Chcąc przystąpić do podpisania umowy sprzedaży, nie musimy zawierać umowy przedwstępnej. Ważne jest natomiast to, aby wiedzieć, co się dokładnie kupuje i mieć jasną, klarowną sytuację dotyczącą stanu mieszkania, ale i jego stanu prawnego. W umowie przedwstępnej znajdują się dane o mieszkaniu, najważniejsze informacje o nim, zobowiązania kupującego i sprzedawcy. Jeżeli sprzedający nie chce zawrzeć takiej umowy, to musimy być ostrożniejsi i przeanalizować dokładniej, co chce nam sprzedać.
W artykule podpowiadamy, co należy zweryfikować przed kupnem nieruchomości.
Przed podpisaniem umowy sprzedaży musimy sprawdzić nieruchomość. Dokonaj zatem przeglądu mieszkania pod względem występowania wad, usterek, wszystkich elementów nadających się do remontu lub wymiany. Podpisanie umowy sprzedaży świadczy o zapoznaniu się z nią i tym, co jest w niej zawarte. Dlatego właśnie, Jeżeli sprawdzimy mieszkanie i podpiszemy umowę, a będziemy sobie zdawali sprawę z tego, że mieszkanie wymaga remontu, to nie będziemy mogli żądać naprawy na podstawie rękojmi. Także bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan nieruchomości.
Stan prawny nieruchomości należy zawsze sprawdzić, ponieważ wtedy dowiemy się o wszelkich prawach i obowiązkach związanych z nieruchomością. Księga wieczysta to skarbnica najważniejszych informacji o mieszkaniu. To w niej znajdziemy informacje o tym, czy mieszkanie obciążone jest jakąś hipoteką, która może przejść na nas wraz z zakupem. Hipoteki są związane z gruntem, a nie właścicielem. Pamiętajmy także o tym, aby sprawdzić przynależności. Dowiedz się, czy masz prawo do komórki lokatorskiej, piwnicy itd. Ta informacja także będzie ujawniona w księdze wieczystej. Jeżeli jej tam nie będzie, to zadbaj o to, aby się doinformować, na jakiej podstawie będziesz miał/a prawo do użytkowania danej przynależności.
Nie warto rezygnować z umowy przedwstępnej, ponieważ jest to forma ochrony nabywcy, jak i sprzedającego. Zawierana jest w sytuacji, jeżeli np. nabywca stara się o kredyt hipoteczny. W umowie strony zobowiązują się do zawarcia umowy ostatecznej. W umowie tej otrzymujemy istotne informacje o mieszkaniu tj. cena, termin zawarcia umowy przyrzeczonej, czy stan techniczny lokalu. Pamiętajmy, aby umowa przedwstępna była zawarta w formie aktu notarialnego. Tak, aby przysługiwały nam wszelkie prawne możliwości rozwiązania sytuacji np. na skutek chęci niedotrzymania umowy którejś ze stron.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!