Zarezerwuj odbiór

Zawarcie umowy kupna mieszkania

Umowa podpisywana z deweloperem to nie to samo, co zwykły akt notarialny.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Umowa kupna mieszkania zawsze w formie aktu notarialnego

Większość osób nie lubi ich podpisywać obawiając się (często słusznie), że staną się ofiarami wyzysku drugiej strony. Umowy towarzyszą też procesowi kupna mieszkania, a większość z nich musi być podpisana w specjalnej formie: aktu notarialnego.

Umowa przedwstępna i umowa przyrzeczona

Na rynku wtórnym nabywca mieszkania ma dwie opcje: może kupić mieszkanie od razu, podpisując umowę przeniesienia własności lokalu. Popularniejsze jest jednak rozbicie transakcji na dwa kroki: najpierw podpisuje się tzw. umowę przedwstępną, a później umowę przyrzeczoną. Wszystkie powyższe umowy (niezależnie od wybranej opcji), zgodnie z polskim Kodeksem cywilnym, wymagają formy aktu notarialnego. Umowa przedwstępna jest zwykle konieczna, gdyż nabywca – pomimo tego, że zdecydował się już na kupno lokalu – musi zgromadzić odpowiednie środki finansowe (np. starając się o kredyt lub spieniężając swoje dotychczasowe mieszkanie). Umowa przedwstępna zabezpiecza więc zarówno interesy nabywcy jak i sprzedawcy: ten drugi ma gwarancję, że zbywca nie sprzeda raczej lokalu osobie trzeciej w okresie, na który strony umówiły się w umowie przedwstępnej. Sprzedawca w umowie przedwstępnej pobiera z kolei zwykle od nabywcy „zadatek” – pieniądze, które przepadną, jeśli kupujący w umówionym okresie nie stawi się na zawarcie umowy przyrzeczonej i nie zapłaci całości umówionej kwoty.

Podpisywane umowy z deweloperem

Swoją specyfikę ma też proces kupna mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera. Tutaj najczęściej zawiera się trzy umowy: „rezerwacyjną”, „deweloperską” oraz umowę przeniesienia własności lokalu. Pierwsza nie wymaga formy aktu notarialnego i w zasadzie nie daje potencjalnemu nabywcy większych praw (poza prawem pierwszeństwa w kolejce do wymarzonego mieszkania). Kluczowa jest druga umowa (czasami jest to pierwszy „kontrakt” zawierany przez konsumentem a deweloperem): umowa deweloperska. W tej umowie deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku, wyodrębnienia w nim lokalu oraz przeniesienia jego własności na nabywcę po zapłaceniu całkowitej umówionej kwoty oraz odbiorze mieszkania lub domu. Umowa deweloperska określa szczegóły dotyczące harmonogramu płatności, opisu lokalu, jego metrażu, a także zabezpieczeń interesów konsumenta poprzez wpisanie jego roszczeń do księgi wieczystej. Umowa deweloperska wymaga formy aktu notarialnego, tak samo jak ostatnia umowa w procesie deweloperskim: przenosząca własność mieszkania (ta jest zwykle formalnością będącą realizacją umowy deweloperskiej). Żeby dostatecznie zabezpieczyć swoje interesy w umowie deweloperskiej, polecamy zamówienia raportu Pewny Lokal – nasi prawnicy w profesjonalny sposób przeanalizują Twoją umowę.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 54 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka