Zawarcie umowy kupna mieszkania

Umowa podpisywana z deweloperem to nie to samo, co zwykły akt notarialny.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?
Dowiedz się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści

  1. Umowa kupna mieszkania zawsze w formie aktu notarialnego
  2. Umowa przedwstępna i umowa przyrzeczona
  3. Podpisywane umowy z deweloperem
  4. Sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości
     

1.Umowa kupna mieszkania zawsze w formie aktu notarialnego

Aktualizacja: 10.02.2020

Większość osób nie lubi ich podpisywać obawiając się (często słusznie), że staną się ofiarami wyzysku drugiej strony. Umowy towarzyszą też procesowi kupna mieszkania, a większość z nich musi być podpisana w specjalnej formie: aktu notarialnego.

2. Umowa przedwstępna i umowa przyrzeczona

Na rynku wtórnym nabywca mieszkania ma dwie opcje: może kupić mieszkanie od razu, podpisując umowę przeniesienia własności lokalu. Popularniejsze jest jednak rozbicie transakcji na dwa kroki: najpierw podpisuje się tzw. umowę przedwstępną, a później umowę przyrzeczoną. Wszystkie powyższe umowy (niezależnie od wybranej opcji), zgodnie z polskim Kodeksem cywilnym, wymagają formy aktu notarialnego. Umowa przedwstępna jest zwykle konieczna, gdyż nabywca – pomimo tego, że zdecydował się już na kupno lokalu – musi zgromadzić odpowiednie środki finansowe (np. starając się o kredyt lub spieniężając swoje dotychczasowe mieszkanie). Umowa przedwstępna zabezpiecza więc zarówno interesy nabywcy jak i sprzedawcy: ten drugi ma gwarancję, że zbywca nie sprzeda raczej lokalu osobie trzeciej w okresie, na który strony umówiły się w umowie przedwstępnej. Sprzedawca w umowie przedwstępnej pobiera z kolei zwykle od nabywcy „zadatek” – pieniądze, które przepadną, jeśli kupujący w umówionym okresie nie stawi się na zawarcie umowy przyrzeczonej i nie zapłaci całości umówionej kwoty.

3. Podpisywane umowy z deweloperem

Swoją specyfikę ma też proces kupna mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera. Tutaj najczęściej zawiera się trzy umowy: „rezerwacyjną”, „deweloperską” oraz umowę przeniesienia własności lokalu. Pierwsza nie wymaga formy aktu notarialnego i w zasadzie nie daje potencjalnemu nabywcy większych praw (poza prawem pierwszeństwa w kolejce do wymarzonego mieszkania). Kluczowa jest druga umowa (czasami jest to pierwszy „kontrakt” zawierany przez konsumentem a deweloperem): umowa deweloperska. W tej umowie deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku, wyodrębnienia w nim lokalu oraz przeniesienia jego własności na nabywcę po zapłaceniu całkowitej umówionej kwoty oraz odbiorze mieszkania lub domu. Umowa deweloperska określa szczegóły dotyczące harmonogramu płatności, opisu lokalu, jego metrażu, a także zabezpieczeń interesów konsumenta poprzez wpisanie jego roszczeń do księgi wieczystej. Umowa deweloperska wymaga formy aktu notarialnego, tak samo jak ostatnia umowa w procesie deweloperskim: przenosząca własność mieszkania (ta jest zwykle formalnością będącą realizacją umowy deweloperskiej). Żeby dostatecznie zabezpieczyć swoje interesy w umowie deweloperskiej, polecamy zamówienia raportu Pewny Lokal – nasi prawnicy w profesjonalny sposób przeanalizują Twoją umowę.

Zawarcie umowy kupna mieszkania.Umowa deweloperska lub przedwstępna to nie to samo, co akt notarialny .

4. Sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości

Oprócz sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości warto zbadać również stan techniczny domu lub mieszkania, które chcemy kupić. Kompleksowe sprawdzenie pozwoli nam na uniknięcie przykrych niespodzianek po zakupie nieruchomości. W przypadku rynku wtórego nie będziemy mogli wymuś na sprzedającym naprawy znalezionych usterek, ale wskazanie ubytków technicznych jest świetnym argumentem negocjacyjnym wysokość ceny. Jednocześnie zbadanie stanu technicznego pozwoli nam na uniknięcie kosztownych remontów. Należy pamiętać, że wady i usterki techniczne występują zarówno w starych domach, jak i w mieszkaniach oddawanych przez deweloperów. 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy lub przeprowadzeniu badania technicznego mieszkania lub domu zadzwoń na naszą infolinię lub napisz maila: kontakt@pewnylokal.pl 

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 97 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka