Aktualizacja: 10.02.2020
Większość osób nie lubi ich podpisywać obawiając się (często słusznie), że staną się ofiarami wyzysku drugiej strony. Umowy towarzyszą też procesowi kupna mieszkania, a większość z nich musi być podpisana w specjalnej formie: aktu notarialnego.
Na rynku wtórnym nabywca mieszkania ma dwie opcje: może kupić mieszkanie od razu, podpisując umowę przeniesienia własności lokalu. Popularniejsze jest jednak rozbicie transakcji na dwa kroki: najpierw podpisuje się tzw. umowę przedwstępną, a później umowę przyrzeczoną. Wszystkie powyższe umowy (niezależnie od wybranej opcji), zgodnie z polskim Kodeksem cywilnym, wymagają formy aktu notarialnego. Umowa przedwstępna jest zwykle konieczna, gdyż nabywca – pomimo tego, że zdecydował się już na kupno lokalu – musi zgromadzić odpowiednie środki finansowe (np. starając się o kredyt lub spieniężając swoje dotychczasowe mieszkanie). Umowa przedwstępna zabezpiecza więc zarówno interesy nabywcy jak i sprzedawcy: ten drugi ma gwarancję, że zbywca nie sprzeda raczej lokalu osobie trzeciej w okresie, na który strony umówiły się w umowie przedwstępnej. Sprzedawca w umowie przedwstępnej pobiera z kolei zwykle od nabywcy „zadatek” – pieniądze, które przepadną, jeśli kupujący w umówionym okresie nie stawi się na zawarcie umowy przyrzeczonej i nie zapłaci całości umówionej kwoty.
Swoją specyfikę ma też proces kupna mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera. Tutaj najczęściej zawiera się trzy umowy: „rezerwacyjną”, „deweloperską” oraz umowę przeniesienia własności lokalu. Pierwsza nie wymaga formy aktu notarialnego i w zasadzie nie daje potencjalnemu nabywcy większych praw (poza prawem pierwszeństwa w kolejce do wymarzonego mieszkania). Kluczowa jest druga umowa (czasami jest to pierwszy „kontrakt” zawierany przez konsumentem a deweloperem): umowa deweloperska. W tej umowie deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku, wyodrębnienia w nim lokalu oraz przeniesienia jego własności na nabywcę po zapłaceniu całkowitej umówionej kwoty oraz odbiorze mieszkania lub domu. Umowa deweloperska określa szczegóły dotyczące harmonogramu płatności, opisu lokalu, jego metrażu, a także zabezpieczeń interesów konsumenta poprzez wpisanie jego roszczeń do księgi wieczystej. Umowa deweloperska wymaga formy aktu notarialnego, tak samo jak ostatnia umowa w procesie deweloperskim: przenosząca własność mieszkania (ta jest zwykle formalnością będącą realizacją umowy deweloperskiej). Żeby dostatecznie zabezpieczyć swoje interesy w umowie deweloperskiej, polecamy zamówienia raportu Pewny Lokal – nasi prawnicy w profesjonalny sposób przeanalizują Twoją umowę.
Oprócz sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości warto zbadać również stan techniczny domu lub mieszkania, które chcemy kupić. Kompleksowe sprawdzenie pozwoli nam na uniknięcie przykrych niespodzianek po zakupie nieruchomości. W przypadku rynku wtórego nie będziemy mogli wymuś na sprzedającym naprawy znalezionych usterek, ale wskazanie ubytków technicznych jest świetnym argumentem negocjacyjnym wysokość ceny. Jednocześnie zbadanie stanu technicznego pozwoli nam na uniknięcie kosztownych remontów. Należy pamiętać, że wady i usterki techniczne występują zarówno w starych domach, jak i w mieszkaniach oddawanych przez deweloperów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy lub przeprowadzeniu badania technicznego mieszkania lub domu zadzwoń na naszą infolinię lub napisz maila: kontakt@pewnylokal.pl
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!