny dom z grubych bali, taki powiedzmy, na modłę góralską, bardzo trwały i klimatyczny. Niestety, ceny takich domów okazują się często wyższe od cen domów murowanych. Pozostaje więc przyjrzeć się innym rodzajom domów z drewna, których technologię ogólnie określa się jako szkieletową. Pozwala ona na stosunkowo szybkie wzniesienie domu, szczególnie gdy wybierze się technologię szkieletu prefabrykowanego. Wstępne przygotowanie głównych elementów domu w fabryce zmniejsza uzależnienie procesu budowy od warunków pogodowych i pór roku, a więc zmniejsza koszty. Domy w technologii szkieletowej powstawały od wieków, obecnie została ona po prostu unowocześniona i pozwala na postawienie domu o praktycznie dowolnej architekturze.
Możemy więc znaleźć różnorakie style: góralski (a właściwie jego imitacja wykonana w technologii mieszanej), otwocki, amerykański, skandynawski i styl, który można określić jako nowoczesny. Każdy z wymienionych stylów może oznaczać zupełnie inną cenę za 1 metr powierzchni i nieco inną konstrukcję i sposób wykończenia.
Domy drewniane w nowoczesnym stylu niewiele się różnią od domów wybudowanych w technologii określanej jako tradycyjna, czyli z murowanymi ścianami, jednakże z drewnianą więźbą dachową. Ściany takich domów bywają doskonale ocieplone od zewnątrz grubą warstwą izolacji termicznej i otynkowane tynkiem cienkowarstwowym. Powstają całe osiedla domów szeregowych i bliźniaczych, których stosunkowo niska cena zdradza, że są to domy wykonane niemal całkowicie z drewna.
Takie domy powinni wybierać osoby ceniące sobie nowoczesny, dynamiczny styl życia, gdyż ich niezobowiązująca i uniwersalna architektura idzie w parze ze stosunkowo niską ceną. Należy się jednak liczyć z pewnymi niedoskonałościami we wnętrzu, takimi jak zwiększona akustyka, mniejsza, bo trudniejsza do osiągnięcia, perfekcja wykonania płaszczyzn typu podłogi, ściany i sufity oraz z możliwością wystąpienia większej ilości usterek w trakcie eksploatacji domu w porównaniu do domów murowanych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kryterium oceny i sposób odbioru domów z drewna jest takie same jak w przypadku domów murowanych. Podstawa to dobrze wykonany fundament, perfekcyjnie postawione i połączone ze sobą oraz pozostałymi elementami domu ściany i stropy, oraz oczywiście dach ze szczelnym pokryciem chroniącym resztę domu przed opadami atmosferycznymi i wiatrem. Niezwykle ważna jest jakość materiałów użytych do tych elementów domu, które mają zapewnić trwałość, szczelność i ochronę przed pożarem. Drewno użyte do jego budowy musi być starannie wyselekcjonowane, zabezpieczone odpowiednimi środkami chroniącymi przed ogniem i oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby i owady.
Jeszcze do niedawna dom jednorodzinny wykonany z drewna i prefabrykatów wielu osobom kojarzył się przede wszystkim z obiektem typowo przeznaczonym do wykorzystania w okresie letnim. Dziś wiele osób decyduje się na odbiór domu od dewelopera w nieco zmienionej wersji, dzięki czemu możliwie jest wykorzystywanie go przez cały czas, nie tylko w okresie wakacyjnym.
Całoroczne domy drewniane wśród ich użytkowników zbierają mnóstwo pozytywnych opinii. Przede wszystkim są zachwyceni tym, że są to obiekty dość naturalne, proekologiczne, a co za tym idzie energooszczędne. Wiele osób decyduje się na całoroczne domy drewniane przede wszystkim ze względu na to, że w przeciwieństwie do klasycznego budownictwa, w tym przypadku koszty eksploatacyjne okazują się zdecydowanie niższe. Odpowiednia konstrukcja budynku bardzo często umożliwia uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych. Na uwagę zasługuje tu również fakt, że budowa całorocznego domu drewnianego ze względu na zastosowanie prefabrykatów nie zajmuje zbyt wiele czasu, nie wymaga również prowadzenia wielu skomplikowanych prac w ściśle określonych warunkach pogodowych.
Zakup takiego domu może się okazać strzałem w dziesiątkę, jeśli zaoszczędzisz w ten sposób więcej czasu, środków i nerwów, niż przy zakupie domu murowanego o analogicznej wielkości i stylistyce. Zachęcamy więc do dokładnego przyjrzenia się ofertom domów z drewna, zarówno tych dostępnych na rynku wtórnym jak i budowanych przez deweloperów. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o kupnie, radzimy, byś zapoznał się z zaletami i wadami związanymi z daną technologią. Najlepiej zrób to z fachowcem, który doradzi Ci także, w jaki sposób taki dom odebrać po jego wybudowaniu.
Jeśli jest to oferta deweloperska, a dom nie został jeszcze wybudowany, sprawdź, czy możesz go nieco zmienić na etapie wznoszenia bez ponoszenia dodatkowych kosztów, dostosowując projekt do swoich potrzeb. Gdy przyjdzie już moment odbioru domu od dewelopera, nie zapomnij, że może Ci w tym pomóc któryś ze specjalistów, jakimi dysponuje firma Pewny Lokal!
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!